Gamtosauginis ugdymas


Gamtosauginio komiteto pirmininkė – Nijolė Satkauskienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

Nariai:  l. e. p. direktorės pavaduotoja ugdymui Greta Stundžienė, mokytojos, dirbančios pagal ikimokyklinio ugdymo programas – Evelina Rajunčienė ir Lina Rušienė, mokytojo, dirbančio pagal ikimokyklinio (priešmokyklinio) ugdymo programą, padėjėjos: Gražina Armalienė, Daiva Mačiulienė, Raimonda Bernotavičienė, Daina Jurevičienė, kiemsargė Emilija Abromaitienė ir tėvų atstovas – Tadas Šulcas


Aplinkosauginio švietimo fondo (FEE) Globalinės veiksmo dienos yra kasmetinė, daugiau nei 10 metų vykdoma iniciatyva, skatinanti švietimo įstaigas imtis veiksmų prisidedant prie tvaresnės aplinkos. 2024 m.  Globalinės veiksmo dienos vyks nuo balandžio 22 d. iki gegužės 3 d.  Šių metų tema – veiksmai klimato srityje, pabrėžiant svarbų švietimo įstaigų vaidmenį sprendžiant klimato problemas.

Platesnė informacija apie kampaniją Gamtosauginių mokyklų svetainėje, tiesioginė nuoroda: ČIA

 


Mes – jaunieji dizaineriai

 Kiek daug kūrybinių sumanymų galime sukurti panaudodami antrines žaliavas. Balandžio 25 d. Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“ vyko madų šou iš antrinių žaliavų „Mes – jaunieji dizaineriai“. Rūšiuotukė (mokytoja Evelina Rajunčienė) ir Šiukšlinukas (mokytoja Nijolė Satkauskienė) pakvietė visus gamtos mylėtojus į spalvingą renginį. Mažieji modeliukai pasipuošė išskirtiniais rūbais, aksesuarais, galvos apdangalais, papuošalais, kuriuos kūrė tėveliai, močiutės, mokytojos. Sužavėjo kostiumų įvairovė ir modelių artistiškumas. Atliekų rūšiavimu, antrinių žaliavų panaudojimu antram gyvenimui. Įstaigos bendruomenė skatinama atsakingai puoselėti supančią aplinką ir klimato atšilimo mažinimą.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą

 


„Vagystė varlių saloje“

Saulėtą balandžio 18 d. rytą lopšelį-darželį aplankė Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologų komanda. Su džiaugsmu gimnazistus pasitiko „Viščiukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai. Minint pasaulinę Vandens dieną gimnazistai parodė mini spektakliuką „Vagystė varlių saloje“, supažindino mažuosius su Lietuvoje gyvenančiais varliagyviais. Buvo labai naudinga. Ačiū ekologams už bendradarbiavimą. 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

 


Paminėjo Žemės dieną

Ketvirtadienio rytą Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ „Nykštukų“ grupės ugdytiniai  dalyvavo pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ organizuojamoje edukacinėje pamokoje paminint tarptautinę Motinos Žemės dieną.  Panaudodami popieriaus atliekas gaminome jūros gyventojus.

 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą


Baigėsi rajoninis piešinių  konkursas „Pirmieji pavasario ženklai“

Norime padėkoti visiems dalyvavusiems. O dalyvavo 33 piešiniai iš Kėdainių rajono švietimo ugdymo įstaigų:  Kėdainių „Ryto“ progimnazijos, mokytojas A. Pankratjevas;  Krakių M. Katkaus gimnazijos, mokytoja I. Jackevičienė;  Vilainių  mokyklos-darželio „Obelėlė“, mokytojos:  A. Avizovienė, J. Mejerė, R. Grigienė;  Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro, mokytoja A. Kanapeckaitė-Čerenkovienė; Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“, mokytojos: R. Činikienė, N. Satkauskienė. Konkurse dalyvavusius piešinius galėsite pamatyti Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje gegužės mėn. ir M. Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Dalyvių apdovanojimai:

O grupė

I vieta – Dorotėja Dzikaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

II vieta – Vaidilutė Varkulytė, Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“, mokyt. Nijolė Satkauskienė;

III vieta – Saulė Mišeikaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras , mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

Paguodos prizas: Luknė Sereikaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

Rėmėjų prizas: Luknė Sereikaitė, Kėdainių r., Vilainių mokykla-darželis „Obelėlė“, mokyt. Airida Avizovienė.

A grupė

I vieta – Gabrielė Žukaitė, Kėdainių „Ryto“ progimnazija, mokyt. Audrius Pankratjevas;

II vieta – Ugnė Urbonavičiūtė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

III vieta – Olivija Kličiūtė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

Paguodos prizas: Tėja Gavrilčikaitė, Kėdainių „Ryto“ progimnazija, mokyt. Audrius Pankratjevas;

Rėmėjų prizas: Luknė Želvytė, Kėdainių „Ryto“ progimnazija, mokyt. Audrius Pankratjevas

Tėja Gavrilčikaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė.

B grupė

I vieta – Patricija Kasparavičiūtė,  Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

II vieta – Meda Zaranskaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

III vieta – Malonė Balandytė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

Paguodos prizas: Augustė Vilčinskaitė, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė;

Ignas Petrauskas, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo centras mokymo, mokyt. Aistė Kanapeckaitė-Čerenkovienė.

C grupė

I vieta – Ema Butkevičiūtė, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija, mokyt. Indiana Jackevičienė.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

 


Edukacija „Pažinkime paukščius drauge“

Balandžio 9 dieną lopšelio-darželio „Puriena“ ugdytiniai dalyvavo edukacijoje „Pažinkime paukščius drauge“, kur edukacinį užsiėmimą vedė ornitologas metodininkas Gediminas Petkus. Ugdytiniai sužinojo daugybę įdomių faktų apie Lietuvoje gyvenančius paukščius – kad varnėnas moka virš 60 paukščių kalbų, kaip varnos traiško riešutus, kregždė per dieną pagauna apie 10 000 vabzdžių ir kt. Po edukacijos pro langą su žiūronais stebėjome į pievą atskridusias varnas, balandžius. Dėkojame ornitologui Gediminui Petkui už edukaciją. Buvo naudinga.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

 


Edukacija „Mokomės rūšiuoti“

Saulėtą balandžio ketvirtadienio rytą Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ „Drugelių“, „Viščiukų“, „Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai dalyvavo pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ organizuojamoje edukacinėje pamokoje „Rūšiuokime teisingai“. Pažino rūšiavimo subtilybes, įsitikino, jog rūšiuoti yra ne tik paprasta bet ir ypač naudinga!

 

 Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

 


Žemė – mūsų planeta 

Kovo 22 d. rytą „Nykštukų“ grupės ugdytiniai vyko pas bendraminčius į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją žiūrėti inscenizacijos „Mažojo princo kelionė“, kai princas ieškojo planetų platybėse pačios geriausios ir tinkamiausios planetos. Ta planeta yra Žemė, kur ir buvo atkreiptas dėmesys į tai, jog Žemė yra gyva, jog ji kvėpuoja, kaip visos gyvos būtybės, jog ja reikia pasirūpinti ir išsaugoti tai, kas svarbiausia: švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. O dalyvaujant viktorinoje ir atsakinėjant į klausimus, virė daug emocijų. Ačiū gimnazistams už linksmai ir naudingai praleistą laiką. 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą


Edukacinė pamokėlė „Nykštukai – daržininkai“

„Žaliojo raštingumo“ edukacijos metu „Nykštukai“ paminėjo Žemės dieną. Dirbtuvių metu ugdytiniai skatinami naudoti antrines bei gamtines žaliavas ir taip  prisidėti prie Žemės saugojimo. 

Nijolė Satkauskienė,  mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą


Pasaulinė Žemės diena

Spektaklis „Apie Žemę“ (etnokultūros komanda)

Priesaika „Žeme, aš tau pasižadu!“ (gamtosauginis komitetas)

Pasaulis bus kitoks, jei būsime geresni!

Meninio ugdymo (muzika) mokytoja Gintarė Brazinskienė


„Inkilai sugrįžtantiems sparnuočiams“

Kaip ir kasmet mūsų įstaigos ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos gamtosauginiai komitetai organizuoja akciją „Inkilai sugrįžtantiems sparnuočiams“. Prie šios akcijos aktyviai įsitraukė visos įstaigos ugdytiniai ir jų tėveliai pagamindami įvairių inkilų paukščiams. Kovo 12 d. „Pelėdžiukų“ ir „Nykštukų“ grupių vaikai vyko į „Ąžuoloto“ girininkiją, kurioje mus pasitiko miškininkas Romualdas Bukauskas. Jis vaikams parodė ir papasakojo kas yra inkile, kuriame gyvena paukščiai bei kurie inkilai yra gerai sukalti, o kurie visgi netinkamai. Po trumpos edukacijos keliavome po mišką su miškininku ir kėlėme inkilus į medžius mažiesiems sparnuočiams.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Lina Rušienė


AR TEISINGAI RŪŠIUOJU?

Kovo 7 d. „Nykštukų“ grupės ugdytiniai dalyvavo, pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ organizuojamoje „Žaliojo raštingumo“ zoom platformoje paskaitoje ,,Rūšiuokime teisingai“. Sužinojo, kad yra 99 pakuočių rūšys, kad rūšiuoti verta, nes mažiname sąvartynų kalnus ir prikeliame pakuotes antram gyvenimui. Gavo žinių apie teisingą rūšiavimą. 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.

 


Jei karštis jus vargina, pasodinkite medelį.

Jei vanduo jus vargino, pasodinkite medį.

Jei jums patinka vaisiai, pasodinkite medį.

Jei mėgstate paukščius, pasodinkite medį.

Ir jei tau patinka gyvenimas, pasodinki DAUG MEDŽIŲ 

 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.


Pažintis su Lempinuku

Saulėtą kovo 5 d. rytą „Viščiukų“ grupė aktyviai dalyvavo edukacinėje valandėlėje „Elektros energijos taupymas“, kurią vedė gamtosauginio komiteto narės – Nijolė Satkauskienė ir Lina Rušienė. Ugdytiniai buvo supažindinti su nauju draugu, Lempinuku, elektros energijos taupymu, kokie yra elektros energijos gavimo būdai ir įvairiais būdais prisidėti prie taupymo ir klimato atšilimo mažinimo. Energiją kūrė patys. Prisiminė, kad panaudotas baterijas reikia mesti į joms skirtus kibirėlius. Saugant gamtą, mūsų žemė taria ačiū.

 Nijolė Satkauskienė,  mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.


Atsisveikinome su žiema

Dar vasario 20 d. žemelė pasidengė baltomis snaigėmis. „Nykštukų“ grupės ugdytiniai pagalvojo, kad paskutines dienas iki kalendorinio pavasario linksmai džiaugsimės sniegeliu ir jo pramogomis. Bet, tai buvo paskutinis kalendorinės žiemos sniegas ir lipdydami senius besmegenius džiaugsmingai atsisveikinome su žiema lyg žinodami, kad ji negrįš.   

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.


Paroda-konkursas „Gyvūnai šalia mūsų“

Paroda-konkursas „Gyvūnai šalia mūsų“ skatino atrasti meilę gyvajai gamtai, išbandyti naujas raiškos priemones, lavinti kūrybiškumą ir patirti pozityvias, džiugias akimirkas mėgaujantis kūrybiniu procesu. Šie Kėdainių rajono švietimo įstaigų ugdytinių darbai demonstruojami Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Kviečiame apsilankyti.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.

 


Akcija „Miško gyventojų globa žiemos laikotarpiu“

Lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas atėjus žiemai rengia kasmetinę akciją „Miško gyventojų globa žiemos laikotarpiu“, kurios metu kviečiama pasirūpinti miške žiemojančiais žvėreliais. Grupių mokytojos su ugdytiniais ir tėveliais aktyviai prisidėjo prie šios akcijos. Buvo sunešta įvairių daržovių, duonos, grūdų ir kitų gėrybių. Nepamiršti buvo ir paukšteliai, kuriems surinktos įvairios kruopos, sėklos. Visas surinktas gėrybes paskutinę sausio mėnesio dieną į Ąžuoloto girininkiją nuvežė „Drugelių“ ir „Nykštukų grupių ugdytiniai su mokytojomis Evelina Rajunčiene, Nijole Satkauskiene ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologų būrelio gimnazistais su vadove Jūrate Vaiginiene. Tai gražus bendradarbiavimas tarp įstaigų, kuomet gimnazistai pasikviečia į išvykas mažuosius gamtos mylėtojus. Taip pat išvykoje dalyvavo vaikų tėveliai ir seneliai. Miške visų laukė „Ąžuoloto“ girininkijos girininkas Romualdas Bukauskas, kuris papasakojo kaip išdėlioti atvežtas gėrybes miško gyventojams, kokie paukšteliai atskrenda pasisvečiuoti ir kokių įspaustų pėdsakų galima aptikti sniege. Prasmingai praleistas laikas drauge, daugybė įspūdžių skatina ir toliau daryti gerus darbus. Dėkojame visiems prisidėjusiems prie akcijos miško gyventojams.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė


Žiema apgaubia žemę balta skraiste, skaidriu ledu, dovanoja įvairių pramogų, tačiau suteikia ir nelabai malonių žiemojimo sąlygų laukinei gamtai. Šiuo laikotarpiu mūsų įstaigoje įsivyravo graži tradicija miško žvėreliams rinkti „dovanas – vaišes“. Antradienio rytą sulaukėme svečių – draugų ekologų iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos. Atvykus į mąstymo mokyklą mažiesiems gamtos mylėtojams vaizdžiai papasakojo apie Lietuvos miškuose gyvenančius miško gyventojus. O mažieji supažindino draugus, kaip reikia pasisveikinti su de Bono kepurėmis ir kaip statyti mąstymo tiltus. Susitikimas suteikė džiaugsmingų, įsimintinų akimirkų.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė 

 


 


Gerumo akcija

Gamtosauginio komiteto iniciatyva, jau ne vienerius metus Lopšelyje-darželyje buvo vykdoma akcija „Padėkime beglobiams gyvūnams“. Į akciją aktyviai įsijungė „Voveriukų“, „Drugelių“, „Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupių tėveliai su vaikais. Surinkta parama perduota VšĮ „Miesto rainiukai“ ir VšĮ „Pifas“. Dėkojame prisidėjusiems prie šios kilnios ir reikalingos akcijos. Ačiū, kad padedate beglobiams gyvūnams.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.


Rudenėlį palydint…

Paskutinį rudens mėnesį „Nykštukų“ grupės ugdytiniai leidosi į netradicinės veiklos atradimus. Buvimas gamtoje paliko neišblėstančius įspūdžius, kur auksinių lapų dėka džiaugėsi paskutiniais auksinio rudens džiaugsmais. 

Nijolė Satkauskienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.

 


Edukacija Lietuvos zoologijos sode

Ketvirtadienio popietę lopšelio-darželio „Nykštukų“ grupės ugdytiniai, drauge su tėveliais apsilankė po kapitalinės rekonstrukcijos seniausiame Lietuvos zoologijos sode. Dalyvavome edukacijoje apie graužikus, sužinojome jų gyvenimo būdą, kokių graužikų būna ir kad ne visi graužikai yra kenkėjai, bet jie reikalingi gamtoje. Vaikščiojome, žiūrėjome ir praturtinome savo žinias. Iš arti pamatėme stumbrą, kupranugarį, liūtą, skruzdėdą, gepardą, ūdrą, krokodilą, karūnuotą karvelį, balinį vėžlį ir kt. Kelerių vaikų svajonė buvo pamatyti žirafą, svajonė išsipildė, jie ją pamatė. Vaikai patyrė daug gerų emocijų.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

 


KUO DAUGIAU ŽINGSNIŲ – TUO ŠVARESNĖ APLINKA!

Ketvirtadienį, lapkričio 16 d., finišą pasiekė Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos programėlėje  #walk15  inicijuotas Nacionalinio judumo „Bendruomenių iššūkis“. Gamtosauginė komanda dėkoja visiems 52 dalyvavusiems ir už Kėdainių „Purieną“ žingsniavusiems dalyviams! Sveikiname visus įveikusius daugiau 400 000 žingsnių ir linkime  toliau sėkmingai žingsniuoti link savo tikslo. Dalyvių laukia virtualūs iššūkio diplomai. Bendruomenių iššūkyje dalyvavo – 814 bendruomenių, Kėdainių „Puriena“ – 130. Nuo rugsėjo 16 d. iki lapkričio 16 d. nužingsniuota 10 927 287 žingsnių. Keliaudami pėsčiomis sutaupė 1 404 CO2   Eidami augino virtualius medžius, kur „Purienos“ virtualioje girioje jau augs 39 026 medžiai.

Gamtosauginės komandos pirmininkė Nijolė Satkauskienė


KVIEČIAME DOMĖTIS BEI VEIKTI KARTU!

Būti tvariam, tai nereiškia, kad reikia apversti visą savo gyvenimą aukštyn kojomis. Geriausia būtų pradėti nuo mąstymo, nusiteikimo ir ryžto imtis veiksmų. Juk mes patys esame atsakingi už aplinką, kurioje gyvename. 

5 žingsniai draugiškesnei aplinkai kurti.


NAUDOKIME MAŽIAU PLASTIKO

Liko apytiksliai 27 metai iki tol, kol vandenynuose bus daugiau plastiko šiukšlių nei žuvų. Kasmet pagaminama 5 trilijonai plastikinių maišelių. Kartu jie gali apsupti pasaulį 7 kartus. Pasaulyje perdirbama tik 1–3 % plastikinių maišelių. Ką galime padaryti? Venkime vienkartinių įrankių, ypač pagamintų iš plastiko. Vietoje to, rinkimės pagamintus iš tvarių, suyrančių medžiagų, o geriausia – daugkartinius. Užuot kiekvieną kartą pirkę plastikinį buteliuką vandens – naudokime daugkartinę gertuvę. Į parduotuvę keliaukime su daugkartinio naudojimo maišeliais.


NEŠVAISTYKIME MAISTO

Preliminariais duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta apie 60 kg maisto, kuris dar galėtų būti suvartotas. Prieš eidami į parduotuvę peržiūrėkime savo spinteles ir šaldytuvą bei atsakingai susidėliokime pirkinių sąrašą, taip pat ir savaitės ar bent jau kelių dienų valgiaraštį. Tokiu būdu preliminariai žinosime, ką artimiausiu metu valgysime, kiek porcijų gaminsime ir kiek produktų reikės įsigyti norint pagaminti konkretų patiekalą. Pirmiausia pusryčius, pietus ar vakarienę rinkimės gaminti iš tų produktų, kurių galiojimo laikas baigiasi greičiausiai. Vienas patogiausių ir geriausių būdų, norint kuo ilgiau išsaugoti pačius įvairiausius maisto produktus, yra šaldymas. Šaldyti galima kone viską, pradedant sodo gėrybėmis ir baigiant mėsa ar žuvimi.


RŪŠIUOKIME ŠIUKŠLES

Dar vienas iš būdų prisidėsiančių prie tvaresnės ateities – šiukšlių rūšiavimas. Tereikia įsirengti kelias atskiras šiukšliadėžes skirtingoms atliekoms. Į vieną jų meskime plastiką, į kitą – stiklą, o trečiąją galima paskirti įvairiausioms maisto atliekoms, taip pat atskirai meskime popierių ir kartoną. Jeigu ant perdirbamų atliekų yra likę maisto likučių, geriausia juos nuplauti. Maisto likučių perteklius didina perdirbimo išteklius.


VIETOJE AUTOMOBILIO, RINKIMĖS VIEŠĄJĮ TRANSPORTĄ ARBA DVIRATĮ

Automobiliai yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių veiksnių, todėl norėdami sumažinti aplinkos taršą dažniau naudokimės viešuoju transportu, vaikščiokime pėsčiomis arba važiuokime dviračiais. Net bent kelis kartus per savaitę į darbą vykdami viešuoju transportu arba dviračiu prisidėsime prie tvaresnės aplinkos kūrimo. Be to, stiprinsime ir savo fizinę sveikatą.


NEPALIKIME ĮJUNGTŲ ELEKTROS PRIETAISŲ, KAI JŲ NENAUDOJAME

Norint tvariau gyventi svarbu atkreipti dėmesį į savo kasdienius įpročius. Jeigu nebūtina ar nesate kambaryje – nepamirškite išjungti šviesos. Jeigu nežiūrime televizoriaus, tačiau įsijungiame tik dėl fono – stenkimės tai daryti rečiau, o galiausiai išvis atsikratyti šio įpročio. Tai ne tik prisidės prie tvaresnės aplinkos kūrimo, bet ir sumažins namuose sunaudojamą elektros energijos kiekį.

 


Klimato kaitos savaitės paminėjimas

Spalio 23–27 dienomis Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė įvairiomis veiklomis paminėjo Klimato kaitos savaitę. Mokytojos kartu su savo ugdytiniais diskutavo dėl kokių priežasčių keičiasi klimatas mūsų planetoje, visi kartu ieškojome sprendimų kaip žmonės gali prisidėti prie saugesnės ir švaresnės aplinkos, kurioje mes visi gyvename. Vaikai mokėsi rūšiuoti, savo kūrybiniams darbams  panaudojo antrines žaliavas, tyrinėjo vandenį ir jo teikiamas galimybes, grojo savo sukurtais muzikiniais instrumentais bei lankėsi Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje, kurioje atliko įvairius eksperimentus, stebėjo spektaklį apie Žemę. Tikimės, jog šiomis veiklomis paskatinsime vaikus jau nuo mažų dienų rūpintis ir saugoti savo planetą!

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė


AŠTUNTAS  GMP APDOVANOJIMAS 

Auksinį rudens trečiadienį lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginė komanda vyko į Kėdainių r. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnaziją atsiimti garbingo apdovanojimo. Gamtosauginių Mokyklų koordinatorius Renaldas Rimavičius įteikė lopšeliui-darželiui „Puriena“ Tarptautinį Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatą ir Žaliąją vėliavą. Didžiuojamės tuo, kad Žaliąją vėliavą ir sertifikatą gavome aštuntą kartą. Prie šio apdovanojimo prisidėjo visą Lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė.

 


Išvyka į Perlinių danielių parką

Lopšelio-darželio „Nykštukų“ ir „Drugelių“ grupės ugdytiniai su tėveliais vyko į Perlinių danielių parką Aleksandruvkoje. Vidury miško iš rankų valgantys „Bembiai“ vaišinosi obuoliais, morkomis, salotomis ir jų mėgstamais gardumynais, o mainais gyvūnai mums davė teigiamų emocijų. Šalia danielių aplankėme ir kiškiukus. Leisti laiką gamtoje ir iš arti stebėti danielių gyvenimą – puiki meditacijos forma. Gyvūnai padeda išmokti atjausti, pasirūpinti ir būti atsakingais.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Akcija „River Cleanup Lietuva“

Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginė komanda drauge su girininku Romualdu Bukausku ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologų komanda prisidėjo prie savanorių pasaulyje, upių ir pakrančių švarinimo akcijos „River Cleanup Lietuva“. Tai tarptautinė iniciatyva, vyksianti visuose pasaulio žemynuose ir siekianti kovoti su plastiko tarša.  Šiemet daugiausia dėmesio skiriama taršai automobilių padangoms.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Konkursas „Pirmieji pavasario ženklai“

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija organizavo rajoninį vaikų piešinių konkursą „Pirmieji pavasario ženklai“, kurio tikslas buvo ugdyti ugdytinių kūrybiškumą, lavinant jų meninį skonį bei skatinant saviraišką, kuriant piešinius bundančios gamtos tematika. Džiaugiamės ir tariame didelį AČIŪ už nuostabius meno kūrinius. Sėkmės jūsų visų darbuose! 

Konkurso organizatoriai


100 eglučių miškui

Nors Žemės diena kalendoriuje jau praslinko, bet Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginė komanda bendradarbiaujanti su girininku Romualdu Bukausku, „Atžalyno“ ekologų komanda saulėtą gegužės ketvirtadienį sutartinai susibūrė į akciją ir jau kelintas pavasaris atsodina po eglutę Žemei. Tereikėjo, tik iškasti duobutę ir pasodinti 100 eglučių. Akcijos tikslas – prisidėti prie to, kad visa augmenija ir jų atkūrimas yra mūsų visų reikalas. 

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


2023 METŲ GAMTOSAUGINIO KOMITETO VEIKLOS PLANAS


Pasaulinė Žemės diena

Balandžio 21 diena lopšelyje-darželyje – netradicinė. Ji prasidėjo muzikos salėje „Drakoniuko“ teatro spektakliu „Žvaigždės Pelėdoms“. Po spektaklio lauke vyko renginys, skirtas Pasaulinei žemės dienai. Žemės diena išreiškia viso pasaulio žmonių norą išsaugoti tai, kas mums svarbiausia – švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. Ši diena primena, kad žemę turime saugoti, globoti ir rūpintis ja ištisus metus. Ugdytiniai susirinko pasipuošę vabzdžių, gyvūnų, augalų akcentais. Vaikus aplankė „Saulė“ (mokytoja Nijolė Satkauskienė), „Žemė“ (mokytoja Evelina Rajunčienė) ir „Vanduo“ (mokytoja Laura Rašimienė). Visi kartu šoko, deklamavo eilėraščius, dainavo dainas. Baigiantis šventei, grupės apdovanotos sertifikatais už dalyvavimą II tarptautinėje humaniškumo pamokoje, skirtoje atsakingam elgesiui su naminiais gyvūnais.  

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Laura Rašimienė


PURIENOS“ SODE DARBAI ĮGAUNA PAGREITĮ

Pavasaris labai geras laikas medžių ir krūmų genėjimui, nes saulė stipriau šviečia ir lauke smagu būti. Nėra vieno atsakymo, kada reikia genėti medžius, nes tai galima daryti visus metus. Todėl Gamtosauginė  komanda pasitelkė į talką „Nykštukų“ grupės, Dorotėjos Saulės tėtį Artūrą Morkūną, kur pasidarbuoti teko iš peties, nes, buvo ką veikti. Esame labai dėkingi tėčiui už suformuotas medžių, krūmų lajas. 

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Integruota ekologijos-muzikos pamoka „Miško gyventojai“

Balandžio 17 d. mokytoja Nijolė Satkauskienė dalyvavo integruotoje „Jaunojo gamtininko tyrimų laboratorija“ STEAM dienoje Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje. Su grupele ekologų klubo nariais iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ir jų vadove Jūrate Vaiginiene pravedė pirmokams integruotą ekologijos-muzikos pamoką „Miško gyventojai“. Gera turėti draugų bendraminčių.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


„PAVASARIO ŠAUKTUVĖS“

Atėjo gražus pavasario rytas, kai lopšelio-darželio „Puriena“ „Nykštukų“ grupės ugdytiniai kartu su tėveliais, mokytojomis, padėjėja bei ne vienerius metus bendradarbiaudami su Lietuvos Kolpingo draugijos Kėdainių Kolpingo šeimos nariais ir svečiais iš Vokietijos vyko į Paberžę – „Pavasario šauktuves“. Tai bendro projekto „Kolpingo draugijos diena Kėdainiuose“ veiklos dalis. Pažintinė ekskursija vyko Paberžėje. Galime pasidžiaugti gidės pasakojimu apie Tėvo Stanislovo gyvenimą ir nuveiktus darbus. Šios dienos progai surengėme inkilų kėlimo rytmetį. Iškėlėme inkilus, kad paukščiai parskristų atostogauti čia, Tėvo Stanislovo bažnyčios aplinkoje, kuri pasipuošė naujais tėvelių ir senelių sumeistruotais inkilais. Vaikai atidžiai stebėjo, kaip saugiai kopėčiomis (ir be jų) tėveliai lipo į medžius, tvirtino jų atvežtus inkilus. Išvyka buvo maloni, suteikė džiugių emocijų, nes padarėme taip, kad atvykus išvystume medyje tupinti ir švilpaujanti paukštelį. Išvykdami linkėjome, kad niekada nenutiltų paukščių giesmės šioje Paberžės aplinkoje.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


GERI DARBAI MIŠKO PAUKŠTELIAMS

Kada darome gerus darbus tuo džiaugiasi ir gamta dovanodama gerą orą. Saulėtą šeštadienio rytą „Drugelių“ grupės vaikučiai su tėveliais, seneliais ir mokytoja Evelina Rajunčiene vyko į Ąžuoloto girininkiją, kur kiekviena šeima įkėlė savo atsivežtą inkiliuką į medį. Na, o kad darbai vyktų sklandžiai, patarimais dalinosi Gabrielio senelis Bronius Šopa. Tėveliai ne tik pasirūpino reikalingomis priemonėmis, bet ir padėjo vieni kitiems, kad visi inkiliukai būtų sukelti į medžius ir taptų namais miško giesmininkams. Diena tapo švente paukšteliams ir mažiesiems gamtininkams. Laikas gamtoje vaikų su suaugusiais formuoja supratimą, kaip reikia saugoti gamtą, padeda suprasti, kokia svarbi jos pusiausvyra, nes kiekvienas paukštis, gyvūnas ar augalas užima tam tikrą vietą ekosistemoje. Tokios išvykos – tai puiki galimybė šeimoms pabūti gamtoje, pajausti bei stebėti aplinkos grožį ir sugrįžti pažiūrėti kokie paukšteliai gyvena naujuose namuose.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


PARODA „SKRYDŽIO JAUSMAS“

Kūryba – tai procesas, kai ieškome, eksperimentuojame ir išeina kažkas įdomaus. Kai kūryboje dalyvauja vaikas ir tėvai ar vaikai ir mokytojas, tai sukurtas darbas tampa dar ypatingesnis ir pilnas kūrybinių idėjų. Lopšelio-darželio „Puriena“ ugdytinių kūrybinių darbų, atliktų su tėveliais ir mokytojais paroda „Skrydžio jausmas“, eksponuojama Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje, vaikų ir jaunimo skyriuje, Didžiosios Rinkos a. 4., kviečia visus pasisemti idėjų ir maloniai praleisti laiką meno ir knygų apsuptyje.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


Gera turėti draugus

„Nykštukai“, pasibaigus pamokoms, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje, negalėjo neaplankyti ir praeiti pro šalį mokyklos stadiono. Sportavome, mankštinomės ir draugiškai lenktyniavome. Gera turėti draugus „Atžalyniečius“.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Netradicinė pamoka „Nykštukams“ laboratorijos kabinete

Bandymai ir eksperimentai – vienas aktyvių būdų pažinti mus supantį pasaulį, jie padeda nuo mažens ugdytis mokslinį raštingumą. Vaikas pažįsta pasaulį jutimais, protu ir vaizduote. Todėl vaikus nesunku sudominti bandymais ir eksperimentais. Taip nutiko „Nykštukų“ grupės ugdytiniams, nes jie lankėsi Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos laboratorijoje ir virė „Kopūstų sriubą“. Buvo labai smalsu, kaip tą sriubą virsime? Išvirti pavyko kiekvienam ir labai patiko nes buvo nesudėtinga. Dėkojame už pamoką gimnazijos mokytojoms: Verai Remenčienei ir Jūratei Vaiginienei.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


„Nykštukai“  biologijos kabinete

„Nykštukų“ grupės ugdytiniai, lankėsi Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos biologijos kabinete, kuriame biologijos mokytoja Vera Remenčienė pasakojo apie paukščius gyvenančius mūsų krašte. „Nykštukams“ teko išgirsti mokyklos skambučio garsą, kuris kvietė į klasę, susipažinti su klasės aplinką, pamokos taisyklėmis. Teko rimtai pagalvoti atsakinėjant į mokytojos pateiktus klausimus. Pamoka labai patiko ir gerų įspūdžių paliko. Dėkojame už pamoką gimnazijos mokytojoms: Verai Remenčienei ir Jūratei Vaiginienei.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Paminėjome Knygnešio dieną

Šilta ir graži draugystė, bendravimas ir bendradarbiavimas sieja lopšelio-darželio „Puriena“ „Nykštukų“ grupės ugdytinius su Kėdainių lopšelio-darželio „Pasaka“ „Skruzdėliukų“ grupės ugdytiniais. Knygnešio dieną susitikome virtualiai. Įminėme mįsles, deklamavome eilėraščius, sužinojome apie knygą ir knygnešių sunkų darbą. 

Žiūrėti ČIA

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Viktorina „Mes žemės saugotojai“

Žemė – mūsų planeta, kurios išsaugojimu turime rūpintis ne tik mes, suaugusieji, bet ir supažindinti mažuosius gyventojus. Atliekų rūšiavimas, elektros taupymas, vandens ir popieriaus tausojimas, mažesnis chemikalų naudojimas svarbūs aplinkai. Priešmokyklinės „Žvirbliukų“ grupės ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Mes žemės saugotojai“, kurią organizavo mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė. Viktorinos metu ugdytiniai sužinojo apie mus supančią aplinką, planetas, vandens svarbą ir daug įdomių faktų. Užduočių metu atsakinėjo į pateiktus klausimus, kurie slėpėsi po spalvomis. Vienas jų – rūšiavimo svarba ir reikšmė. Tinkamai rūšiuodami švariname aplinką, kuri tampa gražesnė ir mielesnė. „Žvirbliukų“ grupės ugdytiniai pademonstravo puikias žinias atsakinėdami į klausimus apie gamtą, gyvūniją, klimato reiškinius, atlikdami praktines užduotis. Visi drauge galime padėti,  mokinti, saugoti ir tausoti planetą.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


Mažiesiems giesmininkams padovanojome inkilus

Minėdami kovo 20 d. – Žemės dieną, nepamiršome ir mažųjų giesmininkų, jiems visa įstaigos bendruomenė pagamino inkilus, kuriuos priešmokyklinės „Zuikučių“ grupės ugdytiniai kartu su Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos bei LSU Kėdainių „Aušro” progimnazijos mokiniais išvežė į Labūnavos girininkiją, kurioje girininkai visus juos įkėlė į medžius, kad grįžę paukščiai į mūsų šalį po ilgos kelionės iš svetur turėtų naujus, gražius namus. Vaikai džiaugėsi galimybę praleisti pusdienį gamtos apsuptyje, ragavo klevų sulą, ieškojo pirmųjų pavasario ženklų miško erdvėje.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė


Akcija „Vaišių stalas miško gyventojams“

 „Drugelių“, „Nykštukų“ grupių ugdytiniai su mokytojomis, tėveliais, seneliais vežė į Labūnavos girininkiją lopšelio-darželio „Puriena“ grupių atneštas gėrybes miško gyventojams. Drauge vyko ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos gimnazistai. 

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė


Miško gyventojai ir muzika

Penktadienis „Nykštukams“ buvo linksmas, į svečius atvyko kiškis (mokytoja Nijolė Satkauskienė) su draugais gimnazistais iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos (mokytoja Jūratė Vaiginienė). Vyko integruota ekologijos-muzikos pamoka „Miško gyventojai ir muzika“. Mažieji buvo supažindinami su populiariais Lietuvoje gyvenančias gyvūnais. Dainavome, žaidėme žaidimus, šokome šokius, buvo karšta. O kitos savaitės penktadienį drauge vyksime į Ąžuoloto mišką.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Grėbti lapus žiema?

Rudenį medžiai meta savo ryškųjį rūbą, o „Purienos“ gluosniai savo rūbo rudenį nenumetė. Kai gruodis pakando gluosnio lapelius, jie neatlaikė ir nukrito. Kai buvo šalta ir balta lapų nesimatė, o sniegui nutirpus nesimatė pievelės. Tačiau vaikai žino: lapus reikia sugrėbti – darželio aplinka turi būti tvarkinga. Pirmą sausio trečiadienį „Nykštukų“ grupės vaikai iš grupės pasklido po kiemą. Smagiai nusiteikę mažieji, mojuodami ir dideliais, ir mažais grėbliais, padėjo kiemsargei grėbti nukritusius lapus. Šis darbas atrodo varginantis, o entuziastingai nusiteikusiems vaikams tai buvo puikiausia pramoga. Vaikai vienbalsiu sakė, kad grėbti lapus žiema, jiems – smagus užsiėmimas!

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Gerumo akcija „Padėk  beglobiams gyvūnams“

2022-ieji paskelbti Gyvūnų gerovės metais. Ta proga, kaip ir kiekvienais metais, dalyvaujame gerumo akcijoje „Padėk  beglobiams gyvūnams“. Akcijos tikslas ne tik paremti beglobius augintinius, bet ir paskatinti vaikus rūpintis augintinių gerove, atkreipti dėmesį į opias augintinių problemas, kalbėti apie netinkamą elgesį su jais. Dėkojame visiems lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenės nariams, kurie gausiai prisidėjo prie šios kilnios ir reikalingos pagalbos, palaikiusiems šią iniciatyvą ir aukojusiems gyvūnų prieglaudos namams „Pifas“ būtiniausių priemonių: kačių ir šunų sauso maisto, konservų, dubenėlių maistui, paklotų, rūbelių, žaislų. Kartu su Jumis mes sukursime gyvūnus mylinčią šalį.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


RUDENS KOLEKCIJĄ PAPILDANT

Stiprūs rudens vėjai kiekvienam įkvepia gūsį gaivių minčių. Ar rudeniškos gamtos ir mados vilionės pasiekia sielą, mintis, kūrybą? Ar atėjus rudeniui atsigręžėte veidus į gamtą? Gamtos apsuptyje jaučiamės geriausiai – pailsime, nurimstame, pasisemiame jėgų.  Vieną lapkričio penktadienį Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje vyko konferencija „Ekologinis ugdymas Kėdainių rajono švietimo įstaigose“. Labai džiaugiamės, kad mažieji „Nykštukai“ ir jų šeimos nariai (Vaidilutė su sese Anete ir mama Agne, Radvilė su mama Rūta, Neitas su broliu Faustu, mama Gintare) dalyvavo „Madų šou“ pritaikant rudens gamtos gėrybes. Ačiū už Jūsų kūrybiškumą, sukūrėte nepakartojamus rūbų kostiumus ir jų akcentus. Džiugu, kad vaikų veiduose galėjome matyti jauduliuką ir nuoširdžias šypsenas. Supratome, kad šou patiko.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Konferenciją „Ekologinis ugdymas Kėdainių rajono švietimo įstaigose“

2022 m. lapkričio 11 d. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje įvyko Mokytojų ir mokinių konferenciją „Ekologinis ugdymas Kėdainių rajono švietimo įstaigose“, kurios metu trys Kėdainių švietimo įstaigos: „Atžalyno“ gimnazija, Juozo Paukštelio progimnazija ir lopšelis-darželis „Puriena“ apdovanotos tarptautinių Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatais už pasiekimus darnaus vystymosi švietimo srityje ir kryptingą įstaigų bei visuomenės aplinkosauginio vaidmens stiprinimą ir Žaliosiomis vėliavomis.

Žūrėti Čia


Globalaus švietimo savaitė

Lopšelyje-darželyje „Puriena“ penkias dienas vyko Klimato kaitos savaitės renginiai. Pirmadienį, ikimokyklinės „Boružiukų“ grupės ugdytiniai vyko į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją susitikti su J. Vaiginiene, vienuoliktokais, dvyliktokais ir drauge kurti mini spektaklį „Dovana Žemei“. Antradienį vyko pokalbiai, diskusijos, aiškinosi pagrindines Klimato kaitos priežastys, gylino problemas, apžvelgė pasekmes. Su mokytojomis kūrė plakatus apie aplinkosaugą, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kūrė priemones didaktinėms veikloms. Ugdomosios edukacijos veiklos metu išskirtos šios aplinkosauginės temos: rūšiavimas, oro, žemės tarša, elektros, vandens, popieriaus taupymas. Trečiadienį, apsilankius „Šiukšlinukui“ (N. Satkauskienė) ir „Rūšiuotukei“ (G. Stundžienė) prisiminė, kaip reikia rūšiuoti, kuris maišelis kokioms šiukšlėms tinka, kam iš viso reikia rūšiuoti. Ketvirtadienį priešmokyklinė „Zuikučių“ grupė apsilankė biologijos kabinete, pas mokytoja V. Remenčienę, kur atliko eksperimentinį bandymą su mėlynuoju kopūstu. Penktadienį „Žvirbliukų“ priešmokyklinė grupė apsilankė fizikos kabinete pas mokytoja V. Micevičienę, kur matavo šalto ir šilto vandens temperatūrą ir tapo tikrais tyrėjais. Gamtosauginis komitetas dėkoja veiklas inicijavusioms puikioms pedagogėms.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Šiukšlinukas ir Rūšiuotukė „Purienoje“

Kiekvienas esame žemės vaikas ir gyvendami joje turime elgtis taip, kad ateinančioms kartoms paliktume ją gražesnę, negu radome gimdami. Suaugę ir vaikai nuo mažų dienų turi mokytis sugyventi su gamta, padėti ją saugoti, tausoti, rūpintis. Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ ugdytinius aplankė „Šiukšlinukas“ (kuris atsinešė netinkamas dovanas) ir „Rūšiuotukė“ (kuri skiepiją meilę gamtai).  Ugdytiniai žino, kodėl žmonėms ir visiems kas gyva reikalinga švari, tvarkinga bei ekologiška aplinka. Ugdytiniai drauge su svečiais rūšiavo „dovanas“ ir mokino „Šiukšlinuką“, kad daugiau tokių dovanų nerinktų ir niekam nedovanotų. Ką vaikai suprato? Kad rūšiavimas yra naudingas žmogui ir gamtai ir tai nesudėtingas darbas.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Išvyka į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją

Spalio 28 d. priešmokyklinės „Žvirbliukų“ grupės ugdytiniai ėjo į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją, kurioje vaikams buvo pravesta edukacinė pamoka  „Vanduo“. Vaikai matavo karšto ir šalto vandens temperatūrą su termometru. Rezultatus vandens temperatūros, vaikai užfiksavo jiems skirtuose lapuose.  Patyrėme daug džiugių emocijų ir įgavome naujos patirties.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Renata Venslovienė


Klimato kaita negailestingai veikia visus pasaulio regionus: tirpsta ašigalių ledynai, kyla vidutinis jūros lygis, vienus regionus plauna liūtys, kitus degina neįprasti karščiai bei kankina sausros. „Boružiukų“ grupės ugdytiniai „Klimato kaitos savaitę“ pradėjo išvyka į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją. Ten vaikai buvo pakviesti pažiūrėti mini spektaklį „Dovana Žemei“. Gimnazistai ne tik vaidino, bet įtraukė ir mažuosius į šokį, dainą ir bandelių „kepimą“.

Dar prieš spektaklį buvo surengta trumpa ekskursija po gimnaziją. Vaikai aplankė skaityklą, biblioteką ir fizikos kabinetą.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Aldona Mikolajūnienė


„PURIENOS“ RUDENS LABIRINTAS

Kasmet lopšelyje-darželyje ugdytiniams atveriamas rudeninių lapų labirintas. Šis labirintas išsiskiria tuo, kad jį iš lapų supylė gamtą mylintys „Drugelių“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai su mokytojomis ir padėjėjomis. Labirinto takelio vingiai yra sugalvoti mokytojų ir ugdytinių, todėl bus smagi pramoga, kurią kuriant buvo įdėtas didelis darbas. Todėl kviečiame visus, tiek didelius, tiek mažus apsilankyti ir įvertinti.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


„Gamta – visų namai“

Žiūrėti ČIA


Susitikimas su miškininkais

Ketvirtadienio rytas lopšelio-darželio „Nykštukų“ ir „Boružiukų“ grupių ugdytiniams   buvo nekasdienis, juos aplankė VĮ Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regiono Ąžuoloto girininkijos specialistė Justina Drąsutienė ir miškininkas Romualdas Bukauskas. Specialistai suteikė žinių apie mišką, jo auginimą, priežiūrą, kokia žala negalima gyvajai gamtai. Susitikimas buvo turiningas, skatinantis vaikus diskutuoti, aktyviai dalyvauti spėjant nuotraukose matomus gyvūnus, paukščius, augalus, menant mįsles.

Gamtosauginė komanda dėkoja svečiams už Saliamono Paltanavičiaus knygą „BROLIAI AŽUOLAIČIAI“, o  vaikai už spalvingą sąsiuvinį, į kuri žada rašyti laiškus, piešti mišką ir jo gyventojus.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Išvyka į Gegučių parką

Pasak K. Ušinskio „Gamta – viena galingiausių žmogaus auklėjimo veiksnių…“. Pirmą rudens mėnesį ir paskutinę rugsėjo dieną „Nykštukai“ su mokytoja Nijole Satkauskiene ir padėjėja Raimonda Bernotavičiene paminėjo netradiciškai, išvyko į Gegučių parką. Stebėjome rudenėjančią gamtą, bei aplankėme parke esančias medines skulptūras. Stebėjome, lyginome kuo skiriasi, tyrinėjome medžių kamienus, žaidėme žaidimus. Moksliniai tyrimai pagrindžia, kad meilė ir ryšys su gamta išpuoselėti vaikystėje padeda palaikyti vidinę laimę. Buvimas gamtoje pagerina nuotaiką, dėmesingumą ir psichologinę gerovę. Grįžome pavargę, bet pavargę nuo įspūdžių ir žvelgiant į vaikų akis, linksmas šypsenas, klausydami jų įspūdžių, supratome, kad ši išvyka pasiekė  tikslą.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Mokinamės rūšiuoti

 „Drugelių“ grupė įsitraukia į tarptautinių projektų veiklas. Su mokytojomis Evelina Rajunčiene ir Nijole Satkauskiene (Šiukšlinukas) vaikai mokinosi teisingai rūšiuoti šiukšles ir pažinti aplinkos grožį. Rūšiavimo tema aktuali visiems. Mylėkime ir saugokime gamtą nuo mažų dienų. Veikla vykdyta pagal Erasmus+ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Eco child“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė


Pleneras po atviru dangumi

 Atėjus rudenėliui prasideda kūrybos darbai. Kaip ir kas metai, jau 6 metai iš eilės mes įsitraukiame  į Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ respublikinio  kūrybinių darbų plenero po atviru dangumi „gamtos spalvos“ kūrimą. Plenero kūrimas skatina dalyvius, kurti spalvų ir vaizdų derinius, pajusti gamtos grožį, išmokti saugoti visą tai kas supa, gebėti gamtinę medžiagą panaudoti kūrybiniame procese, nežalojant gamtos, išmokti bendravimo su gamta meno, ugdyti visuomenės saviraiškos ir meninės interpretacijos poreikį, atskleidžiant  gamtos dovanų grožį, savitumą. Sėkmės įmanoma tikėtis, jeigu vaikus ugdysime geru pavyzdžiu ir sugebėsime ekologinio ugdymo turinį, meninę saviraišką integruoti į visą ugdymo turinį. Dėkojame „Ąžuoliukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupės tėveliams ir vaikučiams prisidėjus prie kūrybinio proceso, kuriant kūrybinį darbą tema: „Miško paslaptys. Grybas“. Šiuo kūriniu galime pasidžiaugti „Purienos“ pievelėje, prie darželio pastato.

Mokytoja, metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Lina Rušienė

 

 


DRAUGE KURIAME SAUGIĄ IR GRAŽIĄ APLINKĄ

Saulėtą rugsėjo 8-osios dieną susirinko „Purienos“ Gamtosauginių mokyklų programos (GMP) komiteto nariai aptarti naujų mokslo metų veiklas, akcijas, projektus ir pasidžiaugti laimėjimais. Nijolė Satkauskienė – GMP komiteto pirmininkė pasidžiaugė už ypatingą dėmesį gamtosauginei veiklai skirtą Gamtosauginių mokyklų programos (GMP) apdovanojimą – 7-ą Žaliąją vėliavą ir sertifikatą Kėdainių lopšeliui-darželiui „Puriena“. Pristatė naujus narius ir palinkėjo sėkmingo darbo. Įstaigos direktorė Aušra Nesterovienė pasidžiaugė komiteto narių bendravimu ir bendradarbiavimu, kuriama įstaigos aplinka. Vykdoma veikla apima daugybę veiklų, akcijų, respublikinių ir tarptautinių projektų, kuriuos įgyvendina visa įstaigos bendruomenė. Kurkime drauge saugią, gražią aplinką čia ir dabar.

Mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė


Įstaiga įvertinta Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais –Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu


Vasaros džiaugsmai „Purienoje“

Vasara, tai toks šiltas, karštas metų laikas, kai didelę dienos dalį su ugdytiniais praleidžiame lauke, o kai šilta ir gera, nieko nėra smagiau, kaip važinėtis dviratukais, paspirtukais, spardyti kamuolį, piešti ant asfalto ir t. t. Tiek daug malonių akimirkų žaisti, pažinti, tyrinėti, atrasti, naujų potyrių, džiugių emocijų,  Lopšelio-darželio „Puriena“ jungtinės grupės ugdytiniai su Nijole ir Raimonda, dienas pasitiko kurdami, svajodami, žaisdami, nes kiekviena diena nauji netikėtumai ir gamtos stebuklai.

Keletas akimirkų iš tyrinėjimų, stebėjimų, knygelės „Kaip atsiranda drugelis“ kūrimo, sodo ir daržo derliaus ragavimo ir t. t.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Gamta – mūsų visų namai

Darželio kieme įrengta puiki gamtosaugos ir edukacijos priemonė „Vabzdžių viešbutis“, kur ne tik vaikai, bet ir suaugusieji mokysis stebėti bei pažinti vabzdžių pasaulį, atrasti dar niekada nematytą vabzdį, sužinoti ar jie čia nakvoja, ar draugiški, ar rūpinasi gamta.  Už šią priemonę esame dėkingi ir sakome AČIŪ Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos technologijų mokytojui Virgaudui Bernotavičiui, kuris dovanoja nepakartojamas gamtos pažinimo akimirkas bei  edukacinę funkciją.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Nauja edukacinė erdvė „Levandų labirintas“

Bendruomeniškumas gimsta tada, kai atsiranda idėja, kuri greitai pavirsta realybe. Minint pasaulinę aplinkos dieną lopšelio-darželio gamtosauginis komitetas kvietė visą „Purienos“ bendruomenę prisijungti prie akcijos „Padovanok darželiui levandos vazonėlį“. Šia iniciatyva siekėme sukurti labirintą, kuriame bus gera keliauti mažiems ir dideliems. Ikimokyklinukams turbūt labiausiai reikia ne tik gražios, bet ir ugdančios aplinkos – juk jiems viskas įdomu, nuolat kyla klausimų, viską norisi sužinoti, paliesti, pamatyti, užuosti, paragauti. Visas šis atradimų pasaulis telpa darželio kieme. Ir ta diena atėjo – gamtosauginis komitetas taria didelį AČIŪ kiekvienam bendruomenės nariui: ugdytiniams, jų tėveliams, mokytojoms, mokytojų padėjėjoms, įstaigos administracijai, kiemsargei, darbininkui ir kt. asmenims,  prisidėjusiems prie naujos lauko edukacinės erdvės kūrimo ir lopšelio-darželio „Puriena“ gerovės. Padėdami vieni kitiems, išgyvendami bendrystės jausmą mes esame stiprūs, drąsūs ir įgalinti.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Pienės ir „NYKŠTUKAI“, praktinė–pažintinė veikla

Pavasarį lopšelio-darželio „Puriena“ pievos nusagstytos geltonais pienių žiedais, tačiau neilgai trukus vietoje ryškių žiedlapių atsiranda sėklos ir balti „pūkai“, kuriuos išblaško vėjas. Priskynėme pienių. Ieškojome tokių, kurių kotelis būtų kuo ilgesnis. Dėliojome pagal ilgį nuo ilgiausio iki trumpiausio ir atvirkščiai. Stebėjome kaip atrodo sušlapęs geltonas pienės žiedas ir kaip atrodo baltas „pūkas“. Supratome, kad šlapias ar sausas „pūkas“ vėjeliui pučiant skraidina sėklytes. Buvo įdomu ir linksma.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.


„Mes rūšiuojam“

Mūsų įstaiga dalyvauja GIA ir VšĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos“ inicijuotame  nacionaliniame aplinkosauginiame projekte „Mes rūšiuojam“. Projekto metu buvo renkamos elektronikos, baterijų ir akumuliatorių, automobilinės bei kitos atliekos. Atliekas rinko UAB „Atliekų tvarkymo centras“. Šiais metais aktyviausi ir daug įvairios buitinės technikos atnešė: „Drugelių“, „Ąžuoliukų“, „Nykštukų“, „Žvirbliukų“, „Viščiukų“ grupių vaikai ir tėveliai.

Dėkojame visai lopšelio-darželio bendruomenei dalyvavusiai šiame projekte.

Nijolė Satkauskienė, gamtosauginio komiteto pirmininkė.


Edukacinė pamokėlė „Ar teisingai rūšiuoji?“

Edukacijos metu ugdytiniai prisiminė, ką deda į geltoną, žalią ir mėlyną konteinerius bei įtvirtino  žinias, kur reikia dėti  įvairias buitinės elektronikos prietaisus bei galvaninius elementus. Taip didinamas ugdytinių sąmoningumas, įgyjama žinių apie gamtos saugojimo būtinybę, atliekų rūšiavimo ir perdirbimo svarbą.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.


Pavasariniai žiedai „Purienos“ sode

Darželis – vieta, kurioje vaikai praleidžia didžiąją gyvenimo dalį. Tai vieta, kurioje gamtosauginis ugdymas turi didžiausią poveikį, nes imliausia gyvenimo dalis – vaikystė. Tik stebėdami ir eksperimentuodami vaikai bando tai suprasti. Gražią saulėtą gegužės mėnesio dieną „Nykštukų“ grupės ugdytiniai tyrinėjo žydinčius „Purienos“ sode augančius medžių, krūmų žiedus.

Nijolė Satkauskienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.


Puoselėkime ir grąžinkime aplinką drauge

Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas su Ąžuoloto girininkijos girininku Romualdu Bukausku vykdo akcijas jau ne pirmi metai. Balandžio 25 dieną girininkas apsilankė mūsų įstaigoje ir padovanojo keturias pušeles bei eglutes. Spygliuočiai, augantys tiek miškuose ir soduose, turi daug žmonių sveikatai naudingų savybių, grynina ir švarina orą.  Girininkas Romualdas Bukauskas pasidžiaugė augančia karta, tėvelių inciatyva ir puoselėjamomis vertybėmis. „Purienos“ lauko erdves jau puošia įkelti inkiliukai, o kad paukščių garsai džiugintų dar labiau, įkėlė „Drugelių“ grupės atstovo Nojaus ir tėvelio padarytą inkiliuką. Mūsų bendruomenei svarbu kokia aplinka ją supa. Medeliai, kuriuos pasodinome, primins gamtos ir aplinkos išsaugojimą bei bendradarbiavimą. Veikla vykdoma pagal Erasmus+ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Eco child“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


Rytmetis skirtas Pasaulinei Žemės dienai paminėti

Saulėtą penktadienio rytą lopšelyje-darželyje „Puriena“ buvo šurmulys, nes jau keleri metai yra švenčiama Pasaulinė Žemės diena – kartą metuose visame pasaulyje minima ši šventė, nes manoma, kad kiek įdėsime į savo vaikus, tiek jie galės skleisti gėrį, sąmoningai mylėti gamtą, rūpintis aplinka ir spręsti ekologines problemas. Pas vaikus atvyko svečių, kurie priminė vaikams, kaip atsakingai elgtis gamtoje. Žemė (mokytoja Evelina Rajunčienė) savo kalbą pradėjo Jono Strielkūno eilėraščiu „Kas?“, pakalbėjo ir kas Žemei svarbu. Vandenėlis (mokytoja Greta Stundžienė), priminė, kad vanduo būtinas visai gamtai, žmogui. Iš šiltų kraštų grįžęs Lietuvos paukščių karalius gandras (mokytoja Nijolė Satkauskienė), pasakė, kad vaikus stebėjo, kaip tvarkė aplinką, rinko šiukšles, sodino eglutes, taupė vandenį, elektrą. Minėdami Pasaulinę Žemės dieną drauge šoko, dainavo, minė mįsles, atsakinėjo į klausimus ir susikabinę rankomis šventę vainikavo bendra daina „O mes, vaikai“.

Pramoga vykdoma pagal „Erasmus+“ KA229  mokyklų mainų partnerysčių projektą „Eco child“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė.


Mylime ir rūpinamės gamta jau nuo mažens

Balandžio 13 d. „Bitučių“ grupės ugdytiniai buvo pakviesti sudalyvauti Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos darnios mokyklos iniciatyvų projekte-akcijoje „Kad augtų ir žaliuotų“. Bendradarbiaudami kartu su „Atžalyno“ gimnazijos ekologų komanda išvykome į „Ąžuoloto“ girininkiją-mišką, kuriame visi kartu sodiname jaunas eglutes, siekiant praturtinti  mišką naujais augalais. Prie viso to tvarkėme aplinką, rinkome šiukšles, kurias pamatę iš tiesų labai nuliūdome, net ir mūsų mažieji stebėjosi, kodėl žmonės taip nemyli gamtos ir ją teršia savo išmetamomis atliekomis. Padirbėję minutėlei pailsėjome, o  besivaišindami klausėmės nuostabių miško garsų, kuriuos mums dovanojo grįžę paukščiai iš šiltų kraštų. Džiaugėmės, kad galėjome prisidėti prie šios gražios iniciatyvos, o tokius gerus darbus gali atlikti ir kiekvienas iš mūsų. Mylėkime ir saugokime gamtą, o ji mums už tai padėkos.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė

2022-04-14


Rajoninė vaikų piešinių paroda „Pirmasis pavasario žiedas“

Organizatorė Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ mokytoja metodininkė Nijolė Satkauskienė


Viktorina „Mes žemės saugotojai“

„Puriena“ skaičiuoja septintus metus, kai dalyvauja gamtosauginių mokyklų programoje. Gražų saulėtą antradienio rytą lopšelio-darželio „Puriena“, „Voveriukų“ ir „Bitučių“ priešmokyklinių grupių ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Mes žemės saugotojai“. Renginį organizavo ir vedė mokytoja Nijolė Satkauskienė. Viktorinos tikslas – ugdyti vaikų ekologinį sąmoningumą ir aplinkosauginį mąstymą. Viktorinos metu, vaikai buvo aktyvūs, drąsus ir smalsūs. Jie puikiai įveikė užduotis ir įrodė, jog jie visi – tikri gamtos žinovai. Ir nesvarbu, kas greičiau ar geriau atliko vieną ar kitą užduotį, svarbiausia – nugalėjo draugystė.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


„Margaspalviai paukščiai“

– tai kūrybinė ugdytinių, tėvų ir pedagogų iš įvairių medžiagų sukurtų paukščių paroda.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė


Išvyka į „Ąžuoloto“ girininkiją-mišką

2022 m. sausio 27 d. rytą bendradarbiaujant kartu su „Atžalyno“ gimnazijos ekologų komanda, „Voveriukų“ grupės vaikai ir „Drugelių“ grupės atstovai kartu su abiejų grupių tėveliais iškeliavo į „Ąžuoloto“ girininkiją – mišką. Mus lydėjo Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ l. e. p. direktorė Birutė Naruševičienė, gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė, mokytojos ir komiteto narės Greta Stundžienė bei Evelina Rajunčienė bei gamtosauginio komiteto tėvų atstovas Tadas Šulcas. Keliavome su gražia idėja – pasirūpinti miško gyventojais, kurie žiemoja miške žiemos laikotarpiu. Visos Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenės dėka surinkome gausybę daržovių, grūdų ir šieno, kuriuos su vaikų ir tėvų pagalba išnešiojome ir išdėliojome įvairiose miško vietose. „Ąžuoloto“ miške susitikome su girininku Romualdu Bukausku, kuris pasirūpino laužu, kad vaikščiojant miške mums visiems būtų jaukiau ir šilčiau. Girininkas vaikams papasakojo, kokių miško gyvūnų galime sutikti, tad nešiodami maisto gėrybes vaikai tikrai aptiko nemažai gyvūnų pėdsakų likusių sniege. Vaikai spėliojo, matyt prabėgo vilkai kartu su lapėmis, o ir kiškiai tikriausiai buvo išlindę ieškodami morkų. Ir gyvūnai lauktuvių dabar tikrai ras, manome, kad jie net iškels šaunią vakaro puotą, suradę tiek daug įvairių maisto gėrybių. Kartu su vaikais patyrėme daug džiugų akimirkų, tyrinėjome miško aplinką, radome didelį skruzdėlyną, daug nugriuvusių medžių, sušalę vaišinomės arbata ir sausainiais ir net pabandėme išsikepti obuolių ant laužo, štai kiek daug netikėtumų ir atradimų patyrėme iškeliaudami į mišką. Dėkojame grupių tėveliams, kurie prisijungė prie šios šaunios iniciatyvos ir suteikė savo mažiesiems tiek daug džiugių ir įsimintinų akimirkų.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė

2022-01-27


Visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų

Kvietėme visus lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenės narius būti neabejingais beglobių gyvūnų likimui ir sudalyvauti gerumo akcijoje aukojant maistą, žaisliuką, kraiko, paklodėlių, pledukų ar kt. pradžiuginanti daiktą. Akcija baigėsi ir mes galime pasidžiaugti jos rezultatais. Nuoširdų ačiū tariame mūsų ugdytiniams, jų tėveliams, kurie prisidėjo prie šios kilnios ir reikalingos pagalbos. Visi kartu nuveikėme gerą darbą. Kiekvieną paaukotą daiktą nugabenome į gyvūnų gerovės tarnybą „Pifas“ (Mindaugo g. 13, Kėdainiai).

Gyvūnų gerovės tarnybą „Pifas“  dėkoja už Kalėdines dovanas ir visada laukia lankytojų, kurie gali skiri žiupsnelį savo meilės, laiko, labdaros. Nepamirškime, kad gyvūnas – ne kaspinu perrišta dovana. Jis ištikimas draugas ir kompanionas.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė

2021-12-20


 „Vieno gyvūno istorija“

Baigėsi paroda – konkursas  „Vieno gyvūno istorija“, kuris paskatino ugdytinius atrasti meilę gyvūnui, išbandyti įvairias raiškos priemones, lavinti kūrybiškumą ir patirti pozityvias, džiugias akimirkas mėgaujantis kūrybiniu procesu. Sveikiname nugalėtojus.

 3–4 m. amžiaus grupėje: 1-a vieta – Andrėja Steponavičiūtė.

2-a vieta – Neilas Škuteckas.

3-a vieta – Ema Šipelytė.

5–6–7 m. amžiaus grupėje: 1-a vieta – Gustė Baikauskaitė, Adelė Rakauskaitė.

2-a vieta – Agota Petkevičiūtė, Elzė Aleknavičiūtė.

3-a vieta – Luknė Valansevičiūtė, Luknė Vargalytė.

8–9–10 m. amžiaus grupėje: 1-a vieta – Ūla Aleksandra Bukauskaitė, Luka Čerenkovaitė.

2-a vieta – Justina Dilkaitė, Evita Kavaliauskaitė.

3-vieta – Dominykas Vaitkevičius, Gustė Vaičekauskaitė.

Dėkojame: Kėdainių lopšelių-darželių „Aviliukas“, „Pasaka“, „Varpelis“ „Puriena”, mokyklos-darželio „Obelėlė“ Aristavos skyriui, Miegėnų pagrindinei mokyklai, Juozo Paukštelio progimnazijai, Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijai, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centrui už dalyvavimą. Pasigrožėkite meniniais ugdytinių darbais.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Tradicinė aplinkos tvarkymo talka „Purienoje“

Rudeniniai medžiai jau baigia mesti savo ryškųjį rūbą. Vaikai žino: žemę papuošusius margaspalvius lapus reikia sugrėbti – darželio aplinka turi būti tvarkinga… Trečiadienį nuo ankstyvo ryto lopšelio-darželio „Puriena“ vaikai iš savo jaukių grupių pasklido po kiemą. Smagiai nusiteikę mažieji, mojuodami dideliais ir mažais grėbliais, kartu su mokytojomis, padėjėjomis tvarkė darželio aplinką: grėbė nukritusius lapus. Prie talkos aktyviai nusiteikę buvo ir kiti bendruomenės nariai. Daugumai suaugusiųjų šis darbas atrodo nuobodus, netgi varginantis, o pulkui entuziastingai nusiteikusių vaikų tai buvo puikiausia pramoga. Vaikai vienbalsiu šaukė, kad grėbti lapus jiems – smagus užsiėmimas!

Nijolė Satkauskienė, mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą


„Bitučių“ grupės ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Gamtos žinovas“

Vaikas su gamta susiduria labai anksti. Vaikystėje būdamas smalsus, vėliau vaikas šią savybę praranda. Norint, kad domėjimasis aplinka nedingtų, reikia vaikui padėti: skatinti pažinti gamtą, ją saugoti, siekti, kad jis artimai bendrautų su gamtos objektais, suprastų jų sudėtingumą, įprastų gamtoje ilsėtis, atsipalaiduoti, semtis energijos.

Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“ daug dėmesio skiriama gamtamoksliam, ekologiniam vaikų ugdymui. Pasirenkami inovatyvūs ugdymo(si) būdai ir metodai. Šiuolaikinės technologijos leidžia bendrauti, dalintis žiniomis, patirtimi su vaikais iš visos Lietuvos ir ne tik. Lapkričio 18 d. „Bitučių“ grupės ugdytiniai dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Puriena“ organizuotoje viktorinoje „Gamtos žinovas“ (zoom platformoje). Keliavome į daržą, sodą ir mišką.

Viktorinos klausimai skatino vaikus mąstyti. Jos metu turėjome galimybę pasidžiaugti žiniomis, pabendrauti.

Gražina Žiužnienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą


Rudenėlio spalvos ir džiaugsmai

Rudenėlis jau skaičiuoja paskutines savo karaliavimo gamtoje dienas. Vėsta oras, dažnai lyja. Aukso spalvomis sutviskęs ruduo vieniems buvo pasigėrėjimo vertas natiurmortas, kitiems gi karštas darbymetis. Šiųmetis ruduo ilgokai džiugino spalvų įvairove, lyg tikra spalvų simfonija, įkvepianti kiekvieną. Ant žemės gulė geltoni, raudoni, rudi, žali medžių lapai, buvo kur akis paganyti, pasidžiaugti krintančiais lapais, pabraidyti po lapų jūrą ir kurti.

Pasigrožėkite „Nykštukų“ grupės kūrybiniais darbais.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Knygelė „Žvirbliukų vabalėlių istorijos“

Vasara – nuostabus metų laikas. Įvairiomis spalvomis pasipuošusioje gamtoje knibžda gyvūnėlių, vabalėlių pasaulis. Tad, man pasiūlius, „Žvirbliukų“ grupės tėveliai su vaikučiais nusprendė pasidomėti kaip atrodo tas gyvenimas iš arčiau.

 Keliaujant, pasivaikštant, maudantis, ilsintis prie vandens telkinių, mažieji tyrinėtojai stebėjo visur, kur galėjo pamatyti vabaliukus. Kiek jiems buvo džiaugsmo pamačius vabaliuką, sugalvoti jam vardą ir nufotografuoti.

Rudeniui atėjus, džiaugėmės surinktomis nuotraukėlėmis. Kartu su vaikais grupėje aptarėme vabalėlių pavadinimus ir sukūrėme pasakų knygelę.

Vaikams joje pamačius savo vabalėlio nuotraukas, buvo didžiulis džiaugsmas. Kiekvienas norėjo išgirsti skaitomą pasakėlę apie jo nufotografuotą vabalėlį. Vaikai pasakojo kur surado vabalėlį ir kokiu vardu pavadino, diskutavo.

Paskaičius pasaką „Arbūziukas“, smalsuoliai ją aptarė pagal aukštesnio lygio klausimų piramidę. Jiems tai daryti patiko, jautėsi labai protingi pasakojant apie savo vabaliuką. Dar vaikučių laukia daug neišgirstų istorijų, apie kurias galės diskutuoti ir fantazuoti.

Už knygelės maketavimą labai dėkoju „Žvirbliukų“ grupės Kristupo mamai, Kristinai Vansevičienei.

Knygelė buvo pristatyta lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenei.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Rita Vigelienė.


Šiandien (2021-10-27) jau šeštąjį kartą buvome apdovanoti Žaliąja gamtosauginių mokyklų vėliava kartu su Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija. Ceremonija įvyko šalia išskirtinio mūsų miesto Mikalojaus Daukšos ąžuolo. Kėdainių daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė pasidalino istorinėmis įžvalgomis apie šį ąžuolą galiūną. Žaliąja vėliavą įteikė gamtosauginių mokyklų programos įgyvendinimo koordinatorius Renaldas Rimavičius, o sveikinimo žodžius tarė ir Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis. Džiugu, kad esame įvertinti ir nuo mažų dienų skatiname vaikus pamilti mus supančią gamtą.

Greta Stundžienė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą


TARPTAUTINIO EKOLOGINIO – SOCIALINIO ŠVIETIMO PROJEKTO „AŠ – ŽALIASIS AGURKĖLIS“ KELIONĖ

Jau treti metai vyksta ekologinio – socialinio švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“, kuris šiais metais jau tarptautinis. Projekte dalyvavo Kėdainių rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų, partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienos“ žiedas“ ugdytiniai su mokytojais ir tėvais, partneriai iš Rumunijos, Kroatijos, Estijos ir Turkijos. Džiugu, kad „Žaliojo agurkėlio“ kelionė tęsiasi ir už Lietuvos ribų, kur agurkėlio auginimo gudrybėmis dalijasi ir kitų šalių mokytojai su savo ugdytiniais. Pats projektas skatinti visapusišką vaiko raidą, leidžiant savarankiškai mokytis, būti aktyviems, žaisti ir kaupti patirtį tiesiogiai bendraujant su supančia aplinka. Projekte dalyviai stebėjo agurkų augimo ciklus, rašė laiškus, „daržo mokyklos“ užduočiai pateikta žaidimų, darbelių ir įgūdžių lavinimo užduočių žaidžiant ir mokantis darže. Ir kaip gi be dovanų? Jų tikimės visi, tad agurkėlis jų taip pat laukė ir sulaukė. Užfiksuotose akimirkose atsispindi veiklų įvairovė: nuo spektaklių iki STEAM veiklų. Nuo rūpesčio iki smalsumo, žingeidumo, bendravimo ir bendradarbiavimo. Pasibaigus tarptautiniam projektui „Aš – žaliasis agurkėlis“ įvyko projekto partnerių gerosios darbo patirties pasidalinimas. Natūralioje aplinkoje ugdome emocinę, meninę, socialinę ir gamtamokslinę patirtį. Džiugu, kad skatinimas mąstyti, erdvių sukūrimas vaizduotės lavinimui pateikia naujų idėjų, sutelkia glaudesniam bendradarbiavimui.

Mokytoja, metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė



Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ apdovanotas Žaliąja vėliava


PRISIDĖJOME PRIE OPIOS ŽEMĖS UŽTERŠTUMO PLASTIKU PROBLEMOS

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ jau ne vienerius metus dalyvauja respublikiniame „Kamštelių vajus“ konkurse, kurį organizuoja VšĮ „Draugiški šeimai“ direktorė, socialinio projekto Ekodaiktai.lt įkūrėja ir šiuo metu Londone gyvenanti Birutė Jakučionytė.

Plastikiniai butelių kamšteliai yra puiki žaliava perdirbimui. Vienas kamštelis sveria 3 g. Į taromatus galima priduoti plastikinius butelius ir be kamštelių. Niekas Lietuvoje neperdirba taromatuose surenkamų buteliukų. Ir jeigu jūs įmetate kamštelį drauge su buteliuku į taromatą, tai jo kelias iki perdirbimo yra toks: taromatas – Plastiko perpardavinėtojo sandėlis – Transportavimas į užsienį – Malimas – Perdirbimas. O konkurso organizatoriai surinktus kamštelius sumals, išlydis į naujus daiktus ar detales, skirtas edukacijoms ar laisvalaikio užimtumui. Specialiai kamštelių perdirbimui ir plastiko edukacijoms Trakų rajone, Vaikų ir jaunimo edukacinėje erdvėje „Gervių lizdas“ yra pastatytas atskiras statinys „Kamštelių fabrikėlis“.

Už dalyvavimą konkurse gavome dovanų – Birutės Jakučionytės knygą „Laimės ąžuolas“ bei tradiciniais tapusiais, pieštukus.

Plastikinius butelių kamštelius vėl rinksime, tad raginu jus rinkti (HDPE) kamštelius rudenį, žiemą, pavasarį, vasarą ir atnešti gamtosauginio komiteto komandai ir kitą rudenį skaičiuosime kilogramus.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Agurkų diena „Purienoje“

Kėdainiai nuo seno garsėja Agurkų augintojų vardu. Tradicijų puoselėjimas skatina vykdyti įvairius projektus. Vienas jų – tarptautinis ekologinio – socialinio švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“. Liepos 14-ąją Kėdainių senamiestyje vyksta Agurkų diena. Palaikydami šventę šią dieną išradingai suplanavo ir Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ ugdytiniai su mokytojomis. Gamino ir ragavo gardžius kokteilius, patiekalus, kurių pagrindinis akcentas agurkas. Lygino su kuo skaniau ragauti agurką: su cukrumi ar druska? Ieškojo žalios spalvos daržovių ir vaisų. Kūrė kompozicijas, puošė veidukus ir nepamiršo vasaros grožio pramogų, kur taip pat karaliavo „Žaliasis agurkėlis“. Išskirtinės dienos atspindžiai papildys vykdomo tarptautinio projekto „Aš – žaliasis agurkėlis“ akimirkas. Štai taip gardžiai ir kūrybiškai su Agurkėliu džiaugiamės vasara.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.


Saulės grąžos rytmetis

Kai pražysta pačios gražiausios pievų gėlės, kai saulės kelias virš horizonto būna ilgiausias, taigi diena ilgiausia, naktis trumpiausia, o augalija klesti, auga, žydi, ateina vasaros saulėgrįža, Rasos ir Joninės šventė. Saulė linksma ir norisi švęsti. Gražų birželio 23 d. rytą lopšelyje-darželyje „Puriena“ buvo paminėtas vasaros saulėgrįžos rytmetis, kurį organizavo gamtosauginio ir sveikatingumo komandų pirmininkės Nijolė Satkauskienė ir Aldona Mikolajūnienė. Į rytmetį susirinko ugdytiniai puikios nuotaikos, pasipuošę pintais žolynėlių vainikais ir pasirengę įveikti kliūtis, kad vingrybėse įsipainioję pasiliktų kasdieniai sunkumai ir rūpesčiai. Muzikos garsai kvietė dainuoti, šokti, suktis muilo burbulų sūkuryje, grožėtis darželio kiemo gamtos grožiu, minti mįsles, žaisti žaidimus. O svarbiausias akcentas – Jonai, kurių turėjome net tris, mokytoja Aldona Mikolajūnienė nupynė ąžuolo vainikus. Visi dalyvausieji rytmetyje, gurkšnodami gaivų vasarišką kokteilį su mėtomis ir citrina, linkėjo Jonukams būti stipriems, tvirtiems, sveikiems.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė


Tariame didelį AČIŪ „Aurimo ūkiui“

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ artėjant pavasariui dalyvavo (dar vasario mėn.) skelbtame AURIMO ŪKIS https://www.facebook.com/jusuaplinka puslapyje, kad norėtų dovanoti vynuogių sodinukus tam, kas pamėgs jų psl., pasidalins įrašu ir komentaruose parašys su kuo nori dalintis, o laimėtojas bus paskelbtas gegužės mėnesį. Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė sureagavo į skelbimą ir atliko visas prašomas rekomendacijas, paminėdama, kad pasodintų įstaigos sode, kuriame jau auga keletas vaismedžių, vaiskrūmių, bet nėra vynuogių ir gavus dovanų visa bendruomenė skanaudama prisimintų Aurimą Žižlevskį iš Raudondvario. Aurimas tą pačią dieną parašė, kad padovanos vaikučiams vynuogę ir ne tik. Ir štai, vieną gegužės savaitgalį atvyko į Kėdainius su dovanomis, o jos puikios – ne tik dvi vynuogės, bet ir dvi obelaitės, kriaušė, du serbentų sodinukai. Puiki dovana Šeimos mėnesio proga. Auginsime, skanausime ir prisiminsime Aurimą.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Gerosios patirties renginys 

,,Erasmus+ projektai. Virtualios bendravimo ir bendradarbiavimo veiklos“

2021-04-08 įvyko Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos organizuotas gerosios patirties renginys ,,Erasmus+ projektai. Virtualios bendravimo ir bendradarbiavimo veiklos“. Kėdainių lopšelio-daželio „Puriena“ projektų vadovė Asta Pukienė ir mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė pristatė šiuo metu įstaigoje vykdomus „Erasmus+“ programos projektus, pasidalino su kokiais iššūkiais susidūrė pasaulinės pandemijos metu ir kaip naudojant IKT įrankius bei modernias technologijas tęsia tarptautinių projektų veiklas. Kitų lektorių skaityti pranešimai buvo labai įdomūs ir naudingi, nes pateikė daug gerosios patirties pavyzdžių, vykdant „Erasmus+“ projektus, supažindino su įrankiais bei priemonėmis dirbant ir bendraujant virtualiu būdu. Diskusijų metu buvo aptarti aktualūs klausimai, susiję su sėkmingu tarptautinių projektų įgyvendinimu. Nutarta bendradarbiauti ir dalintis patirtimi ateityje, organizuojant panašius renginius.

Projektų vadovė Asta Pukienė, mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė

2021-04-09


Dovanojo naujus namus paukščiams

Lietuvoje inkilų kėlimo pradininku laikomas gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris organizuotai pradėjo kelti inkilus jau 1922 metais. Dabar inkilus kelia ne tik miškininkai ar gamtininkai, bet ir daugybė paukščiams norinčių pagelbėti gamtos mylėtojų.
Įprastai kasmetinėje inkilų kėlimo dienoje darželinukai su savo tėveliais vykdavo į Ąžuoloto girininkiją, kur susitikdavo su miškininkais, kurie jiems paaiškindavo apie inkilų gamybą bei kabinimo taisykles, papasakodavo apie paukščių rūšis ir jų ypatumus. Deja, dėl pandemijos ši tradicinė ir laukiama šventė neįvyko, tačiau miškininkai patys atvyko į lopšelio-darželio „Puriena“ kiemą papasakoti ir įkelti naujus namelius sugrįžtantiems paukšteliams. Tai – itin prasmingas darbas, iškelti inkilai paukščiams tampa namais“, – sakė „Ąžuoloto“ girininkijos girininkas Romualdas Bukauskas. Kaip smagu buvo išgirsti, kad visuose prieš du metus dovanuotuose inkiluose apsigyveno miško gyventojai: zylutės, varnėnai, skruzdės, kamanės, vapsvos, šikšnosparniai.

Supratome, kad iškelti inkilai bus naudingi ir šiais metais visai miško ekosistemai.
Dėkojame visiems inkilėlių gamintojams! „Purienos“ ugdytiniai pasižadėjo laukti varnėnų ir juos globoti.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Pramuši ledą, randi… 

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Ledo kristalai

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


„Su elektra draugauju, bet neišdykauju“

Vieną vasario saulėtą rytmetį „Pelėdžiukų“ priešmokyklinės grupės ugdytiniai aktyviai dalyvavo edukacinėje valandėlėje „Su elektra draugauju, bet neišdykauju“. Ką skorpionas turi bendra su elektra? O gi tai, kad sužnybia ir nepaleidžia, kaip ir prisilietus prie elektros laido. Buvo siekiama, kad vaikai kuo daugiau sužinotų apie galimus pavojus, mokėtų jų išvengti patys bei įspėtų draugus. Ne tik sužinotų apie elektros svarbą mūsų gyvenime, saugotų save, bet ir kad ši informacija užsifiksuotų jų atmintyje. Ugdytiniai sužinojo, kad jų namuose turi apsigyventi „Taupukas“ ir taupydami elektros energiją maža dalele, bet…, prisidėsime prie klimato kaitos išsaugojimo.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė


Mažųjų pažintis su gamtosauga

Įvairūs vykdomi gamtosaugos projektai ne tik papildo ugdomąsias veiklas, o ir suteikia galimybę pažinti, pajausti supančią aplinką pojūčiais, veiklomis, žaidimais, bendradarbiaujant, patiriant atradimo džiaugsmą.

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ vykdo daug veiklų, projektų, susijusių su tarptautinėmis programomis. Viena iš jų – „Erasmus+“. Respublikinis ekologinio-socialinio švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“, viktorina „Mūsų Žemė“, įvairios grupių išvykos, netradicinė ugdomoji veikla su „Šiukšlinuku“ ir „Rūšiuotuke“, gaminių iš antrinių žaliavų parodos „Gėlelė“, „Uždek švieselę tamsoje“, lapų labirinto kūryba ir daugelis kitų veiklų, vykdomų pagal „Erasmus+“ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Ecochild“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3.

Bendradarbiaudami su projekto partneriais iš Graikijos, Rumunijos ir Turkijos, siekiame ugdyti aplinkos svarbos suvokimą nuo mažų dienų. Pasaulis pilnas įvairiausių spalvų, o mūsų įgyvendinami projektai ir veiklos skatina jas atskleisti, papildyti ir mokyti daryti gerus darbus. Paprasčiausius: atliekų rūšiavimas, pakartotinis atliekų naudojimas su kūrybos elementais, improvizacija su gamtine medžiaga, istorijų kūrimas. Smalsumo ir gebėjimų ugdymas pažinti daržoves, jų aplinką, kurti naujas aplinkos želdinimo idėjas, įtraukti ugdytinius į praktinę veiklą, kuri būtų ir kūrybinga, ir gardi. Kiekvienas šis žingsnelis – kelias į gilesnį gamtosaugos pasaulio pažinimą. Pasaulio, kurio dalimi esame mes visi – smalsūs ir atsakingi.

Evelina Rajunčienė, mokytoja, metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Žaliasis pasaulis ČIA


SNIEGO LABIRINTAS „PURIENOJE“

Kai aplinkui daug sniego, tai yra galimybė pasidžiaugti žiemos grožiu. Lopšelis-darželis „Puriena“ džiaugiasi tokia puikia gamtos dovana: geras oras ir sniego gausa kvieste kviečia išbandyti įvairiausias žiemos pramogas. Darželyje dienos kitokios, vaikai džiaugiasi sniegu, krintančiomis snaigėmis iš dangaus, seniais besmegeniais, paliktais batų padų pėdsakais. O sniego labirintas – tikras džiaugsmas ne tik vaikams. Buvo ir kol bus sniego bus gera šėlioti visiems kartu, net ir tėveliams. Baltas labirintas buvo nuspalvintas vaikišku džiaugsmu, naujais potyriais, teigiamomis emocijomis.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė.


PRASMINGA MAŽŲJŲ PAŽINTIS SU GAMTOSAUGA

Įvairūs vykdomi gamtosaugos projektai ne tik papildo ugdomąsias veiklas, bet ir suteikia galimybę pažinti, pajausti supančią aplinką pojūčiais, veiklomis, žaidimais, bendradarbiaujant, ir patirti atradimo džiaugsmą.

Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ vykdo daug veiklų, projektų, susijusių su tarptautinėmis programomis. Viena iš jų – „Erasmus+“. Respublikinis ekologinio-socialinio švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“, viktorina „Mūsų Žemė“, įvairios grupių išvykos, netradicinė ugdomoji veikla su „Šiukšlinuku“ ir „Rūšiuotuke“, gaminių iš antrinių žaliavų parodos „Gėlelė“, „Uždek švieselę tamsoje“, lapų labirinto kūryba ir daugelis kitų veiklų, vykdomų pagal „Erasmus+“ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Ecochild“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3.

Bendradarbiaudami su projekto partneriais iš Graikijos, Rumunijos ir Turkijos, siekiame ugdyti aplinkos svarbos suvokimą nuo mažų dienų. Pasaulis pilnas įvairiausių spalvų, o mūsų įgyvendinami projektai ir veiklos skatina jas atskleisti, papildyti ir mokyti daryti gerus darbus – paprasčiausius: atliekų rūšiavimas, pakartotinis atliekų naudojimas su kūrybos elementais, improvizacija su gamtine medžiaga, istorijų kūrimas. Smalsumo ir gebėjimų ugdymas pažinti daržoves, jų aplinką, kurti naujas aplinkos želdinimo idėjas, įtraukti ugdytinius į praktinę veiklą, kuri būtų ir kūrybinga, ir gardi. Kiekvienas šis žingsnelis – kelias į gilesnį gamtosaugos pasaulio pažinimą. Pasaulio, kurio dalimi esame mes visi – smalsūs ir atsakingi.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė

Straipsnis Švietimo naujienose čia


Kalėdinė dovana beglobiams gyvūnams

Kvietėme visus lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenės narius būti neabejingais beglobių gyvūnų likimui ir sudalyvauti gerumo akcijoje aukojant maistą, žaisliuką, kraiko, paklodėlių, pledukų ar kt. pradžiuginantį daiktą. Taip skatinome visus saugoti savo augintinius bei rūpintis jų gerove. Akcija baigėsi ir mes galime pasidžiaugti jos rezultatais. Nuoširdų ačiū tariame mūsų ugdytiniams, jų tėveliams, kurie prisidėjo prie šios kilnios ir reikalingos pagalbos. Visi kartu nuveikėme gerą darbą. Kiekvieną paaukotą daiktą nugabenome į gyvūnų gerovės tarnybą „Pifas“ (Mindaugo g. 13, Kėdainiai).

Gyvūnų gerovės tarnyba „Pifas“ dėkoja už pirmas Kalėdines dovanas ir visada laukia lankytojų, kurie gali skiri žiupsnelį savo meilės, laiko, labdaros. Nepamirškime, kad gyvūnas – ne kaspinu perrišta dovana. Jis ištikimas draugas ir kompanionas.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė

 


Asociacijos Gyvoji planeta projektas „Gyvoji žemė. Gyvūnai – mūsų mokytojai“ įgyvendintas Diplomas


Uždek švieselę tamsoje“

Mažos jaukios švieselės paskelbė už kelių dienų atkeliaujančią Advento pradžią. Pačių pagaminti žibintai pasitiko visus – vaikus, mokytojus, lydinčius tėvus ir kitus bendruomenės narius. Nušviesta žibintais eglutė linkėjo saugaus kelio tamsiu paros metu. Žibintai priminė, kad nors lauke ir tamsu, viduje šilta ir šviesu. Šviesa ir yra tikroji žibinto šviesa, kurią svarbu saugoti, prižiūrėti ir neleisti tai šviesai užgesti.

Europos atliekų mažinimo savaitę lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginė komanda kvietė kurti žibintus naudojant įvairią techniką ir medžiagas, ugdant mūsų visų sąmoningumą tvaraus išteklių naudojimo ir atliekų tvarkymo klausimais. Bendruomenės nariai buvo aktyvūs ir kūrybingi. Gaminti žibintai buvo iš antrinių žaliavų: metalinių skardinių, plastikinių pakuočių, stiklainių. Žibintai buvo saugūs.

Uždegėme šiltas ugneles ir pasidovanojome sau nuostabių akimirkų.

Veikla vykdoma pagal Erasmus+ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Ecochild“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė



 

Gamtosauginio komiteto pirmininkė:

Nijolė Satkauskienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Nariai:

Greta Stundžienė, mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Asta Kneževičienė, vyresnioji mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Anželika Ševčiukienė, mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.

Gražina Armalienė, mokytojos padėjėja, dirbančios pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programą.

Daina Jurevičienė, mokytojos padėjėja, dirbančios pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programą.

Emilija Abromaitienė, kiemsargė.

Vida Danytė, tėvų atstovė.


Viktorina „Mūsų Žemė“

Apie mūsų planetos problemas šiandie turime galvoti ne tik mes, suaugusieji, bet ir supažindinti mažuosius gyventojus. Paprasčiausiais darbais, kaip atliekų rūšiavimas, elektros taupymas, vandens ir popieriaus tausojimas, mažesnis chemikalų naudojimas, galime padėti savo aplinkai.  Priešmokyklinės „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Mūsų Žemė“, kurią organizavo mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė. Viktorinos metu ugdytiniai sužinojo apie mus supančią aplinką, planetas, vandens svarbą ir kt. Užduočių metu atsakinėjo į pateiktus klausimus, kurie slėpėsi po spalvomis. Mūsų planeta dovanoja daug spalvų, tad ir spalvos pateikė skirtingus klausimus. Vienas iš jų, rūšiavimo svarba ir reikšmė. Tinkamai rūšiuodami švariname aplinką, kuri tampa gražesnė ir oras gaivesnis. „Pelėdžiukų“ grupės ugdytiniai pademonstravo puikias žinias atsakinėdami į klausimus apie gamtą, gyvūniją, klimato reiškinius, atlikdami praktines užduotis.  Svarbu parodyti būdus, kuriais galime padėti mūsų Žemei, ir mokinti daryti gerus darbus, kuriuos patys darome dėl planetos išsaugojimo.

Veikla vykdoma pagal Erasmus+ KA229 mokyklų mainų partnerysčių projektą „Ecochild“ Nr. 2019-1-EL-KA229-062519_3

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė

2020-11-17


Rudens labirintas

Ruduo aplanko žemę, kaskart pasikartojant metų laikams, atnešdamas su savimi gėrybių gausą, paberdamas geltonus lapus po kojomis.  Net ir didžiausi skeptikai, kurie nemėgsta rudens, mielai šoka į rudeninių lapų krūvą.  O lapų labirintas – tikras džiaugsmas ne tik vaikams. Saulėtą spalio ketvirtadienio rytą, gamtosauginė komanda su ugdytiniais susirinko į lopšelio-darželio kiemą pasidžiaugti pabertais medžių lapais po kojomis, jų spalvomis ir tradiciškai, kaip kasmet supilti margaspalvį lapų labirintą. Ugdytiniai nebuvo pasyvūs stebėtojai, jie uoliai kibo į darbą. Na, o tada bandymai įveikti, išeiti iš labirinto be jokių sukčiavimų. Buvo smagu ir gera šėlioti visiems kartu, net ir tėveliams.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą Nijolė Satkauskienė.

2020-10-30


Respublikinio ekologinio – socialinio švietimo projekto „Aš – žaliasis agurkėlis“ atspindžiai

Respublikinis ekologinio – socialinio švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“ vėl sukvietė ne mažą būrį draugų keliauti su linksmuoju agurkėliu, kuris paruošė įdomių užduotėlių projekto dalyviams. Projekte dalyvavo Kėdainių rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo bei partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienos žiedas“ įstaigų ugdytiniai su tėvais ir pedagogais. Projektu „Aš – žaliasis agurkėlis“ siekta ugdyti norą ir gebėjimus pažinti daržoves, jų aplinką, kurti naujas aplinkos apželdinimo idėjas, įtraukti ugdytinius į praktinę veiklą, kuri buvo ir kūrybinga, ir gardi. Pirmoje užduotyje projekto dalyviai turėjo auginti agurkėlių daigus neįprastame inde. Augimo proceso stebėjimus užfiksavo nuotraukų koliažuose. Sekanti užduotis pakvietė pasigaminti, išbandyti ir eksperimentuoti kokteilių gamybos procese su žaliuoju agurkėliu. Gardžios akimirkos taip pat neliko nepastebėtos. Sukurtas spalvingas kitų metų kalendorius „Žaliojo agurkėlio kokteiliai“. Na, o paskutinė užduotis paskatino pasitelkti kūrybiškumą, fantaziją, ugdomosios veiklos akimirkas, vaikų pasiūlymus. Pateikta dainelių, eilėraštukų, pasakėlių, mįslių, kūrybinių užduočių ir žaidimų. Džiugu, kad projektas jau turi ir himną. Štai kokie kūrybingi ir originalūs projekto „Aš – žaliasis agurkėlis“ dalyviai.
Dėkojame už laiką praleistą drauge, kurio metu galėjome pažinti ir pajusti supančią aplinką per pojūčius, veiklas, žaidimus, bendradarbiauti ir patirti atradimo džiaugsmą.

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė

2020-10-19


„Šiukšlinukas“ ir „Rūšiuotukė“ moko vaikus rūšiuoti

Spalio 15 d. priešmokyklinių „Ąžuoliukų“ ir „Pelėdžiukų“ grupės vaikus salėje pasitiko paslaptingieji „Šiukšlinukas“ (mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė) ir „Rūšiuotukė“ (mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė). Kartu su minėtais personažais vaikais mokėsi kaip turėtume rūšiuoti įvairias atliekas ir šiukšles bei aptarėme, kodėl svarbu kiekvienam iš mūsų tai daryti. Vaikai dalinosi įspūdžiais, kad nerūšiuojant ir metant šiukšles kur tik papuola, gyventume ne tik betvarkėje, bet mus užpultų ir baisios ligos, ir nebegalėtume jaustis saugūs. Visi kartu nusprendėme, kad norime gyventi šviesioje ir švarioje žemėje, todėl jau nuo mažų dienų turime suprasti, kad šiukšlių rūšiavimas ir labai svarbus tiek žmogui, gyvūnams,  gamtai ir visai žemei.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Greta Stundžienė

Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė

2020-10-15


Esame apdovanoti penktuoju tarptautiniu gamtosauginių mokyklų programos sertifikatu


Lopšelyje-darželyje vyksta kūrybinių darbų paroda iš antrinių žaliavų „Gėlelė“, kurios tikslas skatinti kūrybiškumą. Į nuostabių gėlių darbus įsitraukė vaikai- tėvai- mokytojai.  Pažiūrėjus į atliktus darbus, suvokiama, kad nebereikalingi daiktai gali būti prikelti “antram gyvenimui” ir jais gėrėtis ilgai.

Gamtosauginis komitetas dėkoja visiems kurie skyrė savo laisvą laiką ir sudalyvavo. Kviečiame pažiūrėti ir įvertinti. Ačiū.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė

2020-09-27


Prasidėjus naujiems mokslo metams, Kėdainių l/d “Puriena” kibo į darbus. Jau penkti metai iš eilės  Kėdainių l/d „Puriena“ įsitraukia į partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienu“ žiedas“ organizuojamo Panevėžio lopšelio–darželio „Puriena“ respublikinio  kūrybinių darbų plenero po atviru dangumi „gamtos spalvos “  floristinio kilimo kūrimo. Kurdami šį nuostabų floristinį kilimą mes norime pasidžiaugti, jog jau 5 metai iš eilės mes laimime Aplinkosauginio švietimo fondo Žaliąja vėliavą. Būtent kurdami floristinį kilimą norėjome, kad atsispindėtų Žaliosios vėliavos simboliai ir tuo pačiu švęsdami savo miesto šventę dovanojame šį kūrinį savo miestui.

Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programą, Lina Rušienė

2020-09-04


 

 

 

 

 

 

 

 


Žaliojo agurkėlio kelionė
Respublikinis ekologinis – socialinis švietimo projektas „Aš – žaliasis agurkėlis“ pradeda savo kelionę. Projekte dalyvauja Kėdainių rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo bei partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienos žiedas“ įstaigų ugdytiniai su tėvais ir pedagogais. Projekto dalyviai jau įgyvendino pirmąją užduotį. Nuotraukų koliažuose atsispindi agurkų sėklų sėjimas, agurkėlių daigų auginimas neįprastame daikte. Meilė ir rūpestis auginant juos šiltnamyje. Mūsų įstaigos šiltnamyje jau auga agurkėliai drauge su pomidorais, salotomis, kuriuos laisto ir  prižiūri visi: tiek maži, tiek vyresni. Na, o kad agurkėliai neiškeliautų iš šiltnamio, juo saugo gražioji daržo Anzelmutė, kurią sukūrė „Ąžuoliukų“ grupė. Džiaugiamės puikiais darbais, o kokias užduotis atliks projekto dalyviai dar, sužinosite ateityje. Auginkime ir puoselėkime agurkėlius, kad galėtume greitai juos ragauti.
Evelina Rajunčienė, mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą.
2020-06-30

Ar renki kamštelius?
Mąstykime „Žaliai“, gyvenkime sveikai, naudokime ekologiškas priemones, tausokime aplinką.
Padovanok plastikinius kamštelius lopšeliui-darželiui „Puriena“. Jūsų visų pagalba dalyvausime „Kamštelių vajus 2020“ konkurse . Pradedam rinkti – rudenį lauksime Jūsų surinktų kamštelių ir kaip derlių priduosime perdirbti. Pirmyn!!! Tinkami kamšteliai yra: visi kieto plastiko, neperšviečiami, spalvoti HDPE kamšteliai nuo gaiviųjų gėrimų, vandens, pieno, alaus. Dažniausiai ant tokių dangtelių nėra jokių raidžių ar skaičių. Kai kurios talpos ir buteliai turi iš HD plastiko pagamintus dangtelius ir kamštelius, tačiau ant jų turi būti parašyta dvi raidės HD, arba keturios raidės HDPE, arba skaičiukas „2“. Kamšteliai turi būti švarūs ir be jokių šiukšlių.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė

Sodas „Purienoje“
Thomas Fuller yra sakęs – tas, kuris sodina medžius, myli ne tik save, bet ir kitus. Todėl didelį AČIŪ tariame Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ mokytojai Linai Rušienei, kuri antrus metus iš eilės papildo kuriamą sodo erdvę naujais vaismedžiais: kriaušėmis, abrikosais, obelimis, vyšniomis, trešnėmis, riešutmedžiu. Darbas labai atsakingas ir naudingas. Smagu, kad naujoje, gražioje erdvėje bus skatinama pedagogų saviraiška, kūrybingumas, iniciatyvumas, integruojant veiklas į mokymo procesą. Medžiai gyvens su vaikais: įvairiu metų laiku bus stebimi ir analizuojami medžių, krūmų pokyčiai, bus ieškoma panašumų ir skirtumų, klausomasi medžių, krūmų kalbos, išryškės noras domėtis, saugoti,  puoselėti, džiaugtis. Bus formuojamas estetinis jausmas, ugdomas atsakingas elgesys,  pajusime judėjimo džiaugsmą skindami, ragaudami užaugintais vaisias. Vaikai kiekvieną dieną galės aplankyti medelius, krūmus ir  džiaugtis ūgtelėjusiomis šakelėmis, užderėjusiais vaisiais ir tik taip  suvoks,  kad sodui reikia ne tik žemės, saulės, lietaus, bet ir žmogaus.
Lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2020-04-10

Mums Žemė rūpi žiūrėti
Gyvenimas šypsosi tam, kuris juo džiaugiasi ir gyvename tuo, ką siūlo ši diena. Šiais neramiais ir iki šiol nematyto netikrumo, bei sujudimo laikais, siekdami pažaboti koronaviruso plitimą, skirto Žemės valandai, viešo renginio nebuvo. Tačiau mes nusiuntėme meilės žinutes Žemei, o per ją – Žmogui ir pasakėme, kad nepaisant nieko, MUMS ŽEMĖ RŪPI.  Tai išreiškėme 2020 m. kovo 28 dienos vakarą nuo 20.30-21.30 val. vietos laiku. Žinome, kad žmonės visame pasaulyje vienijasi dėl šio tikslo. Buvome to dalimi ir mes Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė.
Dėkoju gamtosauginei komandai už aktyvumą.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2020-04-08

„Ž E M Ė S   V A L A N D A“ – tai viso pasaulio akcija, skatinanti valandai išjungti elektros prietaisus, kad visi žmonės prisimintų, kiek tai kainuoja žaliajai planetai. Tūkstančiai miestų ir vietovių visoje planetoje išjungia šviesas su simboline žinute: antros Žemės neturime. Viena valanda apšviesti pasaulio visuomenei – tai daug ar mažai? Elektros energijos gamyba – tai vienas iš svarbiausių klimato kaitos veiksnių. Jį reikėtų spręsti ne valandą, ne dieną, o ištisus metus. Dabar ypač svarbu tai išreikšti.
2020 m. KOVO 28 d. (šeštadienis) 20.30 – 21.30 val.
vietos laiku žmonės visame pasaulyje vienijasi dėl šio tikslo, prigesina šviesas. Būkime ir mes to dalimi. Svarbiausia suklusti, pabusti ir susijungti tiems, kam planetos ateitis – ne vis vien.
KVIEČIAME namuose, uždegant žvakelę, o gal suformuojant iš jų mandalą ar kokį nors gražų simbolį, kaip dėkingumo ženklą Žemei, Lietuvai, protėviams, šeimoms…
Sklisti žiniai atsiųskite atspindžius fiksuojant foto ar video.
Pagarbiai
mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė

„Ekologija Kėdainiuose domisi maži ir dideli“
Didelis šurmulys Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje vyko vasario 27 dienos rytą. Skambia daina gimnazistai atidarė antrąją ,,Ekologinis ugdymas Kėdainių rajono švietimo įstaigose“ konferenciją, kuri vyko mokytojams, mokiniams ir priešmokyklinukams. Sveikinimo žodį taręs gimnazijos direktorius Gintaras Petrulis, pasidžiaugė, kad susirinko gausus „Gamtos rato“ mylėtojų būrys. Šiltus palinkėjimus tarė ir Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos direktorius Henrikas Vaicekauskas bei Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Ieva Matyžiūtė. Plenariniame posėdyje savo mintimis pasidalijo Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos patarėja, Kėdainių rajono tarybos narė Karolina Štelmokaitė, Gamtosauginių mokyklų koordinatorius Renaldas Rimavičius, Žemės ūkio tarybos gyvulininkystės paslaugų vadovė Vilma Živatkauskienė.
Pasidaliję po kabinetus, pedagogai išklausė skaitomus pranešimus, o mokiniai atvykę iš lopšelių-darželių „Aviliukas“, „Varpelis“, „Puriena“, LSU „Aušros“, „Ryto“, J. Paukštelio progimnazijų, Krakių, Šėtos ir „Atžalyno“ gimnazijų, Kėdainių profesinio rengimo centro dalyvavo „Protų mūšyje“ (pagal amžiaus grupes). Konferencijos metu buvo dalijamasi gerąją darbo patirtimi, kaip ugdyti palankų aplinkai gyvenimo būdą, kaip formuoti vertybines nuostatas mokykloje bei ikimokyklinėje įstaigoje, teikiant ekologijos ir aplinkosaugos žinias, integruojant į įvairias veiklas.
Dėkojame konferencijos rėmėjams – Kėdainių rajono savivaldybei, Kėdainių švietimo pagalbos tarnybai, UAB „Jurasta“ direktorei Jūratei Burlingienei. Organizatoriams Kėdainių lopšeliui-darželiui „Puriena“, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijai. Popiežius Pranciškus kartą yra pasakęs: „Žmogus gali vystytis ir išgyventi tik palankioje aplinkoje, todėl kiekviena žala aplinkai yra ir žala žmonijai.“
Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2020-02-29

„Drugelių“ grupės ugdytiniai susipažįsta su elektra
Vasario 24 dieną, priešmokyklinės „Drugelių“ grupės vaikai kartu su mokytoja Greta Strazdauskaitė, mokytojos padėjėja Daiva Dambrauskiene ir gamtosauginio komiteto pirmininke Nijole Satkauskiene iškeliavo pas artimus kaimynus, į Kėdainių „Atžalyno“ gimnaziją, kurioje vaikams buvo suorganizuota edukacinė valandėlė „Su elektra draugauju, bet neišdykauju“. Vaikai diskutavo, kur aplink mus galima rasti elektrą ir kodėl ji mums tokia svarbi. O įdomiausia dalis, eksperimentai, kuomet vaikai suprato, jog elektra gali atsirasti net įelektrinus paprastą lazdelę ar balioną. Vaikai turėjo galimybę praktiškai pamatyti, kaip yra gaminama elektra. Dėkojame už nuoširdų bendradarbiavimą Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos mokiniams ir mokytojams.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Greta Strazdauskaitė
2020-02-25

Edukacinė valandėlė „Rūšiuotukė ir šiukšlinukas“
Vasario 11 d. lopšelio-darželio „Puriena“ mokytojos Greta Strazdauskaitė „Rūšiuotukė“ ir Nijolė Satkauskienė „Šiukšlinukas“ atvyko į Kėdainių lopšelį-darželį „Varpelis“ susitikti su priešmokyklinių „Peliukų“, „Nykštukų“, „Pelėdžiukų“ grupių ugdytiniais. Mūsų tikslas – ne tik suteikti žinių apie kasdienių atliekų rūšiavimą, bet daug svarbiau, ugdyti ekologinį mąstymą – vaikai turi suprasti, kas yra draugiška aplinkai, kokią žalą gamtai ir mūsų pačių sveikatai daro neatsakingas elgesys su atliekomis. Organizuotoje edukacinėje ekologinėje pamokėlėje vaikai įrodė savo atliekų rūšiavimo įgūdžius, dedami daiktus į geltoną, žalią, mėlyną maišus, šauniai atsakė į klausimą, kodėl reikia rūšiuoti. O tai ir skatina vaikus mylėti gamtą, bei tausoti ją. Prisiminimui apie rūšiavimo pamokėlę vaikai buvo apdovanoti lankstinukais ir užduotėlėmis.
Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2020-02-13

Ekologinė valandėlė „Su elektra draugauju, bet neišdykauju“
Kaip gera turėti vyresnius draugus, kurie pamokina, pataria ir pakviečia įdomiai pažinti dar neatrastus bandymus. Vasario 3 dieną „Viščiukų“ grupės priešmokyklinukai su mokytojomis Maryte Mockiene, Nijole Satkauskiene ir mokytojų padėjėja Asta Dirsiene lankėsi Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje. Mažieji mokslininkai sužinojo apie elektros svarbą mūsų gyvenime, atliko įdomias užduotis ir bandymus.
Marytė Mockienė, mokytoja dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą.
2020-02-04

„Purienos“ parodos puošia Kėdainių švietimo pagalbos tarnybą
Visą vasario mėnesį Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje (KŠPT) eksponuojamos dvi Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ organizuotos parodos ir projekto stendiniai pranešimai. Tai Kėdainių rajono ikimokyklinių įstaigų ekologinio – socialinio švietimo projekto „Aš – žaliasis agurkėlis“ pedagogių paruošti stendiniai pranešimai ir parodai „Agurkėlio kepurė“ sukurtos kepurėles. Taip pat kūrybinių darbų paroda „Švyturys“. Parodas parengė mokytoja metodininkė Evelina Rajunčienė ir vyresnioji mokytoja Roma Činikienė. Tikimės, kad eksponuojami darbai pradžiugins apsilankiusius KŠPT ir paskatins dalyvauti mūsų įstaigos rengiamuose projektuose, parodose, akcijose.
Mokytoja metodininkė, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2020-02-04

VEIKSMO DIENA – „RŪŠIUOJAME ATLIEKAS IR PRAMOGAUJAME“
Minėdami Gamtosauginių mokyklų programos visuotinę veiksmo dieną, kartu su „Drugelių“ grupės vaikais prisiminėme kodėl svarbu rūšiuoti atliekas. Vaikai pritarė, kad visi norime gyventi tik švarioje ir gražioje aplinkoje, kad aplink mus nesimėtytų šiukšlės. Taip pat veiklos metu visi kartu pabandėme parūšiuoti atliekas į skirtingus trijų spalvų konteinerius. Su draugų pagalba tai visiems pavyko padaryti taisyklingai, atrinkome atliekas į plastikui, stiklui ir popieriui skirtus konteinerius. O smagiausia veiksmo dienos dalis buvo, jog jau vieną kartą panaudotas pakuotes nuo bulvių traškučių panaudojame aktyviam ir smagiam žaidimui – boulingui. Tad rūšiuodami, atliekas galime jas prikelti ne tik antram gyvenimui, bet ir linksmai pramogai.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Greta Strazdauskaitė
2019-11-11

 

 


KETVIRTASIS GAMTOSAUGINIS APDOVANOJIMAS

Saulėtą birželio antradienį Šetenių dvare, prie Nevėžio slėnio, Česlovo Milošo gimtinėje, Gamtosauginių Mokyklų koordinatorius Renaldas Rimavičius apdovanojo lopšelį-darželį „Puriena“ Tarptautiniu Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatu ir Žaliąja vėliavą, už įstaigos bei visuomenės aplinkosauginio vaidmens stiprinimą. Tokiu sertifikatu ir Žaliąja vėliava už aplinkosauginę veiklą Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“ apdovanotas ketvirtą kartą. Apdovanojimo šventėje dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotojas P. Aukštikalnis, „Atžalyno“ gimnazijos direktorius G. Petrulis, svečiai iš Latvijos, Estijos, vaikučių tėveliai, kurie drauge pasidžiaugė apdovanojimu. O ,,Nykštukų” grupės priešmokyklinukai parodė, „Vandens lašelio“ kelionės istoriją. Tuo ir didžiuojamės!

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2019-06-06

DAIGAI DAIGELIAI ATKELIAUJA Į ŠILTNAMĮ
Gegužės pradžioje įstaiga gavo dovanų šiltnamį, kuris bus puiki priemonė, motyvuoti vaikus draugauti su daržovėmis, stebėti kaip jos auga ir sveikai maitintis. Ugdytiniai stebėjo grupėse kaip auga iš sėklytės daržovės, prieskoniai ar vaistažolės. Na, o dabar jau atėjo laikas užaugusius daigelius pasodinti šiltnamyje. Sodinimo pradžią padarė mokytojos Evelina Rajunčienė, Aldona Mikolajūnienė ir mokytojų padėjėjos Daina Jurevičienė, Gražina Armalienė. Su gera nuotaika ir meile pasodinti pomidorai užaugs labai skanūs. Vaikams taip pat labai svarbu ne tik stebėti, bet ir išbandyti. Tai galėjo padaryti „Viščiukų“ grupės ugdytiniai sodindami agurkus su gamtosauginio komiteto narėmis Evelina ir Daina. Ugdytiniai patys kasė duobeles, pylė vandenį ir sodino daigus. Į sodinimo procesą įsijungs ir kitų grupių ugdytiniai su mokytojomis. Tikimės, kad tai skatins smalsumą stebėti augimo procesą, prižiūrėti auginamas gėrybes ir su malonumu ragauti.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2019-05-17

„DAROM 2019“
Balandis – švaros, aplinkos gražinimo bei tvarkymo mėnuo. Tad Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė prisijungė prie švarios aplinkos išsaugojimo dalyvaudami akcijoje ir tvarkydami Skinderiškio dendrologinio parko kampelius, vieno gausiausių Lietuvoje dendrologinių kolekcijų ? virš 1300 rūšių, formų ir veislių medžių, krūmų, lianų. Gražų saulėtą penktadienio rytą, entuziastingai nusiteikę, pasiėmę darbines pirštines, šiukšlių maišus, darbingą nuotaiką kibome į darbą. Krūmuose, laužaviečių teritorijose, takeliuose, pakelėse, „Viščiukų“ ir „Nykštukų“ grupių vaikai su mokytojomis: Maryte Mockiene, Nijole Satkauskiene, padėjėjomis: Gražina Armaliene, Kristina Vaičiūlėnienė, Emilija Abromaitiene, GMP tėvų atstovu Vidu Neliupšiu, tėveliais: Dariumi Čėsna, Oksana Bielskiene, Nerijumi Pranckūnu, Sigita Žilinskiene rinko šapelius, nulaužtas vėjo šakeles, popierių, plastikinius maišelius, skardines dėžutes, vienkartinius indus, stiklo šukes ir t. t.  Skatindami ekologišką mąstymą, pilietiškumą perteikėme ekologinę kultūrą, o tai –  ypač svarbu ikimokyklinio amžiaus vaikams, nes jie labai reaguoja į gamtą, jos taršą, bei taršos pasekmes. Dėkojame talkininkams. Girininkas Romualdas Bukauskas dėkojo talkininkams už gerą darbą, o girininkė Justina Drąsutienė vaišino „Girininkų“ koše. Visi atsimins šią dieną ir ateityje busime atsakingesni piliečiai, norintys išsaugoti natūralų, švarų ir gražų parko grožį.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2019-04-26

AČIŪ ŽEMĘ
Tai ne mes šokame – šoka Žemė. 
Tai ne mes banguojame – banguoja jūra.
Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“, prisidėjo prie „Gyvosios planetos“ socialinio projekto „Apkabinkime Žemę“ komandos, kuri pakvietė bendrai dovanai –  Žemei. Ši tarptautinė taikos iniciatyva balandžio 18 d. 16 val. nuvilnijo Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“, Vilniuje, prie Baltojo Tilto ir per pasaulį, nešdama meilę, gerumą, džiaugsmą ir globą mūsų planetai. Žemei dėkingumą, meilę, džiaugsmą išreiškė ir pasipuošę baltos spalvos rūbais, vėliavomis ir juostomis simbolizavo taiką ir lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė, šokį Žemei šoko įstaigos kieme, o Vilniuje, prie Baltojo Tilto, šokį Žemei šoko mažieji „Nykštukai“. Mes galime pradėti įgyvendinti Žemės svajonę – kurkime gėrio ir meilės planetą kartu. Ta meno forma, puikiai suprantama įvairių tautų žmonėms, bei puikus būdas atkreipti žmonių dėmesį į taikos pasaulyje bei gamtosaugos problemas. Svajokime, kad ateis tas laikas, kai kiekviena mūsų diena taps dovana Žemei.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2019-04-23{gallery}news/XVI/BBE{/gallery}

Netradicinė pamoka „VANDENS TEMPERATŪROS MATAVIMAS“
Bandymai ir eksperimentai – vienas aktyvių būdų pažinti mus supantį pasaulį, jie padeda nuo mažens ugdytis mokslinį raštingumą. Vaikas pažįsta pasaulį jutimais, protu ir vaizduote. Kas padeda? Artimiausios aplinkos pažinimas stebint, tyrinėjant, bandant ir atrandant pačiam. Siekis saugiai naudotis įvairiais įrankiais ir prietaisais. Todėl priešmokyklinio amžiaus vaikus nesunku sudominti bandymais ir eksperimentais, nes jie pateikiami įdomia žaidimo forma. Taip ir nutiko, kad Kėdainių lopšelio-darželio „Nykštukų“ grupės ugdytiniai su mokytoja Nijole Satkauskiene ir lydinčiais tėveliais vyko į Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje vyksiančią netradicinę pamoką „Vandens temperatūros nustatymas“. Pamoką vedė fizikos mokytoja Vida Micevičienė. Jau buvo įdomu tai, kad ėjome į gimnaziją, į klasę, kur ant stalų laukė sudėtos reikiamos priemonės laboratoriniam darbui. Oi oi, kaip nedrąsu, bet mokytoja ir  talkinantys gimnazistai Martas, Benas, Deimantė padrąsino ir darbai buvo atlikti puikiai. Dėkojame mokytojai Vidai Micevičienei už pamoką, kur matavome šalto, karšto vandens temperatūrą, stebėjome per ekraną, kaip verdantis vanduo „burbuliuoja“ kaitinamas. Po bandymo mokytoja dovanojo kiekvienam po kortelę „Aš tyrėjas“ ir pripažino, kad jie jau mažieji tyrėjai. Įgyta patirtis leis vaikams lengviau subręsti kitokiai veiklai ir ugdyti aktyvų, savimi ir savo gebėjimais pasitikintį, sudarant prielaidą tolesniam sėkmingam ugdymuisi mokykloje. 
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2019-04-01{gallery}news/XVI/AAR{/gallery}

ĮDOMŪS PATYRIMAI PAŽINIMŲ IR ATRADIMŲ ERDVĖJE „GALVASUKIS“
Vaikystė tuo ir ypatinga, kad skatina smalsumą, pažinimo džiaugsmą, išbandyti tai, kas negirdėta ir nematyta. Išvykos į Vilnių metu, kapelos „Kukutis“ dainorėliai drauge su mokytojomis Evelina Rajunčiene, Aldona Mikolajūniene ir Dalyte Ivoškiene, ne tik dalyvavo festivalyje „Laiškas Žemei 2019“, bet ir apsilankė pažinimų ir atradimų erdvėje „Galvasukis“. Ugdytiniai galėjo išbandyti įvairiausius žaidimus bei eksperimentuoti, patikrinti žinias ir palenktyniauti atliekant užduotis. Smagiai išbandžius žaidimus, laukė įdomi edukacija – Edisono edukacija, kurios metu ugdytiniai trumpam tapo mokslininkais ir atliko eksperimentus – srovės tekėjimą skirtingomis medžiagomis, magnetukų kelionę vieline gyvatėle. Taip pat sukūrė šviečiančią atvirutę. Ugdytiniai buvo žingeidūs, nebijojo bandyti, atliko iki tol nebandytus eksperimentus, kurie atvėrė fizikos ir istorijos žinių pasaulį.  
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2019-03-28 {gallery}news/XVI/AAP{/gallery}

VANDENS DIENA
Kiekvienais metais kaip ir visame pasaulyje kovo 20 dieną švenčiama Žemės diena, o  kovo 22 dieną – Vandens diena. Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“ šios dienos progą vaikučiai šoko, vaidino, rungtyniavo, degustavo įvairių skonių vandenį, minė mįsles.
Renginį organizavo ir vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Janina Onoprijenkienė
Mokytojos, dirbančios pagal priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo programas Nijolė Satkauskienė ir Marytė Mockienė
2019-03-25{gallery}news/XVI/AAN{/gallery}

PARODOS „ATVIRUKAS ŽEMEI“ ATIDARYMO ŠVENTĖ
Kovo 21 d. 10 val. mūsų įstaigoje įvyko rajoninės kūrybinių darbų parodos „Atvirukas Žemei“ atidarymo šventė, kurios metu pasidžiaugėme didele gausa atvirukų, skirtų paminėti Žemės dienai. Įstaigos direktorė Birutė Naruševičienė parodos dalyvius – mažuosius Žemės mylėtojus apdovanojo smulkiomis dovanėlėmis ir pasidžiaugė kūrybinėmis vaikų ir pedagogų idėjomis sukuriant originalius atvirukus, skirtus Žemei bei gamtos puoselėjimui. Įstaigos bendruomenei ir dalyvavusiems atstovams iš Kėdainių lopšelio-darželio „Vaikystė“ – mokytojai, dirbančiai pagal  priešmokyklinio ugdymo programą, Aušrai Maleševičienei ir jos ugdytinei Tautvydei Dūdaitei buvo pristatytas video filmukas su visais parodoje pateiktais originaliais vaikų atvirukais, skirtais mūsų žemei. Taip pat atidarymo šventės svečiams ir visai mūsų įstaigos bendruomenei „Nykštukų“ gr. vaikai kartu su mokytoja Nijole Satkauskiene padovanojo spektaklį „Lašelio kelionė“. Džiaugiamės, kad vaikų meilė Žemei ir gamtos saugojimui vis auga ir didėja!
Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Greta Strazdauskaitė
2019-03-25{gallery}news/XVI/AAL{/gallery}

VIKTORINA „ŽEMĖ – MŪSŲ PLANETA“
Žemė nuostabi planeta, kurioje slypi vandenynai, jūros, kalnai, dykumos ir daugybė dar neatrastų dalykų. Kovo 22 dieną „Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai dalyvavo viktorinoje „Žemė – mūsų planeta“. Pasipuošę grupių akcentais, ugdytiniai drauge su „miško fėja“ (mokytoja Evelina Rajunčiene), keliaudami spalvotais laipteliais, sužinojo įdomių faktų apie mūsų planetą, mynė mįsles, atliko praktines ir kūrybines užduotis. Ugdytiniai aktyviai dalyvavo viktorinoje, vieni kitus papildė atsakinėjant į klausimus. Žemė – tai ne tik planeta su įdomia istorija, bet ir mūsų namai, kuriuos turime saugoti ir tausoti.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2019-03-25{gallery}news/XVI/AAM{/gallery}

 „PADOVANOK PAUKŠTELIUI NAMELĮ“
Kovo 20 d.  ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Žiema užleido savo vietą ilgai lauktam pavasariui. O su pavasariu į gimtąją žemę sugrįžta pirmieji pavasario pranašai – paukščiai. Tad nenuostabu ir tradicija tapusi, minėti pasaulinę Žemės dieną, astronominį pavasarį lopšelio-darželio „Puriena“ „Viščiukų“, „Drugelių“ ir „Nykštukų“ ugdytiniai lydimi mokytojų Marytės Mockienės, Linos Bartuševičienės, Astos Kneževičienės, Aldonos Matiejauskienės, Nijolės Satkauskienės ir gerbiamų tėvelių vyko į Kėdainių miškų urėdijos Ąžuoloto girininkiją. Dalyvaudami akcijoje „Padovanok paukšteliui namelį“ nešini inkilėliais, kuriuos gamino kartu su tėveliais, seneliais surengė parskrendantiems  paukščiams šventę. Valstybinių miškų urėdijos Kėdainių regioninio padalinio Kėdainių girininkijos girininkas Petras Eigirdas pasakojo, kuris inkilas gerai sukonstruotas, kuriame, koks paukštis apsigyvens, į kokį medį ir kokiame aukštyje geriausia kelti. Ąžuoloto girininkijos girininkas Romualdas Bukauskas padėkojo už aktyvų dalyvavimą ir gražiai organizuotą akciją, už nuoširdų rūpestį mišku ir jo gyventojais, palinkėjo nepamiršti sparnuočių  kiekvienais metais ir padarant kuo daugiau inkilėlių. Po visų gražių kalbų prasidėjo didysis šurmulys – inkilų kėlimas į medžius, kurių kiekviena grupė turėjo net po keletą. Girininkai nurodė kryptis, medžius,  kur kabinti kalamus, o kur pakabinamus inkilus. Išvykos metu nepamiršome pasigrožėti iš po žiemos miego išlindusiais pirmaisiais „kiškio kopūsto“ žemuogių lapeliais, žilvičiukais, „žirginėliais“, žibutėmis.
Ačiū visiems gamtos mylėtojams.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2019-03-22{gallery}news/XVI/AAK{/gallery}

„LAIŠKAS ŽEMEI 2019“

Kovo 20 dieną kapela „Kukutis“ dalyvavo Vilniaus apskrities ikimokyklinio ugdymo įstaigų festivalyje „Laiškas Žemei 2019“, kurio metu visi dalyviai sveikino Žemę su pasauline Žemės diena. Dalyvavo dešimt kolektyvų. Sveikinimo žodį tarė asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininkas Martynas Stanislovas Demšė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto departamento ikimokyklinio ugdymo skyriaus atstovė. Taip pat Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos metodininkė Giedrė Kmitienė, studentų gamtininkų mokslinės draugijos prezidentas Mantas Adomaitis ir Vilniaus miesto ikimokyklinių ugdymo įstaigų metodinio būrelio „Sutartinis“ pirmininkė Božena Zimblienė. Pasirodymai buvo įvairiausi: daina, šokis, grojimas, meninė kompozicija. Kapela „Kukutis“ visus susirinkusius į festivalį pasveikino su pavasariu ir skyrė dvi liaudies dainas „Kielikė“, „Papartis. Vaikų pasirodymą lydėjo gausūs plojimai. Festivalyje dalyvavę kolektyvai turėjo pristatyti vieną bendrą kūrybinį darbą iš antrinių žaliavų. Sukurti darbai bus eksponuojami kovo mėn. Vilniaus lopšelyje-darželyje „Rūta“ parodoje „Nustebink bičiulius. Menas kitaip“. Vėliau paroda keliaus į kitas Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Festivalio pabaigoje visi kolektyvai atliko bendrą šokį – dovaną Žemei „Mes Žemėje gimę“.

Saugokime Žemę, stebinkime, dalinkimės ieškant, kuriant ir atrandant.

Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2019-03-21{gallery}news/XVI/AAY{/gallery}

Edukacinė valandėlė „Šiukšlinukas ir Rūšiuotukė“ plačiau

2019-03-04{gallery}news/XVI/ZT{/gallery}


DALYVAUJAME GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ PROGRAMOJE

 Miskas_2019.mp4


„PAUKŠTELIAI IR ŽVĖRELIAI TARIA AČIŪ“
Lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas organizavo akciją „Rask paukšteliui ir žvėreliui menką trupinėlį“. Gėrybes ir skanėstus miško gyventojams sunešė aktyviai į šią akciją įsijungę tėvai, seneliai, vaikai, pedagogai, įstaigos darbuotojai. Dėkojame visai bendruomenei už prasmingą ir gerą darbą, juk padėti šąlančiam, alkanam žvėreliui, palesinti paukštelį – tai mūsų visų pareiga. Juk dažnai girdime sakant, kad gamta – visų namai. Svarbu tai suprasti, vertinti bei saugoti. 
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
{gallery}news/XVI/ZE{/gallery}

IŠVYKA Į ĄŽUOLOTO GIRININKIJĄ
Gamta – visų namai, kuri mus moko, globoja, saugoja. Miškas – tai pirmiausia namai ir prieglobstis žvėreliams ir paukščiams, kuriais ypač reikia pasirūpinti žiemą. Kai spūsteli šaltukas ir žemė pasipuošia baltaskare skraiste, miško gyventojams sunku rasti maisto. Šiais metais Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas vėl pakvietė grupių ugdytinius, jų šeimos narius ir pedagogus prisijungti prie akcijos “Rask  paukšteliui  ir  žvėreliui  menką trupinėlį”, kurios metu gausiai surinkta gėrybių miško gyventojams. Na, o jas į Ąžuoloto girininkiją sausio 22 dieną nuvežė „Boružiukų“, „Viščiukų“, „Nykštukų“ grupių ugdytiniai su tėveliais, močiutėmis ir mokytojomis E. Rajunčiene, A. Mikolajūniene, M. Mockiene, N. Satkauskiene, L. Bartuševičiene, A. Matiejauskiene. Išvykoje į mišką dalyvavo ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologų klubo nariai, vadovaujami Jūratės Vaiginienės, kurie taip pat atvežė daržovių žvėreliams. Tokiose akcijose šios įstaigos dalyvauja jau ne pirmus metus ir vykdo šaunius projektus drauge. Miške visų jau laukė Ąžuoloto girininkijos girininkas Romualdas Bukauskas, kuris papasakojo kaip išdėlioti atvežtas gėrybes miške, kokie paukšteliai atskrenda pasisvečiuoti ir kokių įspaustų pėdsakų galima aptikti sniege. Nors ieškoti pėdsakų diena nebuvo palanki, tačiau puikus oras, gera nuotaika ir kilnūs tikslai suteikė ypatingų akimirkų. Po mielų širdžiai darbų, buvo gera pasišildyti prie draugystės laužo, išgerti karštos ramunėlių arbatos su medumi ir pasmaguriauti. O kur dar smagios išdaigos su sniegu. Džiugu, kad tokios akcijos pritraukia į išvykas ugdytinių šeimos narius, kurie palaiko įstaigų sumanymus. Išlaiko šiltą bendradarbiavimą tarp įstaigų ir Ąžuoloto girininkijos atstovų.  
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2019-01-28{gallery}news/XVI/ZD{/gallery}

,,RASK PAUKŠTELIUI  MENKĄ TRUPINĖLĮ“
Lopšelyje-darželyje ,,Puriena“ sausio 15 d. vyko akcija kurioje dalyvavo įstaigos ugdytiniai ir jų tėveliai. Šios gražios akcijos metu visi drauge įstaigos teritorijoje pakabinome lesyklėles. O jų buvo net dvylika. Deja, kai žemę sukausto šaltis ir užkloja sniego patalu, paukšteliams sunku rasti maisto, todėl daugelis jų žūva nuo bado ir šalčio. Paukščių lesinimu rūpinsimės iki pavasario. Nenuvilkime paukštelių. Juolab, kad vaikams tai teikia daug džiaugsmo. 
Mokytoja dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Asta Kneževičienė
 2019-01-16{gallery}news/XVI/ZB{/gallery}

„NYKŠTUKŲ“ IŠVYKA Į KAUNO ZOOLOGIJOS SODĄ
Lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė dalyvavo Kauno zoologijos sodo organizuojamoje akcijoje „Gilė-2018“, kur padedami mokytojų ir tėvelių rinko giles, pavyko surinkti 47 kg. Šiomis mūsų surinktomis gilėmis džiaugsis zoologijos sodo gyvūnai. Į Kauną gruodžio 18 dieną aplankyti zoologijos sode esančių gyvūnų autobusu vyko „Nykštukų“ grupės ugdytiniai su mokytojomis – Nijole Satkauskiene, Aldona Matiejauskiene, bei jų tėveliais. Kad nebūtų liūdna važiuoti kartu vyko bendraminčiai iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos su mokytoja Jūrate Vaiginiene. Vaikščiodami žiemos užpustytais takais po zoologijos sodo ekspodicijas pamatėme įvairius gyvūnus – stumbrus, kupranugarius, baltą pelėdą, žirafas, lamas, kalnų ožius, lūšis, šeškus, ponį, lapes ir kitus gyventojus. Stebėjome, kaip vikriai, o kartais labai tingiai plaukiojo ruonis. Vaikščiodami po terariumą vaikai, užgniaužę kvapą, stebėjo dideles bei mažas gyvates, grožėjosi chameleonais, varanais, krokodilu, mažais vėžliukais, pelytėmis, šinšilomis ir kitais ropliais. Labiausiai patiko susitikimas su gyvatėle Adomėliu edukacinėje-pažintinėje pamokėlėje, kurioje supažindino su gyvatėmis, vėžliuku, driežu, krokodilu. Dar aplankėme ir nuostabiai papuoštą Kauno Rotušės aikštėje esančią Kalėdų eglę, kur sutikome Nykštukę su Olafu. Džiaugiamės aplankę Kauno zoologijos sodą, juk tikrai retas kuris žiemą nuvyksta jų aplankyti. Parsivežėme daug įspūdžių ir gerą nuotaiką. Kelionė suteikė pažinimo džiaugsmą, teigiamų emocijų, patenkino jų smalsumą ir paskatino dar labiau mylėti ir globoti gyvūnus. Tikimės, kad tai taps tradicija ir kitais metais vėl dalyvausime šioje gražioje akcijoje. 
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
{gallery}news/XVI/VT{/gallery}

PAPUOŠKIME MEDELIUS DEKORUOTAIS VAINIKAIS
Artėja gražiausios žiemos šventės. Norisi sukurti jaukią aplinką ne tik aplink save, bet ir miško žvėreliams, paukščiukams. Grupių ugdytiniai drauge su šeimos nariais, mokytojomis suko, pynė, vėrė vainikus ir dekoravo gėrybėmis, kurios bus puikus maistas mūsų „mažiesiems miško draugams“. Sukurtais darbais galėjo pasidžiaugti įstaigos bendruomenė, o vėliau jais pasipuoš miško medeliai ir pradžiugins žvėrelius ir paukščiukus. Dėkojame tėveliams, dovanojusiems šieno bei grūdų, kurie bus nuvežti į mišką. Taip pat dėkojame už šilumą, meilę, atsakingumą ir kūrybą saugojant gamtą ir jos gyventojus.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė
2018-12-17{gallery}news/XVI/VH{/gallery}

„GRAŽIAUSIAI TVARKOMA APLINKA – 2018“
Gruodžio 7 d. Kėdainių miesto rotušėje tradiciškai apdovanoti konkurso „Gražiausiai tvarkoma aplinka – 2018“ nugalėtojai, tarp jų ir mūsų lopšelis-darželis „Puriena“
2018-12-08{gallery}news/XVI/UR{/gallery}

PAŽINTIS SU PLASTIKU
Sunki ta aplinkos saugojimo tema. Rūšiuoti atliekas mokome vaikus nuo mažens. Plastiko atliekų skaičiai šokiruoja. Visi savo buityje susiduriame su plastiku. Šiandieniniame mūsų gyvenime plastikas yra paklusnus, vis daugiau ir dažniau naudojamos plastikinės lėkštės, įrankiai ir puodeliai atsiduria ant šventinio stalo. Kas yra plastikas? Kaip jis gimsta? Kokios rūšys, savybės? Kaip maistinis plastikas kenkia sveikatai? Taip ketvirtadienio rytą atvykę Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologai pradėjo pažintinę kelionę apie plastiką mūsų mažiesiems „Purieniukams“. Juk galima prasmingai jau naudotus plastikinius puodelius, lėkštutes panaudoti ir prikelti antram gyvenimui. Mokė ir konstravo padėklus mažiesiems dailininkams. Mažieji spalvino tortus, vienas iš 17 buvo paskelbtas nugalėtoju (skaniausiai nuspalvintas), Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos mokytoja Jūratė Vaiginienė pažadėjo, kad tortas nugalėtojas bus pagamintas Kalėdiniam susitikimui. Mažais žingsneliais žaidimas virsta gyvenimo būdu. Kryptingai šviečiant, didės vaikų ir jų tėvelių sąmoningumas prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė, mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2018-11-20{gallery}news/XVI/UG{/gallery}

Paroda „PASIPUOŠK MANIMI“
Lopšelis-darželis „Puriena“ mini Europos atliekų mažinimo savaitę. Ta proga gamtosauginis komitetas organizuoja parodą iš plastikinių vienkartinių indų „Pasipuošk manimi“. Tėveliai buvo pakviesti kartu su savo vaiku sukurti galvos apdangalą, aksesuarą. Džiaugiamės tėvelių, pedagogų aktyviu dalyvavimu. Tiek fantazijos, tiek kūrybos, kruopštumo įdėta: skrybėlaitės, karūnos, sporto ir laisvalaikio kepuraitės, lankeliai… Spalvinga, originalu, su meile daryta. Rūšiuoti smagu ir naudinga – toks galėtų būti mūsų organizuojamos parodos šūkis. Atliekų mažinimo prevencija – vienas svarbiausių Europoje keliamų aplinkosauginių tikslų, o vienas pagrindinių uždavinių – ugdyti žmonių atsakingumą už savo veiksmus. Būtent todėl nuo 2009 m. Europos ir kitose pasaulio šalyse kiekvieną rudenį organizuojama Atliekų mažinimo savaitė. Šiemet Lietuvoje vyksiančių renginių metu didžiausias dėmesys skiriamas vienkartinių plastiko gaminių keliamoms problemoms. Tai viena dažniausiai mūsų kasdieniame gyvenime naudojamų medžiagų. Tačiau verta susimąstyti, at tikrai be iš jos pagamintų daiktų negalime apsieiti. Ar mums tikrai būtini vienkartiniai plastiko indai, maišeliai, šiaudeliai, ausų krapštukai, balionų lazdelės ir daugybė kitų?
Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Lina Bartuševičienė
2018-11-20{gallery}news/XVI/UH{/gallery}

Veiksmo diena – GAMTOSAUGINĖ AKCIJA
Lapkričio 7 dieną, Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“, „Viščiukų“, „Drugelių“, „Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupėse vyko ir buvo paminėta veiksmo diena – gamtosauginė akcija. Jos metu, grupėse apsilankė du skirtingi personažai: „Šiukšlinukas“ ir jo draugė „Rūšuotukė“. Grupėse vyko diskusija ir pramoga, kaip iš tiesų reiktų rūšiuoti atliekas į skirtingų spalvų konteinerius. „Šiukšlinukas“ vaikams į grupes nešė po didelį maišą įvairių sumaišytų šiukšlių, o „Rūšuotukė“ skatino vaikus prisiminti ir padėti „Šiukšlinukui“ suprasti, kad nevalia visų šiukšlių mesti į vieną bendrą konteinerį ir jas visgi reiktų rūšiuoti. Tam yra skirti trijų skirtingų spalvų konteineriai: geltonasis – plastikui, mėlynasis – popieriui, žaliasis – stiklui. Grupių vaikai kartu su auklėtojomis stengėsi surūšiuoti pabirusias po visą grupę šiukšles, taip įrodant „Šiukšlinukui“, kad savo gyvenimo įpročius reiktų vis dėlto pakeisti. Taip pat vaikai „Šiukšlinukui“ pasakojo, kad gamtos nevalia teršti, nes visa aplinka gali tapti dideliu šiukšlynu, o taip pat joje gyvenantys gyvūnai, gali ne tik susižeisti, bet ir nusinuodyti. Vaikai puikiai suprato, kad šiukšlės taip lengvai nesusinaikina gamtoje, jos yra daugelį metų, tačiau rūšiuojant jas, šiukšles galime prikelti ir antram gyvenimui arba jas perdarant sukurti ir pagaminti visiškai naujus daiktus. Ši pramoga vaikams paliko daug gerų įspūdžių, o personažai kiekvienai grupei paliko po mažą dovanėlę prisiminimui – knygeles apie atliekų rūšiavimą.
Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Greta Strazdauskaitė
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo prpgramą, Nijolė Satkauskienė
2018-11-07{gallery}news/XVI/UC{/gallery}

EKOLOGINIS UGDYMAS
Kėdainiuose pirmą kartą organizuota rajoninė konferencija, skirta Globalaus švietimo problematikai pristatyti. Pasaulyje vykstantys globalūs pokyčiai turėtų rasti vietą ir šiandieninėje  švietimo sistemoje. Pirmieji žingsniai – suvokti, vykstančius procesus ir jų pasekmes. Šiandien tai suvokia mokslininkai, tačiau tai suprasti turėtų kiekvienas žmogus. Šį 2018 metų  paskutinį spalio antradienį Kėdainių Daugiakultūriame centre vyko rajono švietimo įstaigų konferencija „Ekologinis ugdymas Kėdainių rajono  švietimo įstaigose“. Konferenciją inicijavo „Gamtos ratas 2018“ pedagogės  iš lopšelio-darželio ,,Puriena“, „Atžalyno“ gimnazijos: Nijolė Satkauskienė, Evelina Rajunčienė, Jūratė Vaiginienė, Vera Remenčienė. Tai ugdymo įstaigos, kurios dalyvauja Gamtosauginių mokyklų programoje. Konferencijoje pranešimus skaitė rajono mokytojai ir garbūs svečiai: LŽI Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius, Europos parlamento Žaliųjų judėjimo frakcijos patarėja Karolina Štelmokaitė, gamtininkas Andrėjus Gaidamavičius, Krekenavos regioninio parko darbuotoja Ugnė Užtupienė ir Kėdainių miškų urėdas Arvydas Kindurys. Stendinius darbus, susijusius su ekologija, kurie yra vykdomi mūsų rajone, pristatė Kėdainių švietimo įstaigų mokytojai. Šioje konferencijoje buvo džiugu išgirsti puikiai paruoštus pristatymus, matyti drąsiai ir pasitikinčiai kalbančius pranešėjus. Nieko nėra neįmanomo. Pedagogai naudoja įvairius metodus ir netradicinius pamokų formatus, erdves. Žinome, kad ekologines temas integruos į veiklų turinį, popamokinę veiklą, organizuos projektines, tiriamas veiklas, suteiks ugdytiniams elementariausių žinių mylėti gamtą, rūpintis jos saugumu, kurti jos grožį savo aplinkoje. Pedagogai naudoja įvairius metodus ir netradicinius pamokų formatus, erdves. Apibendrinant: mokytojai – inovatyvūs, rezultatai – pozityvūs.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2018-10-30{gallery}news/XVI/TZ{/gallery} 

„Nykštukų“ RUDENS ŠĖLSMAS
„Nykštukus“ auksinis ruduo užkerėjo. Toks nuostabus! Nieko nėra gražiau už ryškiaspalvius medžių lapus, kurie nusidažė visom vaivorykštės spalvom. Gražios spalio dienos kvietė linksmintis gryname ore, bėgioti pačių supiltais lapų labirintais, piešti „angelus“, džiaugtis lapų lietumi, bet netikėčiausia užduotis buvo skaičių piešimas iš lapų. Darbai nustebino ne tik vaikus, bet ir jų tėvelius. Patyrėme daug teigiamų emocijų, bet ir pajutome rudens spalvų grožį.
Mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio  ugdymo programą, Nijolė Satkauskienė
2018-10-19{gallery}news/XVI/TR{/gallery}

Su šypsena į „ORANŽINĖS ŠYPSENOS DIENĄ “
Jau antrus metus iš eilės Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ „Boružiukų“ ir „Viščiukų“ grupės dalyvauja tarptautiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio-socialinio ugdymo projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“. Projektas kviečia drauge ugdytinius, pedagogus ir šeimos narius keliauti po įvairiaspalvį gamtos pasaulį. Šiais metais „Boružiukų“ ir „Viščiukų“ grupės, įgavusios patirties, nusprendė prisijungti prie kitų šalies įstaigų ir „Oranžinę šypsenos dieną“ švęsti Vilniuje. Rugsėjo 28 dieną grupių mokytojos Evelina Rajunčienė, Aldona Mikolajūnienė ir Marytė Mockienė su grupių ugdytiniais ir lydinčiomis mamytėmis išvyko į Vingio parke vyksiančią šventę. Na, o išvykome ne tuščiomis. Į kelionę pasiėmėme keletą moliūgų, kuriuos panaudojome kurdami bendrą oranžinę moliūgų šypsena. „Viščiukų“ grupės ugdytinė Patricija su tėveliais sukūrė įspūdingo grožio floristinį skėtį, kuris dalyvavo dekoruotų skėčių parade. Džiugu, kad mūsų įstaigą atstovavęs skėtis sulaukė daug pagyrų ir šventės organizatorių buvome pakviesti eksponuoti jį lapkričio mėnesį vyksiančioje baigiamojoje projekto konferencijoje. Mažuosius šventėje pasitiko Vilniaus „Raganiukės“ teatro aktoriai, persirengę personažais, kurie pakvietė drauge dalyvauti draugystės eisenoje, ekodirbtuvėlėse, ragauti moliūgų sriubą, stebėti meninę kompoziciją „Skėčių mozaika“ ir prisijungti prie ilgiausios skėčių eilės rekordo. Taip pat buvo galima atlikti bandymus „Oranžinėje tyrimų laboratorijoje“ ir gėrėtis spalvotų burbulų fiesta, kuri ypač sužavėjo vaikus. Kelionė buvo tolima, bet kupina įspūdžių, susižavėjimo ir geros nuotaikos.
Mokytojos, dirbančios pagal ikimokyklinio ugdymo programą, Evelina Rajunčienė ir Marytė Mockienė
2018-10-04{gallery}news/XVI/TI{/gallery}

PLENERAS  PO ATVIRU DANGUMI „GAMTOS SPALVOS “

Kaip ir kiekvienais metais Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ pakvietė dalyvauti respublikinio kūrybinių darbų plenero Po atviru dangumi „Gamtos spalvos “ konkurse. Mes, Kėdainių „Puriena“, su dideliu noru ir susidomėjimu nusprendėme dalyvauti konkurse ir sukūrėme iš vaikystės grįžusiu prisiminimu „Mano mylimas meškutis“. Plenero kūrime prisijungė ir vaikučiai, ir tėveliai, ir įstaigos bendruomenė savo mintimis, idėjomis ir gamtinėmis medžiagomis, už tai,  jiems tariame nuoširdų AČIŪ. 
{gallery}news/XVI/RT{/gallery}

Baigėsi ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybinių darbų projektas „STATINIAI IŠ SMĖLIO“
Vasara buvo ne tik šilta ir graži, bet ji mums suteikė ir daug geros nuotaikos, šypsenų bei įspūdžių. 
Šiuo gražiu laikotarpiu visus kvietėme dalyvauti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybinių darbų projekte „Statiniai iš smėlio“. Džiaugėmės, kad prie projekto prisijungė ne tik Kėdainių rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, bet ir Partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienų“ žiedas“ nariai – ugdymo įstaigos. Šio projekto tikslas buvo skatinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus kartu su įstaigos bendruomenę sukurti neįprastus statinius iš smėlio, taip paįvairinant veiklas lauke vasaros metu. Dalyviai turėjo savo sukurtus statinius įamžinti foto nuotraukose bei sukurti jų koliažus. Džiaugiamės, kad nuotraukų koliažai atskleidė, kaip linksmai ir aktyviai vaikai žaidė su smėliu, kartu bendradarbiaujant tarpusavyje sukūrė įspūdingus statinius panaudojant ne tik smėlį, bet ir įvairiais gamtines medžiagas, žaislus, antrines žaliavas ir kt. Projektas suteikė galimybę vaikams atskleisti tiek savo kūrybiškumą, tiek išmokti veikti kartu, siekti bendro tikslo įgyvendinant savo sumanymus. Norime nuoširdžiai padėkoti ugdymo įstaigoms, pedagogams, ugdytiniams už aktyvų ir kūrybišką dalyvavimą mūsų projekte „Statiniai iš smėlio“. Kviečiame pasižiūrėti koliažų parodą Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“. Dėkojame Kėdainių lopšelio-darželio „Žilvytis“ priešmokyklinio amžiaus „Ramunėlių“ grupei ir jų auklėtojai Linai Macienei. Taip pat gausiam Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ būriui: ankstyvojo amžiaus „Bitučių“ grupei ir auklėtojai Gražinai Žiužnienei, ankstyvojo amžiaus „Voveriukų“ grupei ir auklėtojai Renatai Dirmantienei, ikimokyklinio amžiaus „Viščiukų“ grupei ir auklėtojai Marytei Mockienei, ikimokyklinio amžiaus „Drugelių“ grupei ir auklėtojai Linai Bartuševičienei, priešmokyklinio amžiaus „Žvirbliukų“ grupei ir auklėtojai Ritai Vigelienei. Taip pat Partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienų“ žiedas nariams: Šiaulių raj. Gruzdžių lopšelio-darželio „Puriena“ ikimokyklinio amžiaus „Drugelių“ grupei ir auklėtojai Ingridai Taraškei, Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ ikimokyklinio amžiaus „Nykštuko“ grupei ir auklėtojai Aistei Klezienei, ikimokyklinio amžiaus „Boružėlės“ grupei ir auklėtojai metodininkei Daliai Staniūnienei, Vilniaus lopšelio-darželio „Puriena“ ikimokyklinio amžiaus „Drugelių grupei ir auklėtojai Gitai Kvecytei.Auklėtoja Greta Strazdauskaitė
2018-09-06{gallery}news/XVI/RR{/gallery}

RASOS ŠVENTĖ
2018 m. birželio 21 d. Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ ugdytiniai šventė, jau tapusia tradicija, vasaros saulėgrįžą, gražiausią ir paslaptingiausią vasarvidžio šventę „RASA“. Joninės – tai puiki proga supažindinti vaikučius su etnokultūrinėmis tradicijomis. Po estafečių, kliūčių ruožų, virvės traukimo, nuotaikingos mankštelės, šokių, dainų mažieji žolynų – gėlynų pievelėje mokėsi atpažinti augalus, rinko vaistažoles, pynė vainikus. Vienas iš šventės ritualų buvo paparčio ir jo žiedo ieškojimas. Dar viena Joninių tradicija – vaišės. Čia šventės dalyviai malšino troškulį vaistažolių arbatomis, vaišinosi vasaros gėrybėmis. Šventę organizavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Janina Onoprijenkienė, auklėtojos Nijolė Satkauskienė, Marytė Mockienė
2018-06-21{gallery}news/XVI/RO{/gallery}

„PURIENOJE“ VANDENS ŽAIDIMŲ DIENA!
Vasara – smagių žaidimų, įvairių pramogų metas. Malonu, kai ryte vaikai su džiaugsmu ateina į darželį, o ir smagu matyti besišypsančius tėvelius, sakančius: „Ir ką gi dar šiandien sugalvojote?“ O kas gali būti smagiau, kaip žaidimai su vandeniu karštą vasaros dieną. Birželio 13-ąją buvo nepaprasta diena – Vandens žaidimų diena! Gražia eisena susibūrę visi žygiavo į pievelę prie berželių, kur pasitiko skambi muzika ir auklėtojos: Nijolė Satkauskienė, Marytė Mockienė. Svarbiausias tikslas buvo sužadinti vaikų teigiamas emocijas ir leisti patirti naujų įspūdžių žaidimų metu. Kalbėjome apie vandens naudą ir reikšmę žmogaus organizmui. Juk vanduo reikalingas kaip oras ir maistas. Prisiminėme, kad vanduo būtinas visai gamtai ir kas nutiktų žmogui, gyvajai gamtai, jei vandens nebeliktų? Atrakinus vandens vartus turėjome „plaukti“ įvairių užduočių keliu. Pirmiausia reikėjo padaryti mankštelę, nes nesimankštinus sunku būtu keliauti toliau. Po mankštos vaikai ėjo pro vartus, plaukė nugara upe, šokinėjo per saleles ir nešė vandenį nuo taško A iki taško B. Kitas etapas buvo prie „ežero“, kuriame gyveno daug žalių varlyčių ir gandras. O tada, atskrido daug „uodų“, nuo kurių reikėjo apsiginti, pasiėmę vandens šautuvus, purkštuvus, pradėjome vandens – uodų mūšį. Mažieji „Purieniukai“ meškerėmis gaudė žuveles, kiti plukdė laivelius, maudėsi kamuoliukų baseine, nešė vandens „kibirus“ taku, piešė kreidelėmis ant takelių žuveles. Buvo smagu, kai kiekvienas vaikas rado savąjį džiaugsmą!
Auklėtoja metodininkė Nijolė Satkauskienė, vyresnioji auklėtoja Marytė Mockienė
2018-06-20{gallery}news/XVI/RN{/gallery}

ROŽĖS ŽIEDAI SKLEIS ŠILUMĄ IR MEILĘ
Birželio 1-oji vaikų gynimo diena. Šią dieną nuo pat ankstyvo ryto atgijo visa įstaigos teritorija: tarp medžių suplazda balionai. Į šventę visus sukvietė nuotaikinga muzika ir ,,Burbulų fiesta“. Jos personažai ,,Burbulas“ ir ,,Pepė“ linksmino „Purienos“ pop choras. Vėliau visi dalyviai išsiskirstė sodinti rožių krūmus. Tėveliai, močiutės, seneliai su vaikučiais sodino, laistė ir džiaugėsi pasodintomis spalvingomis rožėmis. Gyvenimas mums dovanoja rožes, bet jos su aštriais spygliais, kad įsidurtumėme ir pajustume gyvenimo skonį. Šis renginys labai naudingas mūsų vaikučiams ir jų tėveliams kurie geranoriškai įsitraukią į bendrą šventę skirtą mažiems ir dideliems. Mūsų įstaigos tikslas – gera nuotaika ir geros emocijos. Tariame didelį ačiū visiems prisidėjusiems prie šios gražios akcijos-šventės. Tikime, kad rožių grožis džiugins vaikučius jų tėvelius ir įstaigos svečius.
Gamtosauginio komiteto narė vyresnioji auklėtoja Asta Kneževičienė
2018-06-08{gallery}news/XVI/RI{/gallery}

ŽALIOJI VĖLIAVA 2018

Į tarptautinę Gamtosaugos Mokyklų Programą (GMP) įsiliejęs lopšelis-darželis „Puriena“ pelnė garbingą apdovanojimą.  2018-06-05 „Atžalyno“ gimnazijoje vyko Kėdainių rajono gamtosauginių mokyklų Žaliųjų vėliavų ir Tarptautinių sertifikatų įteikimo renginys, kurio metu Kėdainių lopšeliui-darželiui „Puriena“ įteikta 3-oji Žalioji vėliava ir tarptautinis Gamtosauginių Mokyklų Programos sertifikatas. Apdovanojimas įteiktas už per mokslo metus vykdytą aktyvią aplinkosauginę veiklą, kurią pristatė GMP komandos pirmininkė Nijolė Satkauskienė. Skambiomis dainomis šventės dalyvius pasveikino mažieji „Purieniukai“ su GMP komandos pavaduotoja Evelina Rajunčiene ir ikimokyklinio ugdymo meninio ugdymo mokytoja Dalyte Ivoškiene.

Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2018-06-07{gallery}news/XVI/RG{/gallery}

SOCIALINĖ INICIATYVA „MILIJONAS ĄŽUOLŲ LIETUVAI“
Jau treti metai visoje Lietuvoje skleidžiama ąžuolų sodinimo idėja. Tai ilgametis projektas, organizuojamas ne pelno siekiančios Všį „Milijonas ąžuolų“ organizacijos. Visi ąžuolai yra išdaiginti iš lietuviškų gilių ir skirta stiprinti kiekvieno lietuvio ryšį su savimi, gimtuoju kraštu, skatinant bendrystę. Neliko abejingi ir lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginė komanda, kuriai teko atlikti keturis žingsnius. Iniciatyvos organizatoriai ąžuolus dalino už istorijas apie lietuvio šventą medį ąžuolą. Vertinimo komisija atrinks turtingiausias, originaliausias istorijas, o rudenį išleis knygą. „Purienos“ GMP komandos pavaduotoja Evelina Rajunčienė sukūrė pasakojimą „Trys gilės“, kur pasakojama apie seną ąžuolą ir jo rūpestingumą. Šventas medis ąžuolas pasodintas įstaigos teritorijoje. Dėkojame direktorei Birutei Naruševičienei, pavaduotojai ugdymui Zitai Dzidzinavičienei, ūkvedžiui Rolandui Lipnevičiui. Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos…
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2018-06-07{gallery}news/XVI/RE{/gallery}

KĖDAINIŲ LOPŠELIS-DARŽELIS „PURIENA“ TREČIĄ KARTĄ APDOVANOTAS ŽALIĄJA VĖLIAVA IR APLINKOSAUGINIO ŠVIETIMO FONDO SERTIFIKATU plačiau


„PURIENOJE“ 100-ČIO LABIRINTAS“

Gražų, saulėtą, kartu ir lietingą pavasario ketvirtadienio popietę lopšelio-darželio akcijos „Darom 2018“ metu, „Nykštukų“ grupės ugdytiniai su tėveliais suskubo į darželio kiemą padirbėti. Prisiminę Anykščiuose lankytus kukurūzų labirintus, pasitarę su „Purienos“ bendruomene ir nutarę, kad galime Purienoje turėti labirintą – kibome į darbą. Aktyviai ir gausiai susirinko talkininkai, kurie sodino, laistė. Už 100 daigelių esame dėkingi verslininkams Sigitai ir Nerijui Žilinskams.  Lietui lyjant pasidžiaugėme šiuo kūrybiniu atradimu, kuris ateityje suteiks daug džiugių akimirkų mažam ir dideliam.
Auklėtoja metodininkė Nijolė Satkauskienė
2018-05-07{gallery}news/XVI/PF{/gallery}

Lankstinukas „MAŽIEJI KONTEINERIUKAI“


Kviečiame susipažinti su Aplinkos apsaugos instituto ir partnerių organizuojamu projektu http://atliekos.lt/. Tai internetinė svetainė skirta visiems Lietuvos gyventojams, atliekų tvarkytojams, įmonėms ir organizacijoms, kurioje teikiama informacija apie atliekas, jų pridavimo galimybes ir tvarkymą. Svetainė gali būti naudojama edukaciniais tikslais, čia rasite įvairių atliekų rūšiavimo gidą, atliekų perdirbimo filmukus, aplinkosauginius projektus ir kt.
Apsilankykite puslapyje ir neužmirškite spausti patinka  atliekos.lt facebook
profilyje https://www.facebook.com/atliekos.lt/.
Dėl detalesnės informacijos apie projektą galite kreiptis tel. Nr. +370 608 45899 arba el. paštu info@atliekos.lt.
Pagarbiai,
Aplinkos apsaugos institutas
Fabijoniškių g. 96, Vilnius
Mob. Nr.: +370 608 45899

PADOVANOK PAUKŠTELIAMS NAMUS
Paukščių diena Lietuvoje pirmą kartą buvo švenčiama prieš 90 metų –1923 m. Tuomet jas organizavo vienas iš žinomiausių Lietuvos gamtininkų prof. T. Ivanauskas. Nuo to laiko beveik kiekvieną pavasarį švenčiama Inkilų diena. Pasidžiaugti pavasario saulėta diena, ieškoti pavasario ženklų mažieji „Purieniukai“ lydimi auklėtojų Aldonos Mikolajūnienės, Evelinos Rajunčienės Aldonos Matiejauskienės, Nijolės Satkauskienės, tėvelių ir draugų iš „Atžalyno“ gimnazijos, išsiruošė paminėti inklų dieną į Ąžuoloto girininkiją, kur susitiko su Valstybinių miškų urėdijos Kėdainių regioninio padalinio Kėdainių girininkijos girininku Petru Eigirdu. Girininkas pasidžiaugė, kad tokia akcija yra labai naudinga, nes skatina bendruomeniškumą, ugdo atsakomybę, bei meilę gamtai. Miškininkas pasakojo įdomių dalykų apie paukščius ir jų gyvenamąsias vietas, kuris inkilas gerai sukonstruotas, kuriame, koks paukštis apsigyvens, į kokį medį ir kokiame aukštyje geriausia kelti. Išvykos metu vaikai iš arčiau susipažino su medžių įvairove bei gausa ir praplėtė savo akiratį. Kelionė buvo šauni, visi stebėjome miško gamtą, džiaugėmės pastebėję ir atpažinę mums žinomus medžius. Buvo smagu pabūti, pabendrauti, pažaisti ir atsigerti šiltos arbatos prie laužo. Sugrįžome kiek pavargę, bet smagūs ir patenkinti.
Auklėtoja metodininkė Nijolė Satkauskienė
2018-03-27{gallery}news/XVI/OF{/gallery}

„PURIENOJE“ GAMTININKO DIENA

Pasitikdami lygiadienį, Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ vaikai, pedagogai  kasmet mini Pasaulinę Žemės dieną. Ir šiais metais kovo 20 d.,  linksmai nusiteikę, visus mažuosius „Purieniukus“ aplankė iš pietų sugrįžęs Gandras (auklėtoja Aldona Mikolajūnienė) ir į šiaurę išvykstantis Pingvinukas (auklėtoja metodininkė Nijolė Satkauskienė). Vaikai dainavo dainas apie pavasarį, deklamavo eilėraščius, prisiminė lietuvių liaudies tautosaką: minė mįsles, sekė pasaką be galo, ją inscenizavo, erzino gandrą, pamėgdžiojo grįžtančių paukštelių balsus, žaidė žaidimą, kaip paukšteliai turi slėptis pamatę katės nagučius, žino, kuo maitinasi gandras, pingvinas, kur gyvena. Ši gamtininko diena  kūrybiškai įsipina į vaikų gamtosaugos sampratos ugdymą, vyko pokalbiai, diskusijos apie mūsų planetą Žemę, kaip ja rūpintis, globoti.

Auklėtoja metodininkė Nijolė Satkauskienė

2018-03-26{gallery}news/XVI/NV{/gallery}


GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ PROGRAMOS SEMINARAS
2017 m. gruodžio 5 dieną vyko Gamtosauginių mokyklų programos seminaras „Gamtosauginių mokyklų programos integracija ugdymo procese“. Seminaro dalyviai rinkosi Kauno technikos profesinio mokymo centre. Konferencijos dalyvius pasveikino Kauno technikos profesinio mokymo centro direktorius P. Čepas. Apie Gamtosauginių mokyklų programą: dabartį ir perspektyvas kalbėjo Lietuvos žaliųjų judėjimo projektų koordinatorius Renaldas Rimavičius. Išklausėme įdomių pranešimų apie atotrūkio nuo gamtos problemas, kur kalbėjo Viešosios įstaigos „Paslaugos namai“ lektorius – gamtininkas Andrėjus Gaidamavičius, apie ekologinių veiklų įtaką vaikų iniciatyvumo ir kūrybiškumo ugdymui, apie aplinkosauginio švietimo integravimo į ugdymo turinį galimybes. Seminaro pabaigoje vyko diskusijos, apibendrinimas. Į seminarą vyko lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos ekologų grupės vadovė Jūratė Vaiginienė.
2017-12-05{gallery}news/XVI/OC{/gallery}

LAPŲ GRĖBIMO TALKA
Lapų grėbimo talka
Krinta lapas uosio,
Krinta lapas klevo –
Dėdė rudenėlis
Žemėn atkeliavo.
(V. Nemunėlis)
Štai tokiais žodžiais nuspalvino gamtą ruduo ir dovanojo ypatingas akimirkas. Na, o rudeniniams medžiams pradėjus mesti savo ryškų rūbą lopšelio-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas pakvietė įstaigos bendruomenę prisijungti prie kasmetinės lapų grėbimo inciatyvos. Lapų grėbimo talka ugdo pilietiškumą bei rodo gerą pavyzdį vaikams. Džiugu, kad didžioji dalis talkininkų – mažieji įstaigos ugdytiniai, kartu su auklėtojomis į pagalbą pasikvietė tėvelius, sesutes, brolius bei kitus šeimos narius. Įstaigos teritorija nemaža, čia veiklos užteko visiems. Akcijos grėbimo metu „Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupių ugdytiniai kartu auklėtojomis Evelina Rajunčiene ir Nijole Satkauskiene dar spėjo ir lapų labirintą sukurti, kur pakvietė ir kitus draugus smagiai praleisti laiką lauke. Organizatoriai kvietė ne tik padirbėti, bet ir užfiksuoti smagiausias, gražiausias, įsimintiniausias akimirkas. Dėkojame visiems prisidėjusiems prie šios akcijos.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2017-11-20{gallery}news/XVI/LK{/gallery}

„AUKSINIS LAPŲ LABIRINTAS“
Ruduo, ruduo – krenta lapai auksiniai ir leidžiasi tyliai… Daugelis žinome šiuos dainos žodžius ir kaskart juos prisimename rudenėjant. Gražų ir saulėtą rudens rytą „Nykštukų“ grupės ugdytiniai su auklėtoja NijolE SatkauskienE suskubo į darželio kiemą. Apžiūrėję, kad ant medžių šakelių dar daug supasi rudeninių lapų, o po medžiais nemažai nukritusių, prisiminėme Anykščiuose lankytus kukurūzų labirintus. Pasitarę ir nutarę, kad galime supilti lapų labirintą kibome į darbą. Aktyviai prie mūsų prisijungė ir auklėtoja Evelina Rajunčienė. Grėbdami lapų kalnelius, turėjome galimybę skaičiuoti, tyrinėti lapų formas, spalvas, dydį, ieškoti skirtumų ir panašumų. Gerų emocijų sukėlė „lapų  lietus“, o ypač pasivaikščiojimas ir bėgiojimas po pačių supiltu lapų labirintu. Buvo smagu žiūrėti, kaip vaikai džiaugiasi savo kūrybiniu atradimu ir tai suteikė daug džiugių akimirkų. Aptarėme, kad daug rankučių didelius darbus gali nuveikti.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2017-11-02{gallery}news/XVI/LH{/gallery}

SVEIKO MAISTO SAVAITĖ „PURIENOJE“
Visą savaitę „Purienoje“ kiekvienoje grupėje vyko įvairios veiklos, susijusios su sveiku maistu. Išradingos auklėtojos įvairiais būdais skatino vaikus paragauti daržovių, vaisių, mišrainių, sveikuoliškų sumuštinių ir sulčių, kurias patys spaudė… „Nykštukų“ grupės vaikai  mokėsi serviruoti šventinį stalą ir aptarė kaip reikia prie jo elgtis. „Viščiukų“ grupės vaikai lankėsi lopšelio-darželio virtuvėje, kur stebėjo virėjų sunkų darbą. „Drugelių“ grupė darė mišrainę, spaudė sultis, bet prieš tai su padidinamuoju stiklu, stebėjo vaisių ir daržovių odeles. Mūsų vyriausieji, „Zuikučių“ grupės vaikai, žaidė sveikuolišką loto, taip pažindami raides. Neatsiliko ir patys mažiausieji „Bitučių“ ir „Voveriukų“ grupės ugdytiniai – jie darė vėrinukus iš vaisių, mišrainę iš daržovių. Sveikais sumuštiniais džiaugėsi ir jais vaišinosi „Boružiukų“ ir „Ąžuoliukų“ grupės vaikai. Mažieji „Pelėdžiukai“ darė vėrinukus iš obuolių ir vaišino „Žvirbliukų“ grupės vaikus, o šie – mažuosius pavaišino pačių spaustomis sultimis. Visos savaitės aktyvią veiklą vainikavo pramoga „Rudeninių vaišių suktinis“. Tikime, kad tokios aktyvios savaitės išliks ilgai vaikų ir tėvų atmintyje.
Vyresnioji auklėtoja Roma Činikienė
2017-10 23 {gallery}news/XVI/LC{/gallery}

SVEČIUOSE RUDENĖLIS
Šnabžda šokantys lapai, ūžauja vėjas stiprus, caksi išdykėliai lietaus lašai, bumsi raudoskruosčiai obuoliai, skamba išskrendančių paukščių giesmės… Ruduo…
Spalio 20 dieną į mūsų lopšelį-darželį atkeliavo Rudenėlis. Pasipuošę rudens gėrybių karūnėlėmis, vaikai nekantravo susitikti su margaspalviu svečiu. ,,Rudens vaišių suktinyje” vaikai linksmai dainavo, vaidino, šoko, žaidė su Rudenėliu.
Auklėtoja Ina Lee
2017-10-20{gallery}news/XVI/LB{/gallery}

„KĄ GALI MEDŽIO ŠAKNYS“
Spalio 16–20 dienomis vyko dar vaikams nematyta parodėlė „Ką gali medžio šaknys“. Joje buvo galima pamatyti įvairių medžių šaknų struktūrą, palyginti jas su kitomis. Vaikai pamatė: beržo, ąžuolo, klevo, šermukšnio, kuris auga ir darželio teritorijoje šaknis. Tai pat joje buvo agrasto, mėlynosios slyvos, avietės ir netgi dilgėlės šaknys.
Paroda rengė gamtosauginio komiteto narė, auklėtoja Asta Kneževičienė
2017-10-20 {gallery}news/XVI/LA{/gallery}

MOLIŪGŲ GARDĖSIAI
Apvalūs ir ryškūs moliūgai – tai ne tik Helovino, bet ir viso rudens simboliai. Šios turtingo skonio daržovės puikiai papildo daugelį įvairiausių patiekalų – desertus, pagrindinius patiekalus bei garnyrus. Rudenį neparagauti patiekalų ar skanumynų su moliūgais, tai beveik ir nepajusti rudens. Spalio 11 d. „Viščiukų“ ir „Boružiukų“ grupių ugdytiniai su auklėtojomis surengė tikrą vaišių su moliūgais puotą. Gardumynus pagamino mamytės ir močiutės, kurioms pagelbėjo ir vaikučiai. Ant šventinio stalo puikavosi įvairiausi pyragai, keksiukai, uogienės, spaustos sultys, užkandžiai ir dar įvairiausi patiekalai. Oi kaip džiaugėsi vaikučių širdelės mėgaujantis saldžiais gardumynais. Moliūgas – vitaminų lobynas, kuris teikia energijos, stiprina imunitetą, gerina kraujo apytaką ir virškinimą. Mėgaukitės patiekalais su moliūgais, kad nuotaika ir sveikata rudenį būtų gera! Dėkojame mamytėms, tėveliams ir močiutėms už gardžius patiekalus ir receptus.
Auklėtojos Marytė Mockienė, Aldona Mokolajūnienė ir Evelina Rajunčienė
2017-10-11{gallery}news/XVI/KV{/gallery}

„ORANŽINĖS ŠYPSENOS DIENA“
Nubuskite su šypsena ir vykitės gyvenimą… Gyvenkite jį, džiaukitės juo, ragaukite, uostykite, jauskite“. Joe Knapp.
Spalio 6 dieną visa lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė šventė „Oranžinės šypsenos“ dieną. Švęsti šią dieną pakvietė „Boružiukų“ ir „Viščiukų“ grupių ugdytiniai drauge su auklėtojomis, kurie dalyvauja respublikiniame švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio švietimo projekte „Saulėto oranžinio traukinio kelionė per Lietuvą“. Visi šventės dalyviai pasidabino oranžinės spalvos akcentais: drabužiais, karūnėlėmis, pasigamintomis apyrankėmis ir t. t. „Boružiukų“ ir „Viščiukų“ grupių vaikučiai inscenizavo pasaką apie moliūgą, drauge visus susirinkusius kvietė dainuoti daineles, šokti ratelius ir įminti mįsles apie daržoves. Na, o šventė, kupina nuoširdžių šypsenų ir geros nuotaikos, vėliau persikėlė į įstaigos kiemą. Vaikai drauge su tėveliais ir auklėtojomis rideno, nešė savo užaugintus moliūgus iš kurių sudėjo „šypseną“. Tai puikus pavyzdys kaip savo meile ir rupesčiu užauginti moliūgai suteikia nepamirštamų, džiugių akimirkų bei nutiesią kelią į platų tyrinėjimų pasaulį.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2017-10-09{gallery}news/XVI/KU{/gallery}

FOTOGRAFIJŲ PARODA „ORANŽINIO MOLIŪGĖLIO KELIONĖ“
Takeliu, palei lysvutę,
Išsiraitė jis ūsus.
Stiebės, augo ir užaugo
Gelsvas, storas, išdidus.
Pavasarį ‚Boružiukų“ ir „Viščiukų“ grupės vaikučiai kartu su auklėtojomis pradėjo vykdyti projektą „Oranžinio moliūgėlio kelionė“. Vaikai grupėse sodino, laistė ir puoselėjo moliūgų daigelius. Na, o jau paaugę moliūgėliai iškeliavo į mamyčių, močiučių sodus ir daržus. Vasarą vaikučiai kartu su tėveliais juos laistė ir augino toliau. Kviečiame pasigrožėti  moliūgų augimo etapais, kuriuos įamžino nuotaikingos nuotraukos.
Auklėtoja Aldona Mikolajūnienė
2017-10-04 {gallery}news/XVI/KR{/gallery}

RUDENS FESTIVALIS „PURIENOJE“
Sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas nuo vaikystės – labai reikšmingas sveikatos tausojimo ir stiprinimo veiksnys. Lopšelio-darželio „Puriena“ sveikatingumo komanda ieško naujų, įdomių, vaikams priimtinų būdų sveikatai gerinti ir sveikos gyvensenos įgūdžiams ugdyti. Rūpintis vaikų sveikata, užkirsti kelią neigiamiems faktoriams vien pedagogių darbo neužtenka. Tai įgyvendinti gali padėti kuo platesnis visuomenės sluoksnių įtraukimas siekiant bendrų tikslų. Tėvai, draugai, ugdymo įstaiga, sveikatą stiprinančios institucijos, žiniasklaida formuoja požiūrį į gyvenimo vertybes – sveikatą, kūno kultūrą, sportą. Suprasdami bendradarbiavimo svarbą kviečiame tėvelius ir globėjus dalyvauti mūsų sveikatinimo veiklose, sporto šventėse. Saulėtą rugsėjo popietę visi turėjome galimybę pabūti kartu. Gera nuotaika, aktyvūs žaidimai, šypsenos, nuoširdūs pokalbiai skatina mus tikėtis sveikatinimo veiklos tęstinumo namie.
Sveikatingumo komandos pirmininkė vyresnioji auklėtoja Violeta Budzilienė
2017-09-28{gallery}news/XVI/KN{/gallery}

„NYKŠTUKAI“ EKOLOGINIAME ŪKYJE
Nors saulutės danguje nebuvo, bet „Nykštukų“ veiduose ji švietė. Rugsėjo 19 d. Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ „Nykštukų“ auklėtinių grupė su auklėtojomis: Nijole Satkauskiene, Aldona Matiejauskiene, auklėtojų padėjėja Gražina Armaliene bei tėveliais, lankėsi Kėdainių rajono ūkininko Virgilijaus Kuprevičiaus šeimos ūkyje. Ūkininko žmona Ilona Kuprevičienė supažindino mažuosius lankytojus su ūkyje auginamomis daržovėmis: morkomis ir kopūstais. Stebėjome laukus, matėme kokį plotą užima daržovės, kiek tūkstančių vienetų reikia jų užauginti ir pristatyti į prekybos tinklus, Lietuvos gyventojams! Tik gaila, kad buvo daug prilyta ir šlapia, nepavyko nei morkų, nei kopūstų išrauti. Su dideliu susidomėjimu mažieji apžiūrinėjo ir ūkyje esančią techniką, kokia ratų didybė, vis klausinėjo, kam skirtas vienas ar kitas prietaisas, aparatas, mašina… Matėme ūkyje dirbančius darbininkus. Kokia technika važinėja po sandėlius. O kokie įrengimai. Sužinojome kiek daug darbo turi nudirbti žmogus, kad skanios ir šviežios daržovės pasiektų mūsų stalą. Nuoširdų AČIŪ tariame prekybos tinklui IKI už dovanotą ekskursiją, patirtas geras emocijas ir už galimybę vaikams sužinoti, pamatyti, paragauti, ir dar namiškius pavaišinti.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2017-09-26 {gallery}news/XVI/KL{/gallery}

„MANO  GRAŽIAUSIA IR ĮDOMIAUSIA DARŽOVĖ“
Nuo rugsėjo 19 d. Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“ vyksta rudens gėrybių paroda: „Mano  gražiausia ir įdomiausia daržovė“. Parodoje eksponuojamos visų mūsų darželio grupių, tėvelių ir vaikučių kūrybinės kompozicijos. Vaikai ir jų tėveliai sukūrė nuostabius darbelius iš vaisių, daržovių, medžių lapų bei kitų rudens gėrybių. Spalvoto ir turtingo rudens darbeliai  džiugina lopšelio-darželio bendruomenę. Vaikai ir jų tėveliai, darydami įvairius darbelius iš vaisių, daržovių ir kitų rudens gėrybių, nustebino visus savo išradingumu, kūrybiškumu, meniškumu. Kiekviena daržovė pavirto netikėtu, nuostabiu darbeliu: kiškiu, pingvinu, višta, ežiuku, paršiuku, pasakos, filmuko ar kitu veikėju. Net ir patys mažiausieji mūsų darželio ugdytiniai padedami tėvelių pagamino parodėlei įvairiausių darbelių. Dėkojame vaikučiams ir jų tėveliams už įspūdingus darbelius ir aktyvų dalyvavimą parodėlėje.
 Auklėtoja Renata Dirmantienė
2017-09-20{gallery}news/XVI/KH{/gallery}

FLORISTINIS KILIMAS „PURIENOJE“
Saulėtą ir spalvingą rugsėjo 6-osios rytą Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ bendruomenė keliavo su pilnais glėbiais gėlių žiedais į įstaigą. Gėlių gausa tiesiog traukte traukė akį ir kvietė kuo greičiau kurti floristinį kilimą pagal potemę „Tūkstančiai žiedų Lietuvai“. Paveikslą sukurti padėjo visų grupių vaikučiai su auklėtojomis bei įstaigos darbuotojai. Sukurtu darbu prisijungėme prie Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ rengiamo plenero „Gamtos spalvos“, kuris Panevėžyje vykdomas jau 9 metus bei taip minėdami savo Kėdainių miesto šventę. Dėkojame visiems tėveliams, atnešusiems tiek daug gėlių žiedų. Jūsų vaikai turėjo galimybę kurti spalvų ir vaizdų derinius, pajusti gamtos grožį, išmokti visą tai kas supa, gebėti gamtinę medžiagą panaudoti kūrybiniame procese, išmokti bendravimo su gamta meno, atskleidžiant  gamtos dovanų grožį, savitumą.
Vyresnioji auklėtoja Lina Paulauskaitė
2017-09-08{gallery}Partnerystes/006{/gallery}
Mandalos: Kėdainių lopšelis-darželis „Puriena“, Kėdainių lopšelis-darželis ‚Aviliukas“, Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos Nociūnų skyrius, Kėdainių lopšelis-darželis „Pasaka“, Kėdainių lopšelis-darželis „Vaikystė“, Kėdainių lopšelis-darželis „Vyturėlis“

VASARVIDŽIO ŠVENTĖ „RASA“
Šiais metais, Kėdainių mokykloje-darželyje „Puriena“, visuomenės sveikatos specialistė Janina, auklėtojos Marytė ir Nijolė surengė Rasos šventę. Darželyje ji švenčiama pirmą kartą. Joninės–tai puiki proga supažindinti vaikučius su etnokultūrinėmis tradicijomis. Kadangi lauke lijo šiam metų laikui būdingas lietus, šventę surengėme darželio muzikos salėje. Čia žolynų-gėlynų pievelėje vaikučiai mokėsi atpažinti augalus, rinko vaistažoles, klausėsi sakmių, pasakų. Kad laikas neprailgtų, šokome, dainavome, žaidėme žaidimus. Svarbus vienas iš šventės ritualų buvo paparčio ir jo žiedo ieškojimas. Nepamiršome ir vainikų pynimo, kuris ugdytiniams sukėlė daug smagių emocijų. Mergaitės, o nuo jų neatsiliko ir berniukai, pasipuošė nuostabiais gėlių vainikais. Vaikučiai įgijo žinių apie vasaros saulėgrįžą – kasmet birželio 22-24 dienomis stojusias ilgiausias dienas ir trumpiausias naktis. Suprato – kas tai?, gražiausia ir paslaptingiausia vasarvidžio šventė „RASA“.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Janina Onoprijenkienė
2017-06-22 {gallery}news/XVI/JZ{/gallery}

Kėdainių mokykla-darželis „Puriena“ apdovanota Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais – Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu (žr.)


FOTOGRAFIJŲ PARODA „BUNDANTI GAMTA“
Pavasariniai saulės spindulėliai budina pasaulį ir nuspalvina gamtą gražiausiomis spalvomis. Tai nuostabus grožis, kuris kiekvieną dieną mums dovanoja kažką naujo ir nepakartojamo. Na, o gamtoje tuos pokyčius galime pamatyti greičiausiai. Mūsų įstaigoje taip pat galima pasigrožėti pirmosiomis pavasarinėmis akimirkomis, kurias nuotraukose įamžino tėveliai bei pedagogės. Gražu žiūrėti, kaip skirtingai visi mato pavasarį: vieniems jis –  gėlės žiedas, pasipuošęs sniego skraiste, kitiems – žydintis medis. Kviečiame visus aplankyti pavasarišką parodą „Bundanti gamta“.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2017-05-18 {gallery}news/XVI/JG{/gallery}

„LIETUVOS PAUKŠČIAI 2017“ BAIGIAMOJI ŠVENTĖ
Balandžio 12 d. Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ muzikos salėje vyko respublikinės jaunesniojo mokyklinio, priešmokyklinio bei ikimokyklinio amžiaus vaikų piešinių ir nuotraukų konkurso „Lietuvos paukščiai 2017“ baigiamoji šventė. Nuoširdžiai dėkojame konkurso koordinatorei  Kėdainių „Ryto“ progimnazijos pradinio ugdymo mokytojai Rasai Juknevičienei.
Direktorė Birutė Naruševičenė
2017-04-12 {gallery}news/XVI/YD{/gallery}

BAIGĖSI RESPUBLIKINIS VAIKŲ PIEŠINIŲ IR NUOTRAUKŲ KONKURSAS „LIETUVOS PAUKŠČIAI 2017“
Š. m. kovo 1 – balandžio 10 dienomis Kėdainių mokykla-darželis „Puriena“ ir Kėdainių „Ryto“ progimnazija pradinių klasių mokiniams, priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikams organizavo piešinių ir nuotraukų konkursą „Lietuvos paukščiai 2017“. Šių metų tematika – „Migruojantys paukščiai“. Jau trečius metus iš eilės į konkursą kvietėme įsitraukti Lietuvos pradinio, priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Konkurso tikslas – pasitelkiant įvairias piešimo technikas ir fotografijos meną atskleisti Lietuvos paukščių savitumą, išskirtinumą, ugdyti vaikų kūrybiškumą. Šiais metais sulaukėme 735 vaikų piešinių, pieštų įvairiomis technikomis bei 40 nuotraukų. Darbų autoriai gyvena įvairiuose Lietuvos miestuose: Akmenėje, Alytuje, Anykščiuose, Jonavoje, Kaune, Kėdainiuose, Klaipėdoje, Palangoje, Panevėžyje, Raseiniuose, Šakiuose, Šiauliuose, Trakuose, Ukmergėje, Vievyje, Vilkaviškyje, Vilniuje ir kituose miestuose ar miesteliuose. Taip pat sulaukėme dalyvių iš šiaurės vakarų Anglijos Liverpulio miesto.Visus konkurso „Lietuvos paukščiai 2017“ taisykles atitinkančius piešinius ir nuotraukas buvo patikėta vertinti kompetetingai komisijai. Atsižvelgiant į atsiųstų darbų gausybę (viso yra net 775 darbai) piešinių konkurse visose trijose amžiaus grupėse atrinkta po 9 laimėtojus, o nuotraukų konkurse atrinkti 6 laimėtojai. Visiems konkurso dalyviams įteikti padėkos raštai. Geriausi darbai kiekvienoje amžiaus grupėje buvo apdovanoti diplomais, o keturi geriausi darbai (iš kiekvienos grupės po vieną) buvo apdovanoti organizatorių įsteigtais prizais. Nuoširdžiai dėkojame konkurso „Lietuvos paukščiai 2017“ dalyviams už pasitikėjimą ir aktyvų dalyvavimą, pedagogams už vaikų paskatinimą dalyvauti respublikiniame piešinių ir nuotraukų konkurse „Lietuvos paukščiai 2017“, už ugdytinių padrąsinimą paukščius matyti menininkų akimis. Dėkojame už originalius tematiką atitinkančius darbus, kurie Lietuvos paukščiams vėl suteikė naujų spalvų. Jūs visi kuriate gražesnį, spalvingesnį, linksmesnį pasaulį, kuris džiugina ir džiugins ne tik jus. Nuoširdžiai dėkojame komisijos nariams Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) nariui Borisui Belchevui, Kėdainių dailės mokyklos mokytojoms metodininkėms Eligijai Venclovienei ir Giedrei Nagreckienei, Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ direktorės pavaduotojai ugdymui Zitai Dzidzinavičienei ir ikimokyklinio ugdymo vyresniajai pedagogei Nijolei Satkauskienei, Kėdainių „Ryto“ progimnazijos mokytojai ekspertei Rasai Rugelienei, Kėdainių r. Vilainių mokyklos-darželio „Obelėlė“ priešmokyklinio ugdymo pedagogei, auklėtojai metodininkei Audronei Jonavičienei, su kuriais drauge ir šiais metais ieškojome perliukų…
Kviečiame žiūrėti
Konkurso „Lietuvos paukščiai 2017“ vaikų piešinius ir nuotraukas
https://www.facebook.com/Konkursas-413671708795148/photos_stream?tab=photos_albums
Konkurso „Lietuvos paukščiai 2017“ laimėtojų darbus
https://www.youtube.com/watch?v=3VINlvCtILU
Konkurso koordinatorė Rasa Juknevičienė,
2017-04-10 {gallery}news/XVI/YA{/gallery}

SAUGOK GAMTĄ JĄ PAŽINDAMAS“
Atėjo gražus pavasario rytas, kai mokyklos-darželio „Nykštukų“ grupės ugdytiniai kartu su tėveliais, bei antrus metus bendradarbiaudami su Lietuvos Kolpingo draugijos Kėdainių šeima nariais ir svečiais iš Latvijos, Estijos vyko į Kauną edukacinei – pažintinei ekskursijai. Tai bendro projekto „Saugok gamtą ją pažindamas“ veiklos dalis. Skatindami būti neabejingais gamtai, atsakingais už ją, turime išmokyti vaikus ją pažinti, todėl ugdome vaikų savimonę ir atsakomybę rūpintis supančia aplinka, įtraukiant juos į aplinkosauginę veiklą. Pirmoji pažintis vyko VDU Kauno botanikos sode. Kelionė po augalų pasaulį atvėrė duris į labai įdomų augalų pasaulį, praplėtė žinias apie gamtoje augančius augalus, ekologiją. Sodo oranžerijoje matėme ne tik egzotiškų kaktusų bet ir medžius ant kurių auga bananai, papajai, kava. Ugdytiniams nuo mažens ugdome sąmoningumą, domėjimąsi, supratimą, kad svarbu yra saugoti ir tausoti gamtoje esančią augmeniją. Antroji pažintis. Norint pažinti, pamatyti niekur nematytų ir nežinomų gyvūnų iš arti, aplankėme Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejų. Kaip vaikas gali rūpintis gamta, jei jis nežino, kaip atrodo paukštukas nykštukas, kokio dydžio yra mažiausias plėšrus žinduolis pasaulyje, kaip atrodo stumbras ir kt. Sužinojome, kad tai vienintelis zoologijos muziejus Pabaltijyje. Vienas seniausių muziejų Lietuvoje, kurį 1919 metais įkūrė žymusis Lietuvos gamtininkas, profesorius Tadas Ivanauskas, kad muziejuje galima pamatyti daugiau kaip 14 000 eksponatų – mažų ir didelių, paprastų ir labai įspūdingų gyvūnų. Sunku bus pamiršti mažus ir didelius, paprastus ir labai įspūdingus gyvūnus iš viso pasaulio. Labai džiugu, kad ši išvyka buvo naudinga, maloni, suteikė daug džiugių emocijų, žinių, bet ir skatino domėtis gamta, jos stebuklais, bei praplėtė visų akiratį.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2017-03-23 {gallery}news/XVI/IN{/gallery}

PASAULINĖ VANDENS DIENA
Pasaulinės vandens dienos minėjimas neaplenkė ir Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“. Čia mažasis „Žuviukas“ sukvietė visus darželio vaikučius į pažintinę kelionę po jo gimtuosius vandenis. Kelionės metu vaikučiai sužinojo kodėl gyvybiškai svarbiausias gėrimas yra gėlas vanduo. Kiek per dieną reikia išgerti vandens žmogui, kiek gyvūnams. Kam žmonėms, augalams, gyvūnams reikia vandens, kas būtų jei visoje žemėje dingtų vanduo, ir daug kitų įdomybių. Pasiklausę „Žuviuko“, žiūrėjome filmuką „Šeši Jonai, šeši kapitonai“. Gerieji „Jonai – kapitonai“ ne tik mažajai mergaitei parplukdė iš įvairiaspalvių jūrų spalvų paletę, tačiau ir darželio mažiesiems. Grupėse jų laukė dažai, piešimo priemonės. Čia ugdytiniai su dideliu džiaugsmu piešė jūras, vandenynus…..
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Janina Onoprijenkienė
2017-03-22 {gallery}news/XVI/IM{/gallery}

PASAULINĖ ŽEMĖS DIENA
2017 m. kovo 20 d. linksmai nusiteikę, su „pražydusiomis“ įvairiaspalvėmis gėlytėmis rankose, 12 val. susirinkome į mokyklos-darželio „Puriena“ lauko aikštelę paminėti Pasaulinę Žemės dieną. Kartu su pirmaisiais muzikos garsais ėmė „dygti“ pirmieji pavasario daigeliai, kuriuos mes turime užauginti, išsaugoti, kad mūsų planeta būtų žalia ir švari, kad joje vyrautų taika ir vienybė, kad joje būtų visiems gera gyventi. Esame Gamtosauginių mokyklų programos (GMP) nariai, apdovanoti Žaliąja vėliava, tad ekologinės ir aplinkosauginės vertybės neatsiejamos nuo mūsų bendruomenės gyvenimo, mūsų mažųjų „purieniukų“ ugdymo.
Meninio ugdymo pedagogė Dalytė Ivoškienė
2017-03-20 {gallery}news/XVI/IK{/gallery}

Paroda – Mandalos
2017-03-15 {gallery}news/XVI/IY{/gallery}

NORDPLUS JUNIOR 2016 PROGRAMOS PROJEKTO „BALTIJOS ŠALIŲ EKOLOGIJOS IR SVEIKOS GYVENSENOS RATAS“ 2-ASIS MOBILUMAS
2017 m. kovo 11 d. Rimantas Žirgulis viešnioms iš Latvijos ir Estijos pravedė turiningą ekskursiją po Kėdainių senamiestį, Krašto muziejų, Šv. Juozapo bažnyčią, Kunigaikščių Radvilų mauzoliejų.
Direktorė Birutė Naruševičienė
2017-03-11 {gallery}news/XVI/II{/gallery}

„PURIENOJE“ VAIKAI MOKOSI MYLĖTI IR SAUGOTI GAMTĄ
Atsakomybė už gamtos išsaugojimą šiandieną tampa globaliniu uždaviniu. Tai įpareigoja akyliau žiūrėti į aplinką, ekologiškai mąstyti ir tai stengtis perteikti mūsų ugdytiniams. Nuo sausio mėnesio pradėtas įgyvendinti Kėdainių Kolpingo šeimos projektas „Saugok gamtą ją pažindamas“. Vieną gražų saulėtą vasario rytą į muzikos salę sugužėjo mažieji „Nykštukai“ ir „Boružiukai“ vedini savo auklėtojų – „Nykštukės“ Nijolės ir „Boružėlės“ Aldonos. Auklėtojos pakvietė vaikus kartu leistis į pažinimo ir smagių nuotykių kupiną kelionę. Keliaudami kartu kalbėjomės, kas gamtoje įdomiausia. Draugiškai pasisveikinę, pažaidę žaidimą susėdo rimtam darbui – viktorinai „Gamta mano draugė“. Vedančiųjų pateikti klausimai, mįslės apie gamtą buvo įvairūs: kas yra žemė, miškas, debesys, saulė, mėnulis, žaibas, lietus, sniegas, gyvūnai, paukščiai ir kt. Vaikai aktyviai ir drąsiai atsakinėjo į klausimus. Tikimės, kad žinios ir įgūdžiai, kuriuos vaikai įgijo viktorinos metu, skatins ir toliau mylėti gamtą, rūpintis jos saugojimu, kurti grožį savo aplinkoje. Atsisveikindami nutarėme, kad pavasarį vėl susitiksime. „Nykštukė“ ir „Boružėlė“ padėkojo vaikams už aktyvumą apdovanodamos  juos miško gėrybėmis – riešutais.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2017-03-01 {gallery}news/XVI/HT{/gallery}

KŪRYBINIŲ DARBELIŲ PARODA „KOKIA NUOSTABI, LIETUVA, ESI“
Nėra nieko mielesnio ir brangesnio už gimtinę, nėra nieko gražesnio ir svarbesnio už meilę gimtajam kraštui, nėra nieko nuostabesnio už gebėjimą tą meilę išsakyti vieni kitiems… Pasigėrėkime vaikų šiltais, spalvingais darbeliais, atveriančiais duris į vaikų širdeles.
Auklėtoja Ina Lee
2017-02-17 {gallery}news/XVI/HK{/gallery}

PARODA „BESMEGENIŲ ŠEIMYNĖLĖ“
Nors lauke šaltukas kutena žandukus, o sniego kupstelių galima pamatyti tik kur ne kur, įstaigoje galima aplankyti nuotaikingų sniego žmogučių parodą „Senių besmegenių šeimynėlė“. Vaikai kartu su tėveliais bei auklėtojomis iš įvairiausių medžiagų sukūrė senius besmegenius. Tad kviečiame aplankyti parodą ir kartu pasisemti geros nuotaikos.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2017-02-01 {gallery}news/XVI/HG{/gallery}

„ŠALTA, BALTA KUR DAIRAIS“
Spaudžiant šalčiams ir iškritus gausesniam sniego kiekiui, miško gyventojams labai trūksta maisto. Nuo sausio pradžios kalbėjome su vaikais, kad reikia pasirūpinti paukšteliais, miško gyventojais, nes šaltą ir gilią žiemą jiems teks dar kęsti. Todėl, norėdami padėti paukšteliams ir žvėreliams peržiemoti, mokyklos-darželio „Puriena“ gamtosauginis komitetas suorganizavo kasmetinę akciją, kurios tikslas – ugdyti meilę gyvajai gamtai. Gerų ketinimų vedini, mokyklos-darželio „Puriena“ vyresniosios auklėtojos Nijolė Satkauskienė, Evelina Rajunčienė bei ketvirtokai su mokytoja Jovita Krutkiene vykome į Ažuoloto girininkiją, kur nuvežėme mūsų ugdytinių, jų tėvelių, senelių ir darbuotojų suneštas bulves, burokus, morkas, obuolius, grūdus, šieną, kruopas, riešutus. Atvykus į mišką mus pasitiko Ąžuoloto girininkas R. Bukauskas ir miškininkė R. Merkinykienė, kurie vaikams pasakė, kaip ir kur maistą reikia padėti, kad žvėreliams būtų patogu rasti. Papuošę medį obuoliais ir išdėlioję po medžiais, krūmais vaišes žvėreliams, susirinkome prie laužo pabendrauti su bendraminčiais gimnazistais iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos. Džiaugiamės, kad antrus metus bendradarbiaujant su gimnazijos ekologais, galime daryti gerus darbus. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie šios akcijos, kviečiame ir toliau būti neabejingais.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2017-01-19  {gallery}news/XVI/HB{/gallery}

GAMTOS MYLĖTOJŲ KLUBO „KUBUŠ“ DRAUGAI
„Boružiukų“ ir „Nykštukų“ grupių vaikai drauge su pedagogėmis Evelina Rajunčiene, Aldona Mikolajūniene ir Nijole Satkauskiene šiais metais dalyvauja jau trečiame programos „Kubuš gamtos mylėtojai“ etape. Programos organizatoriai paruošė žaidimų ir užduočių knygelę, taip pat mokomąją medžiagą, skatinančią sveiką mitybą, mus supančios aplinkos saugojimą, pagarbą augalams ir gyvūnams bei atliekų perdirbimo pagrindus. Dalyvaudami programoje „Kubuš gamtos mylėtojai“, tęsime pažintį su gražiu ir žaviu gamtos pasauliu bei sveika, šypsenos ir energijos kupina gyvensena.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2017-01-18 {gallery}news/XVI/HB{/gallery}

Nordplus Junior 2016 programos projektas  „Baltijos šalių ekologijos ir sveikos gyvensenos ratas“
Projekto „Baltijos šalių ekologijos ir sveikos gyvensenos ratas” dalyvės jau tris dienas svečiuojasi Rygoje. Jau patyrėme daugybę puikių įspūdžių. Labai sužavėjo šiltas priėmimas ir mažųjų šeimininkų – darželio „Mazins ka jura“ auklėtinių pasirodymas – koncertas. Po šio pasveikinimo visų šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos delegatai pristatė save, savo šalį, darželį. Buvo įdomu išvysti kuo gyvena kiekvienos šalies pedagogai, kokias tenka spręsti problemas ir kuo didžiuojamės bei džiaugiamės. Organizuotos interaktyvios dirbtuvės, bendros veiklos greitai suartino dalyvius. Todėl buvo visai lengva pasiruošti sekančios dienos (trečiadienio) veiklai – dramos dirbtuvėms. Lapkričio 16 dieną nuo pat ryto pradėjome statyti spektaklį mažiesiems  „Mazins ka jura” ugdytiniams. Dalyvavome visos: latvės, estės, lietuvės. Spektaklio tema „Sveika mityba, daržovių nauda“.  Tos pačios dienos popietę spektaklį pristatėme darželio vaikams. Nuo ketvirtadienio prie mūsų projekto prisijungia nauji draugai iš projekto Erasmus +. Planuojame aplankyti net du vaikų darželius, kurie propaguoja Rygoje gamtosaugą.

Su linkėjimais iš Rygos Birutė, Nijolė, Zita, Evelina
2016-11-17
{gallery}news/XVI/FY{/gallery}

        MŪSŲ IŠTIKIMIEJI DRAUGAI
Pasaulinę gyvūnų dieną paminėjome ir mes mokyklos-darželio ,,Nykštukai“ grupės ugdytiniai visą savaitę kalbėjo apie gyvūnėlius, džiaugsmą ir sveikatą būti kartu su jais. Niūrų ketvirtadienio rytą į svečius atvyko ,,Atžalyno“ gimnazijos gimnazistai, kurie pasakojo apie Kauno gyvūnų globos namuose ,,Lesė“ gyvenančius beglobius gyvūnus ir mažuosius lydėjo į Kėdainių veterinarijos kliniką UAB „Viverus“. Apsilankymo metu vaikai susipažino su veterinaro profesija, gyvūnų gydymui naudojamais instrumentais, apžiūrėjo operacinę. Per mikroskopą stebėjo kaip atrodo kraujo kūneliai. Monitoriuje matėme, kokie yra katino Hauso vidaus organai. Turėjome galimybę paklausyti, kaip plaka širdelė šuneliui Mesiui ir katinui Hausui. Gydytoja pasakojo, kaip jie apsigyveno šioje klinikoj, kaip jais rūpinasi, kokie jų įpročiai, kaprizai, kuo maitinasi. Akivaizdu, jog gyvūnai vaikams padeda išreikšti emocijas, atvirai bendrauti, stiprinti socialinius, fizinius bei komunikacinius gebėjimus.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2016-10-08
{gallery}news/XVI/EH{/gallery}

                                                                  MĄSTYKIME ,,ŽALIAI”
Konkursas „Kamštelių vajus‘2016“ tikslas – surinkti kuo daugiau gamtoje išmėtytų plastikinių butelių kamštelių ir juos perdirbti. Skatinti mąstyti „žaliai“, puoselėti kūrybiškumą ir ugdyti komandinį darbą. Mokykla-darželis “Puriena” aktyviai dalyvauja penktus metus vykstančiame konkurse. Per keturis konkurso metus yra surinkta beveik 23 tonos niekam nereikalingų smulkių šiukšlių. Per penkis konkurso metus dalyviai išmoko puikiai atskirti plastiko rūšis, gilina savo žinias ekologijos, rūšiavimo srityje ir kamštelių rinkimas tarsi įauga į kraują.
Šiais metais mokykloje-darželyje buvo surinkta 28.62 kg. Adrijaus Nojaus Ramanausko ir šeimos narių meninis darbas ,,TV”  išvyko į meninių darbų iš plastikinių butelių kamštelių parodą, kuri vyks spalio 16–29 dienomis Vilniuje, PLC ,,Panorama”.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2016-10-08
{gallery}news/XVI/EG{/gallery}

  DRAUGIŠKA GAMTAI ŠEIMA
Gražų saulėtą rugsėjo trečiadienį „Nykštukų“ grupės ugdytiniai kartu su tėveliais ir Lietuvos Kolpingo draugijos Kėdainių šeima nariais iškeliavo į edukacinę – pažintinę ekskursiją po Anykščius. Tai bendro projekto veiklos dalis kurios tikslas: skatinti vaikus ir jų tėvus būti aktyviais piliečiais, įtraukiant juos į aplinkosauginę veiklą, skatinant saugoti aplinką bei siekti dabartinės gerovės, kartu išsaugant esamą padėtį ateities kartoms.
Pirmoji pažintis vyko „Cosmos“ paukščių take. Veidrodžių, šviesų ir muzikos pagalba pasinėrėme į begalinės erdvės iliuziją, panėre į kosmosą sustojome akimirkai ant galaktikos krašto ir žvelgėme į begalę žvaigždžių. Tai reikia pamatyti.
Antroji pažintis vyko Medžių lajų take – tai vienintelis ne tik Baltijos, bet ir Rytų Europoje. Užsisakę valandos trukmės pažintinę programą „Anykščių šilelis – miškas kitaip“ kartu su gide sužinojome įdomių faktų apie mišką, jo augmeniją bei gyvūniją, medžių simboliką, išgirdome legendų, poemų ištraukų, pažinome legendomis apipintą „Puntuką“. Užkopus į apžvalgos bokšto viršūnę, prieš akis atsivėrė visa Anykščių šilelio kraštovaizdžio panorama. Trečioji pažintis „Labirintų parkas“. Čia išbandėme savo laimę bei orientavimosi įgūdžius didžiajame, apvaliajame, bei lenktynių labirintuose. Vaikai džiaugėsi žaidimų aikštelėse, kuriu gausu. Atvykus Smurfytei „Nykštukams“ buvo organizuojamos sportines estafetės, kuriose aktyviai dalyvavo vaikai, tėvai ir kolpingiečiai.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2016-09-21
{gallery}news/XVI/EA{/gallery}

   PARODA „SVEIKAS, RUDENĖLI!“
Nuo rugsėjo 19 d. įstaigoje vyksta ugdytinių ir tėvelių darbelių iš gamtinės medžiagos paroda „Sveikas, rudenėli!“. Sukurtos kompozicijos išsiskiria kompoziciniais sumanymais bei gamtinių medžiagų panaudojimu: akmenukais, medžių šaknimis, uogomis, samanomis, šakomis, primenančiomis forma į įvairius gyvūnus. Taip pat galima pamatyti ir darbelių iš daržovių. Kūrybiniai ieškojimai skatina vaikus kurti ir pasitikėti savo jėgomis, domėtis gamta, o šeimos narius bendrauti su savo vaikais, ieškoti kūrybinių idėjų ir džiaugtis rezultatais.
Dėkojame visiems autoriams už įdomius ir spalvingus darbelius. Kviečiame visus aplankyti parodą ir pasidžiaugti šauniomis idėjomis.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2016-09-19
{gallery}news/XVI/DZ{/gallery}

FLORISTINIS KILIMAS „PURIENOJE“
Saulėtą ir spalvingą rugsėjo 7-osios rytą Kėdainių mokyklos-darželio „Puriena“ bendruomenė keliavo su pilnais maišais gėrybių, kurias užaugino daržuose, į įstaigą. Daržovių ir gėlių gausa tiesiog traukte traukė akį ir kvietė kuo greičiau kurti floristinį kilimą pagal potemę „Dainų skrynelė“. Paveikslą sukurti padėjo visų grupių vaikučiai su auklėtojomis bei įstaigos darbuotojai. Sukurtu darbu prisijungėme prie Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ rengiamo plenero „Gamtos spalvos“, kuris Panevėžyje vykdomas jau 8 metus. Dėkojame visiems tėveliams, atnešusiems tiek daug gėrybių. Jūsų vaikai turėjo galimybę kurti spalvų ir vaizdų derinius, pajusti gamtos grožį, išmokti visą tai kas supa, gebėti gamtinę medžiagą panaudoti kūrybiniame procese, išmokti bendravimo su gamta meno, atskleidžiant  gamtos dovanų grožį, savitumą.
Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2016-09-08 {gallery}news/XVI/DM{/gallery}

KARTU SU SAULĖS SPINDULIUKAIS…
Eina Vasara graži tarsi mama
Su vaikais, su paukščiais žaisdama,
Supasi ant laikrodžio rodyklių
Saulės sūnūs – spinduliai – išdykę.
Nemiegok ilgai – praeis pro šalį,
Nepavysi, neberasi kelio…
                             (Juozas Erlickas)
Saulutės spinduliukai dar išdykauja, todėl ir mes neliūdime. Kiekvieną besibaigiančios vasarėlės  dieną palydime šypsenomis, žaidimais, menine raiška ir vis naujais atradimais… Smagu stebėti gražią, išpuoselėtą mūsų „Purienos“ aplinką.  Džiaugiamės kiekvienu žydinčiu žiedeliu, grožimės vasarėlės išpuoštais medeliais – raudonuojančiomis šermukšnių uogomis, ąžuoliukų giliukais, kaštonų kamuoliukais… Mokame prižiūrėti augalus darže: ravime, purename, laistome. Kokios gardžios užaugintos daržo gėrybės!
Neskubėki vasarėle, dar pabūki su mumis…
Vyresniosios auklėtojos Nijolė Satkauskienė, Vilma Jasenkaitė
2016-08-12 {gallery}news/XVI/DJ{/gallery}

„ĄŽUOLIUKAI“ VYKO Į ANYKŠČIUS

Sekmadienio rytą ,,Ąžuoliukų“ grupės vaikai su savo tėveliais susirinko  prie darželio, kad paskutinį kartą kartu pabūtų drauge. Jie dideliu autobusu važiavo į Anykščius, važiuoti traukiniu – siauruku. Pats važiavimas traukiniu vaikams ir jų tėveliams jau  buvo įvykis, o ką jau kalbėti apie plėšikų užpuolimą. Tai buvo toks didelis netikėtumas, kad ištryško ir ašaros. Tačiau viską vainikavo įvairūs žaidimai, atrakcionai ir linksma muzika. Dar Anykščiuose negalėjome neaplankyti Puntuko akmens, Laimės žiburio, na žinoma įžymios rogučių trasos. Visur buvo įdomu, bet daugiausiai adrenalino gavome lėkdami rogutėmis. Manau, kad ši ekskursija paliks neišdildomą įspūdį mano ,,Ąžuoliukams“.

Vyresnioji auklėtoja Roma Činikienė

2016-06-02

{gallery}news/XVI/DF{/gallery}


    JAUNŲJŲ MOKSLININKŲ LABORATORIJA
Gegužės 16 dieną trečios klasės mokiniai dalyvavo edukacinėje pamokoje ,,Jaunųjų mokslininkų laboratorija“ kuri vyko Kauno VII forte. Programos dalyviai buvo  aprūpinti  kaip tikriems mokslininkams reikalinga apranga bei susipažindinti su pagrindinėmis darbo laboratorijoje taisyklėmis. Padedami  programos vedėjos, jaunieji mokslininkai stebėjo  ir patys atliko  įvairiausius bandymus. VII forto laboratorijoje išsiveržė tikrų tikriausias ugnikalnis, mirgėjo įvairiaspalviai tirpalai. Kiekviena edukacinė programa – unikali, kadangi atliekami bandymai bei jų tematika pritaikoma prie programos dalyvių amžiaus ar pageidavimų. Antroji programos dalis – pažintis su VII fortu – pareikalavo laboratorijoje įgytų žinių taikymo bei greitos reakcijos. Orientacinio žaidimo metu apžiūrėjome  senąjį įėjimą į VII fortą, apsilankėme šaudmenų sandėliuose bei, dairydamiesi iš apžvalgos bokštelio, bandėme  išvysti priešininkų komandą. Programos dalyviai ne tik ieškojo nuorodų, padėsiančių rasti tolimesnį kelią, tačiau ir patys atliko nesudėtingus cheminius eksperimentus. Tai puikus būdas pasikartoti įgytas chemijos žinias bei iš arčiau pažinti VII fortą bei jo istoriją.
Mokytoja Jovita Krutkienė
2016-05-20

  Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimai – Žalioji vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatas – Kėdainių mokyklai-darželiui „Puriena“

Gegužės 4 – oji ypatinga diena mokyklai-darželiui „Puriena“. Įstaigoje apsilankė Gamtsauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius. Jis atvyko ne tuščiomis, o su  Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais – Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu. Pedagogai, supažindindami vaikus su gamtosaugos taisyklėmis, siekė kad kiekvieną dieną jie atrastų kažką naujo, kad kiekvienas žingsnis būtų tarsi kelionė į gerumą gamtai, stebuklingą grožį, kad kiekvienas pažinimo žingsnis taurintų širdį ir grūdintų valią. Tad labai džiugu, kad vykdoma gamtosauginė veikla įstaigoje buvo įvertinta garbingais apdovanojimais. Apdovanojimų šventėje apsilankė ir Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos gimnazistai su mokytoja Jūrate Vaiginiene. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija Gamtosauginių mokyklų programos apdovanojimais apdovanojama jau ne pirmus metus. Dėkojame gimnazistams ir jų mokytojai už bendradarbiavimą ir pagalbą dalyvaujant gamtosauginėje veikloje ir toliau stengsimės gerais darbais gerbti, saugoti, tausoti ir pažinti tai, kas mus supa.

Vyresnioji auklėtoja Evelina Rajunčienė
2016-05-05
{gallery}news/XVI/CK{/gallery}

„LIETUVOS „PURIENOS“ ŽIEDAS“
Balandžio 7 d. Kėdainių mokykloje-darželyje „Puriena“ vyko bendras susitikimas su partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienos“ žiedas“ ikimokyklinėmis įstaigomis. Svečiavosi trijų Lietuvos „Purienų“ darželių atstovai – sulaukėme svečių iš Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“, Vilniaus lopšelio-darželio „Puriena“ ir Šiaulių r. Gruzdžių lopšelio-darželio „Puriena“. Visos Lietuvos „Purienos“ yra pasirašiusios partnerystės tinklo sutartį. Svečiuodamiesi mūsų įstaigoje, „Purienų“ vadovai ir savivaldų pirmininkai pristatė savo ikimokyklines įstaigas, vyko gerosios patirties sklaida, diskutavome kuo ir kaip išsiskiria įstaigų savivaldos, kokios buvo sėkmės istorijos, taip pat numatėme bendros partnerystės tinklo „Lietuvos „Purienų žiedas“ veiklos planą. Atvykusios pedagogės ir mūsų įstaigos pedagogės  pristatė vienos kitoms pačius geriausiai pavykusius ar vykdomus projektus.
Vyresnioji auklėtoja Lina Paulauskaitė
2016-04-11{gallery}news/XVI/BV{/gallery}

      SUSITIKIMAS SU GIRININKU
Mokyklos-darželio ikimokyklinio ugdymo ugdytiniai  dalyvavo susitikime su Kėdainių miškų urėdijos vyresniuoju  inžinieriumi  Zigmu Guoga. Specialistas suteikė vaikams žinių apie mišką, jo auginimą, priežiūrą, ekologiją. Priminė tinkamo elgesio miške taisykles. Svečias atvežė vaikams parodyti, kaip atrodo elnio ragai, kokie jie, o kaip buvo smalsu juos liesti, kilnoti. Dar supažindino su juodąją pušimi, kuri auga urėdijos teritorijoje.
Susitikimas buvo  įdomus ir turiningas.
Vyresnioji auklėtoja Nijolė Satkauskienė
2016-03-30
{gallery}news/XVI/BS{/gallery}

TAUPYKIME ELEKTROS ENERGIJĄ
Vasario 26 d. mokykloje-darželyje vyko edukacinė valandėlė vyresniųjų grupių vaikams, „Taupykime elektros energiją“. Jos metu vaikai buvo supažindinti su elektros atsiradimu, jos panaudojimu ir taupymu. Buvo pademonstruotas trumpas filmukas kuris supažindino vaikus kaip reikia taupyti elektros energiją. Išvykstant ilgesniam laikui iš namų reikia atjungti visus kokius tik galima elektros prietaisus. ,,Ąžuoliukų“ ir ,,Žvirbliukų“ grupių vaikai atsakinėjo į klausimus, jie daug žino ir supranta, kad reikia taupyti elektros energiją. Edukacinę valandėlę vedė ir su vaikais bendravo ,,Drugelių“ grupės auklėtoja Asta Kneževičienė.
2016-03-09 {gallery}news/XVI/BC{/gallery}

ŽIEMA BĖK IŠ KIEMO“
Šiemet gamta kaip niekada pagailėjo didžiausio vaikų džiaugsmo – sniego. Tačiau nežiūrint į tai, darželio vaikučiai, pedagogai aktyviai ruošėsi Užgavėnių šventei. Užgavėnės – išskirtinė metų diena, viena linksmiausių žiemos švenčių. Visi su nekantrumu laukiame pavasario, todėl savo trankiu šventimu norėjome išgąsdinti žiemą ir išvyti ją iš kiemo. Pasirodžius Lašininiui (auklėtoja L. Paulauskaitė), tuoj prasidėjo kova tarp jo ir Kanapinio (auklėtoja A. Mikolajūnienė). Aiškinosi, kuris už kurį gražesnis, protingesnis, pranašesnis. Lašininis ragino valgyti tik riebų maistą, Kanapinis peikė jo valgį  ir ragino valgyti tik sveiką maistą. Jie tarpusavyje rungėsi tol, kol Kanapinis tapo nugalėtoju. Vaikams buvo daug džiaugsmo, jie pritarė Kanapiniui, kad geriausia sveikai maitintis ir greičiau sulaukti pavasario. Grupėse visą savaitę kalbėta apie šventės tradicijas: Morės deginimą, Kanapinio ir Lašininio dvikovą, persirengėlius, blynų valgymą, didelį triukšmą, skambią ir įvairią šventės muziką. Šventės kulminacija – Morės deginimas. Pasibaigus Užgavėnių šurmuliui visi tikisi, kad žiema nebesugrįš ir  netrukus sulauksime pavasario.
Vyresnioji auklėtoja Lina Paulauskaitė
2016-02-09 {gallery}news/XVI/AO{/gallery}

EGLĖS DIENA

Nuo senų laikų  lietuviai garbino medžius. Medžiai lietuvio gyvenime visada turėjo  didžiulę dvasinę reikšmę. Ąžuolas laikomas stiprumo ir tvirtumo simboliu. Eglė – gyvybės, amžinumo simbolis, o tautosakoje dar vadinama  ąžuolo motina. Vasario 3 dieną mokyklos-darželio etnokultūros komanda pakvietė vaikučius paminėti Eglės dieną. Pedagogės parengė spektaklį, lietuvių pasaką „Eglė – žalčių karalienė“. Drauge su pedagogėmis vaidino ir „Bitučių“ grupės ugdytiniai: Lukas – Ąžuolas, Ajus – Beržas, Hubertas – Uosis, Viltė – Drebulė. Vaikai susidomėję žiūrėjo spektaklį, klausėsi lietuvių liaudies dainų, kurias dainavo pasakos personažai. Mažieji žiūrovai negailėjo aplodismentų spektaklio aktoriams. Etnokultūros komanda džiaugiasi, kad jų vaidinamos pasakos praturtina vaikų fantaziją, ugdo socialines ir moralines nuostatas, moko elgesio normų, turtina kalbą, teikia estetinį pasigėrėjimą. Iki sekančio susitikimo su pasaka!
Vyresnioji auklėtoja Vilma Jasenkaitė
Vyresnioji meninio ugdymo pedagogė Dalytė Ivoškienė
2016-02-04{gallery}news/XVI/AM{/gallery}

PUSIAUŽIEMIO ŠVENTĖ „MEŠKUTĖ VERČIASI ANT KITO ŠONO“
Mokyklos-darželio „Puriena“ ugdytiniai su pedagogėmis ir viešnia Gorica Stevanovič iš Slovėnijos sausio 29 d. nutarė paskubinti šaltos, ilgos žiemos išėjimą ir priartinti pavasarį, surengė pusiaužiemio šventę „Meškutė verčiasi ant kito šono“. Nuo senų laikų buvo manoma, kad įpusėjus žiemai iš savo olos apsidairyti išlenda barsukas. Jeigu diena pasitaiko saulėta, miegalius, pabūgęs savo šešėlio, lenda gilyn į olą – tuomet žiema dar tęsis ilgai. Jeigu diena apsiniaukusi, tai jis, išlindęs iš olos, eina pasivaikščioti ir grįžęs ramus gulasi ant kito šono – pavasaris ateis jau netrukus. Tądien  mūsų darželyje „prabudo meškutė“ (vyr. auklėtoja Lina Paulauskaitė), nes ant nugulėto šono jai miegas visai ne koks buvo. Atsikėlusiai meškutei nuobodžiauti neteko. Vaikučiai jai dainavo, šoko, kvietė kartu žaisti. Patenkinta meškutė pasakojo susapnuotus nepaprastus sapnus. Užmiegančiai meškutei vaikai dainavo lopšinę, palinkėjo, kad saldžių sapnų pakaktų iki pat saulėtojo pavasario.
Vyresnioji auklėtoja Lina Paulauskaitė
2016-02-03{gallery}news/XVI/AL{/gallery}

                     AKCIJA „PADĖKIME MIŠKO GYVENTOJAMS ŽIEMĄ“

Nors žiema jau įpusėjo, tačiau kasdien gamta pateikia nepakartojamo grožio vaizdų, ragina kaskart išbandyti, atrasti, patirti, pažinti, džiaugtis… Esant storesnei sniego dangai, pasunkėja žiemojančių paukščių, laukinių gyvūnų gyvenimas, jiems sunkiau susirasti maisto. Taip sutvarkytas gyvenimas gamtoje. Mokyklos-darželio gamtosauginis komitetas bendradarbiaujant su „Atžalyno“ gimnazijos ekologais surengė akciją „Padėkime miško gyventojams šaltuoju metu laiku“. Į mišką nuvežtas maistas paukšteliams ir žvėreliams – tikra puota. Grūdai, žirniai, daržovės, vaisiai, šienas – tokiais gardėsiais pradžiuginome miško gyventojus. Kiekviena tokia išvyka daugeliui  palieka gilų įspūdį.
Dėkojame ugdytinių tėveliams, kurie dovanojo maisto miško gyventojams.
Gamtosauginio komiteto pirmininkė Nijolė Satkauskienė
2016-01-27 {gallery}news/XVI/AI{/gallery}

PASAULINĖ SNIEGO DIENA

Sausio 15 d. „Purienos“ ugdytiniai kartu su pedagogais paminėjo pasaulinę sniego dieną. Nors už lango spaudė šaltukas, bet besišypsanti saulutė ir gera apranga neišgąsdino mūsų. Mokiniai padarė sniego alėją, sulipdė snaiges, mes jas nuspalvinome įvairiom spalvom, supylėme sniego pilis, kurias taip pat nuspalvinome. Organizavome įvairius žaidimus su rogutėmis, darėme ,,sniego“ angelus. Buvome pavaišinti karšta arbata, kuria mėgavosi visi šventės dalyviai. Tad nors už lango ir žiema, pramogų nestinga, tik reikia geros nuotaikos, noro ir tinkamos aprangos.
Vyresnioji auklėtoja Roma Činikienė
2016-01-18 {gallery}news/XVI/AD{/gallery}

 

Skip to content