Ką daryti įgėlus bitei, vapsvai ar širšei?

Titulinis / Naujienos / Ką daryti įgėlus bitei, vapsvai ar širšei?
Vasarą daug laiko praleidžiame gamtoje – soduose ir sodybose, prie vandens telkinių, parkuose ir miškuose. Čia pilna mažų sutvėrimų, galinčių pridaryti didelių rūpesčių. Vabzdžių įgėlimai dažniausiai būna skausmingi, o reakcija į įuos gali būti dvejopa – normali arba alerginė. Daugumai žmonių, įgėlus vabzdžiui, pasireiškia tik vietinės odos reakcijos – skausmas, patinimas ir paraudimas. Tačiau 2–3 proc. žmonių yra alergiški vabzdžių nuodams – jiems pasireiškia alerginės reakcijos, o sunkiausiais atvejais ištinka anafilaksinis šokas, kuris, laiku nesuteikus pagalbos, gali baigtis net mirtimi. Todėl, įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginės reakcija, ir kaip ji progresuoja.
 
Kaip išvengti įgėlimo?
-Užpuolus širšei ar bitei, elkitės ramiai, nepanikuokite. Išsigandus, organizme išskiria medžiagos, kurios vabzdį dar labiau traukia.
-Nemosikuokite rankomis, nesistenkite vabzdžio priploti. Staigūs judesiai užpuolikes erzina, o užmušto vabzdžio kvapas išprovokuoja kovoti kitas gentaines.
-Širšės ir bitės gelia gindamos savo namus arba kai yra pagautos ar prispaustos. Niekada nesistenkite su jomis kovoti netoli avilio ar lizdo; vaikščiodami basomis po žolę, saugokitės, kad neužmintumėte.
-Nepatartina vaikštinėti ten, kur karpomos gyvatvorės, pjaunama žolė, stovi aviliai (ypač toje zonoje, kuria bitės artėja prie avilio lakos ir iš jo išskrenda).
-Vaikams neleiskite žaisti šalia šiukšlių dėžių, lauko virtuvių, nes gendančių vaisių, uogų bei maisto kvapai vilioja vabzdžius.
-Būnant gamtoje nereikėtų kvėpintis kvepalais, naudoti stipriai kvepiančių higienos priemonių, nevalgyti saldžių maisto produktų, pritraukiančių vabzdžius – pvz., ledų, gaiviųjų gėrimų.
-Širšės vengia acto ir svogūnų kvapo, tad pietaujant lauke, ant stalo rekomenduojama padėti kelias lėkštutes su pakaitintu actu, keptais ar virtais svogūnais.
-Širšės pirmiausiai puola tamsias ir blizgančias vietas, todėl geriausia vilkėti baltos, pilkos, žalios spalvų drabužiais.
 
Kristina Orechovaitė 
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Skip to content